Ukoliko je prethodna zima bila blaga, a ovo tretiranje se preskoči, patogeni će imati veću mogućnost za ostvarivanjem infekcije, a brojnost prezimelih štetnih insekata i grinja će biti znatno veća.
Kako bi se maksimalno smanjio infekcioni potencijal u voćnim zasadima izazvan štetnim patogenima, insektima i grinjama, u trenutku kada su temperature iznad 8 oC, sa prvim sunčanim, martovskim danima, neophodno je obaviti prvi hemijski tretman koji podrazumeva primenu bakarnih preparata i mineralnog ulja.
Sredstva na bazi bakra se primenjuju kako bi se umanjila mogućnost prouzrokovača biljnih bolesti da prodru u biljku i ostvare infekciju, dok mineralno ulje smanjuje brojnost štetnih insekata i grinja. Ovaj tretman treba odraditi kada je biljka u fenofazi mirovanja, pa sve do početka otvaranja pupoljaka. Ukoliko je prethodna zima bila blaga, a ovo tretiranje se preskoči, patogeni će imati veću mogućnost za ostvarivanjem infekcije. Brojnost prezimelih štetnih insekata i grinja će biti znatno veća.
Savetodavac za zaštitu bilja Milena Dražić iz PSS Valjevo ističe da se na teritoriji Opštine Valjevo zasadi voća trenutno nalaze u fenofazi mirovanja do faze početka bubrenja pupoljaka. Tokom zime su zabeležene temperature iznad proseka uz male količine padavina, kao i mali broj dana sa temperaturama ispod nule što je pogodovalo prezimljavanju insekata i patogena.
Vreme je za početak zaštite u zasadima malina, kupina i borovnica
"S obzirom na to da su u narednom periodu najavljene povećane dnevne temperature, očekuje se i aktivnost prezimelih insekata, pa tako tretman mineralnim uljem ima višestruki značaj", kaže ona i dodaje da je takođe prisutan i visok infektivni potencijal patogena, pa je adekvatna zaštita zasada na početku vegetacije obezbeđena sprovođenjem tretmana bakarnim preparatima.
Pre samog tretmana iz zasada treba ukloniti sve zaražene delove, polomljene grane i mumuficirane plodove, a potom sve spaliti daleko od zasada.
"Ovim prvim hemijskim tretmanom smanjuje se potencijal zimskih jaja grinja i štetnih insekata poput lisnih i štitastih vaši, kruškine buve, kao i štetnih patogena koji prezimljavaju u krošnji drveća, skriveni u pukotinama kore, pupoljcima i rak ranama", kaže Dražićeva.
Pojašnjava da je osnovni cilj ovog tretmana zapravo dezinfekcija stabla i smanjenje infekcionog potencijala patogena prouzrokovača bolesti i štetnih insekata i grinja.
Nakon što se iz zasada iznesu i spale zaraženi delovi biljaka primenjuju se fungicidi na bazi bakra uz dodatak mineralnog ulja ili plavo ulje kao gotova formulacija.
"Tretman treba izvesti pri suvom vremenu, bez vetra na temperaturi iznad nula stepeni, a idealno bi bilo oko 8 stepeni kako ne bi došlo do izmrzavanja."
Tokom tretiranja, stabla moraju biti dobro okupana, a takođe je neophodno ispoštovati uputstvo preparata i koristiti ispravnu mehanizaciju. Karenca za preparate na bazi bakra je obezbeđena vremenom primene.
Na osnovu izveštaja PSS Kuršumlija na teritoriji Topličkog okruga koštičave voćne vrste se nalaze u fenofazi od mirovanja do početka bubrenja lisnih pupoljaka. Najavljeno povećanje dnevnih temperatura vazduha doprineće ubrzanom kretanju vegetacije, pa se poljoprivrednim proizvođačima savetuje sprovođenje hemijskog tretmana bakrom i mineralnim uljem.
Primena bakarnih preparata u zasadima koštičavih voćnih vrsta je važna najpre zbog smanjenja infekcionog potencijala patogena prouzrokovača monilioze, šupljikavosti lista koštičavog voća, rogača šljive, pegavosti lista višnje i trešnje kao i bakterioznih oboljenja.
Iz tog razloga se poljoprivrednim proizvođačima savetuje da ne preskaču prvo prskanje, kao i da prate fenofazu voćne vrste.
Tagovi
Autorka