Greni smit spada u jednu od najpopularnijih sorti zbog toga što je pogodna za potrošnju u svežem stanju, za kuvanje, ali i za pravljenje soka ili rakije.
Jedna od najčešćih sorti jabuka u našim zasadima je greni smit. Pošto je, uglavnom, na podlozi M9 koja je slabije bujna, potrebna joj je armatura što često dovodi do problema u rezidbi ove sorte.
Kada je kalemljena na M9 podlogu, koja zahteva armaturu, tj. žicu, nepravilnom rezidbom često se dolazi do situacije da se na vrhovima stabala formiraju "kape" koje otežavaju rezidbu i zaštitu stabala od bolesti i štetočina.
Višegodišnjim ostavljanjem čepova na granama, pri vrhu stabla, makaze rezača ne mogu da očiste vrhove i stvara se kapa koja služi kao idealno mesto za polaganje jaja štetnih insekata zbog čega zaštitna sredstva mnogo teže mogu da obave svoju funkciju. Žica koja prolazi pored kapa često dodiruje deblo i dolazi do srastanja kore sa njom, odnosno, do usecanja žice. U takvim situacijama, u slučaju jačeg vetra i opterećenosti stabla rodom, gornji deo stabla puca jer ga žica oslabi.
Prilikom rezidbe žica ne može da se izvuče iz kape, odnosno, kore stabla i onda dolazi do situacije da na njoj ostanu manji ili veći delovi stabla. Rešenje je da se žica prekine i ponovo spoji sa novom. Ako delovi stabla ostanu da vise na žici opet imamo situaciju lakše pojave bolesti ili štetočina. Takve kape najlakše se skidaju motornom pilom, ali mora da se pazi na to da lanac testere ne zahvati žicu jer dolazi do njegovog oštećenja. U mnogim voćnjacima upravo se ovakve situacije i dešavaju pa se rezači muče sa uklanjanjem kapa na vrhovima stabala.
Dakle, ne sme da se dozvoli da se stabla završavaju kod poslednje žice, tj. da se u toj zoni ostavljaju kape sa mnoštvom čepova od rezidbe. Mora da se ostavi jedna provodnica koja bi na sebi imala obrastajuće pupoljke, a time i rod. Takođe, poželjno je da se provere stubovi koji drže žicu, posebno ako su drveni. Često se dešava da na mestu kontakta stuba sa površinom, dolazi do njegovog potpunog propadanja zbog čega konstrukcija može da bude nestabilna što uzrokuje krivljenje žica i stabala.
Drugi problem koji se u ovom periodu pojavljuje kod jabuka, pa i sorte greni smit, jeste štetočina krvava vaš, Eriosoma lanigerum. Krajem zime, u slučaju toplog vremena, dolazi do aktiviranja vaši i stvaranja belih kolonija unutar kojih larve sisaju sokove iz kore drveta. Najčešće se pojavljuju iznad korenovog vrata, na deblu, a manje na granama.
Već sada je vreme da se odradi tretman insekticidima o čemu bi najbolje bilo da se proizvođači konsultuju sa stručnjacima iz oblasti zaštite bilja. Što se kasnije krene u borbu protiv krvave vaši, teže će biti da se ukloni sa stabala i iz zasada.
Višegodišnjim nedelovanjem na štetočinu dolazi do sušenja grana i debla jabuka, a time i potpunog sušenja biljaka. Kora debla puca, a iznad korenovog vrata stvaraju se guke, posebno na podlozi M9. Pošto je koren plitak, svako jače opterećenje može da dovede do pucanja i potpunog propadanja stabla.
Tagovi
Autor