Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sadnice kupine
  • 17.08.2024. 10:30

Proizvodnja sadnica kupine može se postići ožiljavanjem vrhova

Proizvodnja sadnica kupine ožiljavanjem vrhova izdanaka može se obaviti u specijalizovanim matičnjacima jednogodišnjeg ili višegodišnjeg tipa. Na koji način?

Proizvodnja sadnica kupine može se postići ožiljavanjem vrhova
Foto: Karolina Rastija
  • 196
  • 43
  • 0

Proizvodnja sadnica kupine ožiljavanjem vrhova izdanaka može se obaviti u specijalizovanim matičnjacima jednogodišnjeg ili višegodišnjeg tipa. Jednogodišnji matičnjaci po pravilu obezbeđuju lakšu produkciju sadnica, koje su pri tom i kvalitetnije i zdravstveno sigurnije.

Ovi matičnjaci zasnivaju se uz sadna rastojanja 2 x 1 m i s obzirom da svaka posađena sadnica obezbeđuje i do 10 novih izdanaka nakon njihovog povijanja, zagrtanja zemljom i ožiljavanja, isti po 1 ha obezbeđuje i do 50.000 sadnica.

Ožiljavanjem vrhova izdanaka u praksi se najčešće razmnožavaju sve sorte kupina bez bodlji koje imaju puzajući rast. Pri razmnožavanju na ovaj način ostaje nepovređeno centralno tkivo, pa se tako dobijaju sadnice - biljke koje neće imati bodlje. Sigurnija, kvalitetnija i jedino ispravna je proizvodnja sadnica kupine u specijalizovanim, jedno ili višegodišnjim matičnim zasadima.

Kako sprovesti ovu meru?

Razmnožavanje kupine vrši se tako što se tokom avgusta ili septembra izdanci i njihove prevremene (bočne) grančice povijaju i njihovi vrhovi vertikalno stavljaju u prethodno iskopane jame ili kanale dubine 10 do 15 cm, a zatim zagrnu sitnom i rastresitom zemljom. Zemljište se, zatim, blago nagazi i zalije sa 2 do 3 l vode. Vrlo je važno pravilno odabrati vreme izvođenja ove mere. M. Tošić (1974) navodi da je povoljno vreme za ožiljavanje vrhova izdanaka kupine kada oni ili bočne grane prestanu sa intezivnim porastom, vrhovi počnu dobijati zmijolik izgled, a lišće postaje sitnije. Zbog razlika u porastu pojedinih izdanaka, ovu meru potrebno je sprovoditi u nekoliko navrata u intervalu od 7 do 10 dana.

Sedam saveta o sadnji kupine - razdvajanjem grma i reznicama

Dakle, kupina bez bodlji razvija snažne i vrlo dugačke izdanke, koji mogu dostići dužinu do 6 m. Ove izdanke (kao i prevremene, ako su se dovoljno razvili) sredinom avgusta "potopiti" i vrhove im zatrpati trošnom plodnom zemljom u iskopane jamice na dubini 10 do 15 cm, da bi se ožilili. Potapanje vrhova može uspešno da se vrši i sadiljkom. Iako su oni strmoglavo stavljeni u zemlju, za dve do tri nedelje razviće se iz kolenaca zatrpanih zemljom puno žila i na taj način će se stvoriti nov izdanak (nova "sadnica") kupine.

scd
Vrhove poviti i zagrnuti zemljom

U jesen ožiljeni izdanci odsecaju se od matične biljke, povade se iz zemlje i potom utrape, da bi se sačuvali do sađenja na stalno mesto. Od jednog žbuna u prvoj godini mogu se ožiliti 3 - 5 izdanaka, u drugoj godini 5 - 10, dok u narednim godinama i do 15 izdanaka.

Ne valja povijati ni prerano ni prekasno

Rano povijanje ima za posledicu prorastanje ili izvlačenje izdanaka iz jamica (pa ponovo potapanje udvaja posao), dok prekasno zagrtanje vrhova izdanaka, zbog niže temperature zemljišta i kratkog vremena za ožiljavanje, daje slabo ožiljene izdanke, koji se ne mogu koristiti u jesen, već tek u proleće.

Umesto potapanja u zemlju vrhovi izdanaka se mogu stavljati u posebne kontejnere ili posude od presovanog treseta. U posude se stavlja kompost i vrh izdanaka, pa se sve to ukopava u zemlju i nagrne. Time se olakšavaju vađenje, manipulacija sa sadnicama, transport i čuva se nežni koren. Ovako proizvedena sadnica sadi se na stalno mesto zajedno sa posudom, kroz čije zidove probija koren, a posuda se kasnije raspada.


Tagovi

Ožiljavanje vrhova izdanaka kupine Proizvodnja sadnica kupine Ožiljavanje sorti kupine bez bodlji Ožiljavanje u avgustu Postupak ožiljavanja vrhova izdanaka Ožiljavanje u nekoliko navrata Ožiljavanje potapanjem u zemlju Ožiljavanje u tresetnim posudama


Autor

Stanko Nekić

Više [+]

Diplomirani inženjer agronomije, specijalizovan za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrtarstvo i fitomedicinu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]