Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Reč struke
  • 04.04.2025. 07:30

U malinjacima je vreme za prvi i ključan tretman eriofidne grinje. Registrovanih preparata nema

Oštećenja na listovima usled ishrane ove štetočine javljaju se u vidu hlorotičnog šarenila i deformacija povijanjem lišća na dole. Takođe, dolazi i do usporavanja rasta rodnih grančica

U malinjacima je vreme za prvi i ključan tretman eriofidne grinje. Registrovanih preparata nema
Foto: AK grafika
  • 108
  • 37
  • 0

Počela je migracija prezimelih jedinki eriofidne grinje (Phylocoptes gracillis) na listove u malinjacima, što iziskuje sprovođenje prvog i ključnog tretmana, upozorava Prognozno izveštajna služba zaštite bilja (PIS).

Na nižim nadmorskim visinama maline su u različitim fazama razvoja listova, dok su na višim nadmorskim visinama zasadi i dalje u fazi razvoja pupoljaka. U zasadima kod kojih je otpočelo listanje mikroskopskim pregledom naličja listova uočeno je prisustvo prezimelih odraslih jedinki eriofidne grinje lista maline.

"Poslednjih godina, u mnogim malinarskim krajevima naše zemlje (Zlatiborski okrug, okolina Arilja, Čačka, Valjeva) prisutan je jak populacioni pritisak ove štetočine i veoma su izraženi simptomi napada u toku vegetacije", napominju iz ove službe.

Deformacije u vidu povijanja lišća

Oštećenja na listovima usled ishrane ove štetočine javljaju se u vidu hlorotičnog šarenila i deformacija povijanjem lišća na dole. Takođe, dolazi i do usporavanja rasta rodnih grančica.

"Strategija u suzbijanju eriofidne grinje se zasniva na primeni akaricida u toku migracije prezimelih odraslih jedinki na mlade listove, što se upravo dešava u ovom momentu u malinjacima."

Čime obaviti tretman?

U malinjacima u listanju i sa izraženim pritiskom eriofidne grinje u prethodnim sezonama, stručnjaci preporučuju primenu mera zaštite, čim vremenski uslovi dozvole sprovođenje tretmana.

Do ove godine, za ovu namenu mogli su se primeniti preparati na bazi abamektina i bifenazata.

"Od ove sezone, došlo je do promene u registraciji preparata sa ovim aktivnim materijama i imaju dozvolu za primenu samo u zaštićenom prostoru i to na ukrasnom bilju i pojedinim povrtarskim kulturama. To znači, da u malinama nema registrovanih preparata za suzbijanje grinja", napominju.

Radovi u malinjacima u proleće: Jednogodišnje i višegodišnje sorte

U novonastaloj situaciji, predlažu primenu nekog od preparata na bazi aktivne materije milbemektin - registrovan za primenu u malinama u EU, a u našoj zemlji registrovan za primenu u jagodama (za suzbijanje grinja).

Kako dodaju, dobru efikasnost u suzbijanju eriofidne grinje maline, prema iskustvima iz zemalja u okruženju, pokazali su i preparati na bazi sledećih aktivnih materija:

  • acekvinocil – u našoj zemlji registrovan za suzbijanje grinja u zasadima jabuka,
  • piridaben i tebufenpirad– u našoj zemlji registrovan za suzbijanje grinja u zasadima jabuka i vinove loze.

Naslovna fotografija: AK grafika/PIS Srbija


Izvori

Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja


Tagovi

Eriofidna grinja Phylocoptes gracillis PIS Listanje Hlorotično šarenilo Deformacija Acekvinocil


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".