Pretraživanje tekstova
U početnim fazama razvoja tkivo tumora je mekano i glatke površine, a kasnije postaje naborano, grubo i odrvenjeno.
Rak korena pričinjava velike štete na malinama. Simptomi su izraženi u vidu izraslina, takozvanih guka na korenu i lažnom korenovom vratu. Guke su, kako kaže savetodavac u Poljoprivredno savetotodavnoj stručnoj službi Pirot Zoran Panajotović, svetlosmeđe boje, različitog oblika i veličine.
"Bolest se uočava već početkom vegetacije kada se u zasadu uočavaju kržljave biljke, zaostale u porastu. List je žut, obod lista je braon boje, a izdanci se lako čupaju iz zemlje i takve biljke do kraja vegetacije potpuno propadaju", rekao je ovaj stručnjak
Panajotović kaže da je u početnim fazama razvoja tkivo tumora mekano i glatke površine, a kasnije postaje naborano, grubo i odrvenjeno. Tumoraste izrasline ometaju transport vode i hranljivih materija kroz koren i lažni korenov vrat, usled čega izdanci zaostaju u porastu i vremenom se suše i propadaju.
"Na zdrave biljke se zaraza prenosi preko povreda i oštećenja koja se stvaraju prilikom izvođenja obrade zemljišta, rezidbe i ubodom insekata. Ova bakterija se širi zemljištem i zaraženim sadnicama, a u zemljištu može da zadrži vitalnost tri do četiri godine", kaže Panajotović dodajući da su posledice prisustva prouzrokovača bakterioznog raka korena smanjenje prinosa, pogoršanje kvaliteta plodova i propadanje malinjaka.
Mere zaštite maline od ove bolesti su preventivne mere koje podrazumevaju sadnju zdravog sadnog materijala i nezaraženog zemljišta.
Podsetimo, za podizanje malinjaka koristiti sorte koje pokazuju veći stepen otpornosti (najzastupljenija sorta vilamet vrlo je osetljiva dok sorta miker pokazuje izvesni stepen rezistentnosti). Za manje osetljive sorte, primenjivati fungicide na bazi metalaksila i fosetil - aluminijuma jer mogu dati dobre rezultate u ovom slučaju i pri uslovima koji su manje povoljni za razvoj bolesti.
Tagovi
Rak korena maline Štete u malinjaku Zoran Panajotović Tumoraste izrasline Metalaksil Zaraženi malinjak
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE! Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak! 🦋 Nakon preobražaja iz ove gusj... Više [+]
🟢 RIJETKO VIĐEN PRIZOR IZ PRIRODE!
Kod šume u blizini Srednje Lipnice pronađena je velika zelena gusjenica sfinge – dugačka i neobična, ali potpuno bezopasna. Rijetko se može vidjeti ovako krupan primjerak!
🦋 Nakon preobražaja iz ove gusjenice izlazi noćni leptir "Jetrenka sfinge", krilat div sa rasponom krila oko 10 cm. Prepoznatljiv je po plavo-crnim poljima na donjim krilima i snažnom tijelu.
Ova vrsta je rijetka i izuzetno korisna za prirodni balans.
📸 Podijelio sam ovo jer vjerujem da malo nas zna da ovako nešto postoji u našim krajevima.
Ako je i ti nekad vidiš – ne diraj, ne ubijaj – samo posmatraj!
#Priroda #Sfinga #Gusjenica #Leptir #Bosna #RijetkiPrizori #Lipnica
Selma Mujić
pre 6 dana
Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija Lajk, ali ne bih preživjela da ga sretnem :D fobija