Pretraživanje tekstova
Uprava za zaštitu bilja pojačala je nadzor u prometu svežeg voća i povrća, kao i u predizvoznom postupku.
Povodom informacija koje su se pojavile u javnosti da je Slovenija povukla iz prometa pošiljku sveže šljive zbog povećanog sadržaja ostataka sredstava za zaštitu bilja, Uprava za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede Srbije navodi da se sporna pošiljka još uvek nalazi u Sloveniji i nije vraćena u Srbiju.
Kako se navodi u saopštenju Ministarstva poljoprivrede, na osnovu dobijene notifikacije kroz sistem brzog obaveštavanja RASFF, Uprava za zaštitu bilja odmah je preko fitosanitarne inspekcije preduzela mere za utvrđivanja porekla pošiljke sveže šljive kod izvoznika.
"Istovremeno je obaveštena i granična fitosanitarna inspekcija da na osnovu utvrđene procedure i u skladu sa svojim ovlašćenjima preduzme mere ukoliko se pošiljka sveže šljive vrati u Republiku Srbiju", navode iz ovog Ministarstva.
Kako napominju, Uprava za zaštitu bilja pojačala je nadzor u prometu svežeg voća i povrća, kao i u predizvoznom postupku, u cilju provere ostataka sredstava za zaštitu bilja. Do sada je u predizvoznom postupku uzela više od 250 uzoraka, od kojih su svi bili usaglašeni sa važećim propisima.
Podsetimo, Evropski sistem za brzo uzbunjivanje i obaveštavanje o hrani (RASFF) objavio je na svom sajtu da je u pošiljci sveže šljive iz Srbije pronađen insekticid Acetamiprid u količini većoj od dozvoljene. Naznačeno je da je maksimalna dozvoljena količina ovog insekticida 0,03 miligrama po kilogramu, a u šljivama iz Srbije izmereno je 0,10 miligrama po kilogramu.
Izvori
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije
Tagovi
Izvoz šljive Nepravilnost Šljive nisu vraćene RASFF Ministarstvo poljoprivrede Insekticid Acetamiprid
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!