Jutros je u selu Donje Zuniče u Opštini Knjaževac temepratura iznosila minus četiri stepena, a višnja je u fazi beli balon, početak otvaranja cvetova. Pitanje je da li će zadimljavanje imati efekta.
Kako je i upozorio Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) vikend za nama doneo je naglu promenu vremena i zahlađenje. Sneg je pao na Zlatiboru, Tari, Goliji, Zlataru, ali nije zaobišao ni Beograd i pojedina mesta u Vojvodini gde je na kratko provejavao.
U pojednim delovima Srbije temperatura se spuštala i do minus 10, a voćari se posebno bore da sačuvaju zasade od mraza i spasu što se spasiti može. Naša novinarka Jovana Cvetković jutros je zabeležila kadrove zasada višnje, u selu Donje Zuniče u Opštini Knjaževac gde voćar zadimljavanjem pokušava da podigne temperaturu oko stabala i sačuva ih od mraza.
Jutros je u ovom delu Srbije temepratura iznosila -4 oC, a višnja je u fazi beli balon, početak otvaranja cvetova, pa je pitanje da li će zadimljavanje imati efekta. Nadamo se da hoće.
Kako smo objavili, nagli pad temperature i jak mraz prete da ugroze prinos mnogih poljoprivrednih kultura, a naročito voćnih vrsta koje su u fenofazi cvetanja i precvetavanja. Profesor voćarstva Zoran Keserović sa Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu rekoa je da primena biostimulatora na bazi algi ili huminskih i fulvo kiselina neće biti od koristi, naročito ako je temperatura pet do šest stepeni u minusu.
Kako je pojasnio, preventivne mere u borbi protiv mraza su upravo zadimljavanje kao najstarija i najjeftinija mera, ali za male parcele. Zatim, mnogo skuplje i ozbiljnije metode poput antifrost kao i spag sistema.
Šljiva i trešnja posebno ugrožene zbog najavljenog žestokog mraza. Kakvu ulogu ima humus?
"Antifost sistem se uvodi pre nastupanja mraza, a postupak traje sve do onog momenta dok ne prođe opasnost od mraza", kaže ovaj stručnjak i dodaje da je mana ovog sistema veliki utrošak vode i energije, a što su veće površine, to su veći i troškovi.
Prognoziran intenzitet mraza koji koji se očekuje u danas i sutra, a koji će u planinama ići i do -10 oC, preti da nanese najveće štete u zasadima šljive i trešnje koje su u fazi cvetanja, početak precvetavanja. Mraz je krajem marta naneo velike štete zasadima kajsije, do čak 70 odsto. Osim kajsije, ogromne štete pretrpela je i trešnja, naročito sorta Kordija.
RHMZ je jutros izdao novo upozorenje.
"Danas i sutra (7. i 8. april) u većem delu, a u sredu (9. april) još ponegde na jugu Srbije jutarnji mraz, intenziteta od -6 do 0 °C (na 2 m visine), dok se u višim planinskim predelima očekuje i ispod -10 °C", upozoravaju i dodaju da jutarnji mrazevi mogu dovesti do oštećenja na procvetalim vrstama i sortama voća.
Preporuka poljoprivrednim proizvođačima je da budu u pripravnosti i da prate vremensku prognozu, a ako imaju mogućnosti i da primene mere zaštite.
Foto prilog
Tagovi
Autorka