Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Stanje u voćnjacima
  • 26.05.2025. 10:30
  • Toplički okrug, Merovac, Prokuplje

Mladi voćar Bogdanović: "Ne odustajem od proizvodnje višnje"

S obzirom na to da je najavljena otkupna cena višnje i do 150 dinara po kilogramu, interesovanje za ovu voćku je veliko.

Mladi voćar Bogdanović: "Ne odustajem od proizvodnje višnje"
Foto: Vladimir Bogdanović
786
73
2

Iako poslednjih godina mnogi proizvođači u Topličkom okrugu odustaju od uzgoja višnje, postoje i oni koji smatraju da njihovo vreme tek dolazi. Jedan od njih je mladi voćar Vladimir Bogdanović iz sela Merovac kraj Prokuplja koji na površini od osam hektara gaji baš ovu voćnu vrstu.

"U pitanju su mladi višnjari, stari šest godina, neki i manje. Kako trenutno stvari stoje, očekujemo prinos oko pet vagona", ističe on i dodaje da mraz nije u značajnoj meri uticao na rod, dok je u zasadima šljive koji se prostiru na skoro pet hektara napravio ozbiljne štete.

"Ako bude i jedna vagon šljiva biće dobro, a tako su lepo ponele. Za višnje ne smem da se hvalim, da ih ne obere grad", kaže u šali on.

Interesovanje za višnju veliko

Kako navodi, blagovremeno i pravilno obrađuje i tretira voćne zasade.

"Ne odustajem. Redovno đubrim i zasade u kojima nema roda. Ulaže se dosta, ali se i pored svega na kraju isplati", pojašnjava Bogdanović.

Rod višnje
Najavljena otkupna cena višnje je i do 150 dinara po kilogramu

S obzirom na to da je najavljena otkupna cena višnje i do 150 dinara po kilogramu, interesovanje za ovu voćku je veliko.

"Naše vreme tek dolazi", uveren je on.

Kakvo je stanje zasada?

Na teritoriji Topličkog okruga zasadi višnje se uglavnom nalaze u fazi razvoja ploda, na pojedinim parcelama u Dobričkom kraju i u fazi promene boje ploda. Prema izveštaju PSS Kuršumlija zdravstveno stanje većine zasada ovog koštičavog voća je zadovoljavajuće. U nekim rejonima zabeleženi su simptomi pegavosti lista (Blumeriella jaapii), šupljikavosti lista (Stigmina carpophila), kao i sušenje grana i grančica (Monilinia laxa) u manjem procentu.

Savetodavac za zaštitu bilja Nikola Milenković iz ove službe ističe da mraz nije u značajnoj meri uticao na prinos višnje u ovom kraju, ali učestale padavine u ovom periodu svakako povoljno utiču na razvoj bolesti kao i na pojavu štetočina.

Bolesti višnje
Učestale padavine utiču na razvoj bolesti, kao što je pegavost lista

"U nekim rejonima, konkretno u Gornjem Kordincu uočeno je prisustvo kalifornijske štitaste vaši (Quadrospidiotus perniciosus), kao i crne trešnjine vaši (Myzis cerasi) na većini lokaliteta", kaže on i dodaje da na postavljenim lovnim klopkama još uvek nema trešnjine muve (Rhagoletis cerasi) koja je ujedno i najznačajnija štetočina višnje.

Obavezna primena hemijskih preparata

Prinos je, napominje, na većini lokaliteta dobar, naročito u zasadima gde se redovno obavljaju agrotehničke i pomotehničke mere, đubrenje i hemijski tretmani protiv prouzrokovača bolesti i štetočina. Mraz koji je obrao rod u mnogim krajevima naše zemlje, na teritoriji Topličkog okruga nije napravio značajnije štete, osim u zasadima šljive, ali i to opet zavisi od lokaliteta.

"Na teritoriji Blaca, tamo gde dominiraju zasadi šljive, ali i u selima Bajčince, Balinovac, Kordince, Kostenica, Klisurica i Džigolj kvalitet i kvantitet ove koštičave voćne vrste je više nego dobar, ali ako govorimo o prisustvu monilioze, generalno je ima više nego u zasadima višnje, ali i to nije toliko značajno", napominje Milenković.

S obzirom na trenutne nestabilne vremenske uslove i učestale padavine poljoprivrednim proizvođačima se savetuje obavezna primena hemijskih preparata protiv bolesti i štetočina i to pre najavljenih padavina.

Agroanalitičar Zečević: Očekujemo otkupnu cenu maline od 400 din/kg, sa tendencijom rasta

"U cilju sprečavanja ostvarivanja infekcije prouzrokovača bolesti lista višnja neophodno je primeniti fungicide na bazi kaptana ili dodina", pojašnjava savetodavac.

Kako stiče, prilikom izbora sredstava za zaštitu bilja treba voditi računa o rotaciji aktivnih materija sa različitim mehanizmom delovanja kao i o maksimalnom broju tretiranja istim preparatom tokom jedne sezone.


Tagovi

Vladimir Bogdanović Nikola Milenković Toplički okrug Zasadi višnje Cena višnje Zasad šljive


Autorka

Jovana Cvetković

Više [+]

Dupli master inženjer poljoprivrede iz oblasti ratarstva i fitomedicine. Večno zaljubljena u prirodu, biljnu proizvodnju i fotografiju. Uporna, ambiciozna i velika sanjalica.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Prinos višnje na teritoriji Timočke Krajine je u većini zasada prepolovljen, a na nekim parcelama mraz je odneo čak 80% roda. U zasadima koji nisu redovno tretirani zabeleženo je prisustvo biljnih vaši, kao i štete na plodovima izazvane nap... Više [+]