Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Šljivina pipa
  • 17.06.2023. 16:30

Šljivina pipa dovodi do preranog opadanja plodova

Izgled oštećenja varira u zavisnosti od napadnutog voća.

Šljivina pipa dovodi do preranog opadanja plodova
Foto: PIS Vojvodina
  • 2.356
  • 156
  • 0

Šljivina pipa (Conotrachelus nenuphar) pripada redu insekata tvrdokrilaca (Coleoptera), familiji pipa ili surlaša (Curculionidae). Domaćini vrste C. nenuphar većinom su biljke iz porodice ruža. Među gajenim biljnim vrstama poznati domaćini su višnja, trešnja, jabuka, kruška, breskva, kajsija, šljiva ali i neke druge ekonomski manje važne biljne vrste. Kao biljke domaćini navode se još ribizla i borovnica.

"C.nenuphar nije dobar letač, prirodno širenje je ograničeno na lokalnom nivou. Širenje na veće udaljenosti može se ostvariti putem transporta i to kao lutke u zemljištu samostalno ili sa sadnicama, kao prezimljujuća imaga na biljkama, ili kao imaga u materijalu za pakovanje koji se koriste za transport biljaka ili voća", kaže savetodavac u Poljoprivredno savetodavnoj stručnoj službi Požarevac Kristina Lazarević.

Zaraženi plodovi prerano opadaju

Šljivina pipa je značajna štetočina koštičavih i jabučastih vrsta voća uključujući breskve, šljive, nektarine, jabuke, trešnje i borovnice. Oštećenja mogu nastati usled ishrane imaga ili polaganja jaja. Izgled oštećenja varira u zavisnosti od napadnutog voća.

Površina ploda jabuka može biti oštećena ili deformisana usled ishrane imaga. Ceo plod može biti uništen ubušivanjem larvi unutar ploda.

"Većina zaraženih plodova prerano opada, ali ovaj efekat se može delimično prikriti normalnim ranim opadanjem iz fizioloških razloga", kaže savetodavac dodajući da plodovi trešnje ostaju da trule na stablima.

(Foto: Wikimedia Commons / Beatriz Moisset)

Prouzrokuje štete na mnogim gajenim voćnim vrstama. Imaga se hrane cvetom, listom i zametnutim plodovima. Na zametnutim plodovima su na mestima odlaganja jaja vidljiva oštećenja u obliku polumeseca.

"Razvoj larve unutar ploda prouzrokuje njegovo prerano opadanje. Male izlazne rupe su uobičajene na površini opalih plodova koje su napustile larve", kaže Lazarevićeva dodajući da voćni plodovi, osim trešanja, prerano opadaju, omogućavajući larvama da završe svoj razvoj u zemljištu.


Izvori

Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije


Tagovi

Šljivina pipa Conotrachelus nenuphar Kristina Lazarević Polaganje jaja Prerano opadanje ploda


Autor

Đorđe Lalić

Više [+]

Zaljubljenik u poljoprivrednu mehanizaciju i pionir agrarnog novinarstva