Prava drama se odvija u poljskoj regiji Lublin. Malinari najavljuju proteste. Ali, ukrajinskim kolegama je još i gore.
U Poljskoj se voćari bune zbog preniske otkupne cene malina koja iznosi pet poljskih zlota po kilogramu, odnosno 1,12 evra. Pritom, proizvodnja jednog kilograma košta 1,67 evra, a u šta su uključeni troškovi nabavke sadnica, đubrenje, zaštita, pakiranje, plata zaposlenima i indirektni troškovi kao što je rad traktora, izračuno je Poljoprivredni savetodavni centar "Mazowiecki".
Smatraju da je razlog ukidanje carina na prehrambene proizvode koji dolaze iz Ukrajine, među kojima je i bobičasto voće, ali i zbog priliva ogromnih količina kako malina tako i jagoda iz te zemlje, kao i Egipta i Maroka, piše Farmer.
Ističu kako je otkupna cena jagoda proletos tamo bila 79 evrocenti, što nije pokrilo troškove proizvodnje, a to se sada događa s malinom.
Prošle nedelje su malinari u Lublinskoj regiji odlučili da deluju i iz protesta prekinuli berbu i obustavili isporuku voća na sabirna mesta i prerađivačke pogone. Izašli su i na ulice i blokirali puteve, a za 3. jul planiraju protest na kojem će da traže 1,80 do 2,24 evra za kilogram.
Ljuti su i na komesara za poljoprivredu Evropske komisije, svog zemljaka Januša Vojčehovskog koji ne vidi problem u uvozu jeftinog voća.
"I tu počinje tragedija na našim farmama. Po ovoj ceni ćete morati da idete u Nemačku, Belgiju ili druge zemlje i tamo radite", poručuju farmeri.
Oko 70 odsto ovog voća u Poljskoj proizvodi se u regiji Lublin, a pokrajine Opole i Krašnik nazivaju se bazenom malina. Tamo su i brojni prerađivački pogoni pa će tamo i održati proteste.
Međutim, ništa bolje nije ni njihovim komšijama. Otkupne cene malina u Ukrajini su 20 hrivnji za kilogram, odnosno 0,49 evra, navodi EastFruit. Navodno hladnjačari ovako niske iznose nude malim poljoprivrednim gazdinstvima koji imaju voće prosečnog kvaliteta dok se ono kvalitetnije ipak prodaje po višoj. Ali, kako je sezona tek počela, mnogi se boje da bi mogle i dalje da padaju.
U Ukrajini je cena malina ove sezone četiri puta niža nego lani i čak pet do šest puta niža nego u isto vreme 2021.
S obzirom na situaciju, poljoprivrednici na društvenim mrežama pozivaju na bojkot isporuke hladnjačarima pa čak i rada samih pogona.
Ukrajina je posle Srbije i Poljske treći najveći izvoznik smrznutih malina u svetu, a poslednjih pet godina ima veliki uticaj na globalne cene tog voća. Uprkos obično visokom BRIX-u, obično izvoze smrznute, jeftinije od drugih zemalja. U 2023. Analitičari očekuju još jedan rekordan rod u toj zemlji. Predviđa se da će hladnjačari da kupuju manje ovog voća jer još uvek imaju zalihe smrznutih plodova iz 2022. godine i nemaju finansijskih sredstava za kupovinu ove sezone.
"To znači da će bojkot dovesti samo do povećanja gubitaka, a neće ništa promeniti u životu prerađivača. Uostalom, biće nemoguće ostaviti sveže maline na žbunu ili hladnijoj prostoriji ni dva-tri dana, a hladnjačari već planiraju značajno da smanje količine otkupa", poručuju na EastFruit uz zaključak da je danas hladnjačarima isplativije uopšte ne prerađivati maline nego ih otkupiti po višim cenama.
Tagovi
Autorka