Pretraživanje tekstova
Prethodnih dana zemlju je poharalo olujno nevreme praćeno jakom kišom, vetrom i gradom koja je oštetilo mnoge bašte. Pogledajte kako pomoći oštećenim biljkama
Letnja nevremena sve su češća poslednjih godina, a grad zna u samo nekoliko minuta da uništi trud uložen kroz mesece rada u bašti, čemu smo svedoci i poslednjih dana kada je olujno nevreme zabeleženu u mnogim delovima Srbija. Iako šteta može da izgleda ogromno, priroda je često otpornija nego što mislimo - a uz pravovremenu negu, mnoge se biljke mogu uspešno oporaviti, naravno, zavisno od stepena oštećenosti.
Prvi korak je smireno proceniti stanje. Važno je ukloniti sve ostatke koje je vetar doneo - slomljene grane, lišće, komade plastike ili drugih predmeta koji su završili među biljkama. Tada pažljivo pogledajte svaku biljku. Ako su stabljike slomljene, plodovi zgnječeni ili listovi pokidani, štetu je potrebno sanirati što pre. Oštećeni delovi biljke mogu postati ulazna tačka za gljivične bolesti, pa ih treba odseći čistim i oštrim baštovanskim makazama.
Posebnu pažnju treba posvetiti biljkama koje su se nagnule ili kojima je koren delimično izvučen iz zemlje. Takve biljke treba pažljivo uspraviti, učvrstiti pomoću kolaca i ponovno zagrnuti zemljom. Nežnim pritiskom oko korena pomoći ćete biljci da se stabilizuje i nastavi rast.
Nakon fizičke sanacije, biljkama treba pomoći i na nutritivnom nivou. Ukoliko je potrebno, zalivanje ujutru ili kasno uveče osiguraće potrebnu vlagu, posebno ako je zemljište isušeno. Preporučuje se primena blagih organskih đubriva, kako bi se podstakao rast i oporavak, ali izbegavajte preobilno prihranjivanje odmah nakon štete jer biljkama u stresu treba postepena regeneracija. Biljke možete ojačati i biostimulatorima, ali treba znati da oni nisu zamena za đubriva.
U danima nakon nevremena važno je pratiti znakove razvoja bolesti, posebno na oštećenim listovima. Vlažno i toplo vreme pogoduje gljivicama, pa nije loše preventivno primeniti prirodne preparate koji će jačati biljku i smanjiti rizik od infekcija.
Možete pripremiti čaj od preslice (Equisetum arvense). Ona je izuzetno bogata silicijumom, koji jača ćelijske zidove biljaka i čini ih otpornijima na gljivične bolesti poput plamenjače i pepelnice. Priprema: 100 g sveže ili 10–15 g suve preslice preliti sa 1 litrom vode, prokuvati 20 minuta, procediti i razrediti u razmeri 1:5 pre prskanja po biljkama.
Mleko sadrži prirodne enzime i bakterije koje mogu sprečiti razvoj gljivičnih infekcija, a ujedno služi i kao blagi folijarni hranljivi dodatak. Primena: pomešati kravlje mlijeko sa vodom u razmeri 1:9 i prskati po lišću svake dve nedelje. Možete u rastvor dodati i kašičicu sode bikarbone. Uvek prskati uveče ili rano ujutru.
Kopriva je klasik među prirodnim preperatima - bogata je azotom, gvožđem i mineralima, podstiče rast i jača biljke. Priprema tečnog đubriva: 1 kg sveže koprive preliti sa 10 litara vode, ostaviti da fermentiše 10-14 dana (uz svakodnevno mešanje), prociditi i razrediti u razmeri 1:10 za zalivanje ili 1:20 za prskanje po lišću.
Nisu manje važni beli luk i luk koji imaju snažna antibakterijska i antifungalna svojstva. Priprema rastvora: sitno naseckati glavicu belog ili crnog luka, prelit 1 litrom tople vode, ostaviti 24 sata, procediti i poprskati biljke.
Kako bi se slična šteta u budućnosti smanjila, vredi razmisliti o dodatnoj zaštiti osetljivih biljaka. Postavljanje zaštitnih mreža protiv grada iznad zasada, izgradnja jednostavnih nadstrešnica ili sadnja u zavetrinama mogu znatno pomoći u očuvanju roda. Ulaganje u zaštitu često se isplati više nego kasniji pokušaji spašavanja oštećenih biljaka.
Tagovi
Biljke Biostimulator Grad Zaštita Savet baštovanima Prirodni preparati
Autorka
Više [+]
Karolina je magistrirala agroekonomiju, sa iskustvom u poljoprivredi, a svoje znanje i savete deli sa čitaocima Agrokluba!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.