Pretraživanje tekstova
Do pre tri godine, na teritoriji Ražnja bilo je oko 120 hektara kupine, dok danas nema više od 20. Slična situacije je i u Negotinu - pod ovim voćem bilo je zasađeno oko 300 hektara, danas nema ni deset. U valjevskom kraju, poznatom po kupini, površine se odavno smanjuju.
Već šestu godinu zaredom uzgajivači kupina u sezonu ulaze sa odličnim kvalitetom, ali sa niskom otkupnom cenom, zbog čega se, kako kažu, sve više njih odriče ovog posla, jer ne mogu da pokriju troškove proizvodnje i uloženi trud, istražuju Večernje novosti.
Cena čačanska bestrna kupine, koja je glavna sorta u Srbiji, kreće se od 30 do 50 dinara po kilogramu, a ostale sorte su 50 do 60 dinara po kilogramu. Međutim, cena proizvodnje jednog kilograma čačanske bestrne košta oko 70 dinara, što znači da su proizvođači u minusu, procene su Udruženja voćara i vinogradara iz Ražnja.
Zbog niske otkupne cene u istom problemu je veliki broj domaćinstava u ovom voćarskom kraju, koji polako odustaju od proizvodnje kupine, jer strahuju da će i ove godine ona propasti i ostati neobrana. Mnogi proizvođači zato porodično beru plod iz svojih zasada jer nemaju novca da isplate radnike.
Niska cena poslednjih godina pokrčila je mnoge zasade u Istočnoj, ali i u ostalim delovima Srbije. Do pre tri godine, na teritoriji Ražnja bilo je oko 120 hektara kupine, dok danas nema više od 20. Slična situacija je i u Negotinu, prema ranijim navodima Bete, kupinom je bilo zasađeno oko 300 hektara, danas nema ni deset jer nema ni ljudi i na pijaci gde su kupine 250 dinara po kilogramu i ne može se prodati ni deset kilograma dnevno.
Kako smo ranije pisali, niska otkupna cena dovela je do toga da se proizvođači odlučuju da direktno prodaju kupinu u svežem stanju.
Cena kupine neće biti stimulativna, a šljiva još čeka otkupnu
"Kada se tako prodaje kupina, direktno kupcu, cena je nešto veća, ali naravno, ne mogu svi računati na takvu prodaju. Pod kupinom je oko 1.200 hektara u valjevskom kraju, ali iz godine u godinu to opada i ja nisam čuo da je neko u skorije vreme podigao neki veći zasad kupina", rekao je za Agroklub Đorđe Sovilj, stručni saradnik za voćarstvo u Poljoprivrednoj i savetodavnoj stručnoj službi Valjevo.
Tagovi
Uzgoj kupine Cena kupine Prodaja na pijaci Zasad kupine Berba Đorđe Sovilj Kupina u Negotinu Kupina u Ražnju Valjevska kupina
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 3 koraka do bogate organske bašte
U organskoj bašti možemo ubrati plodove i odmah ih konzumirati bez straha da ćemo naštetiti našem zdravlju sa željom da proizvedete sopstveno, zdravo, ukusno voće i povrć...