Pretraživanje tekstova
Nekada su se od goveđih kostiju pravila dugmad i češljevi, a od loja sveće lojanice. Žuč se i dalje koristi u hemijskoj industriji.
U uzgoju životinja puno je nusproizvoda koji su se hiljadama godina tradicionalno koristili kao sirovina za pravljenje raznih predmeta. Njihov je značaj izbledeo s intenzivnim stočarstvom, hemijskom i drugim vrstama industrije.
Tako su se, na primer, dugmad ili češljevi pravili od goveđih kostiju, od loja sveće lojanice i slično. Bili su to ekološki prihvatljivi proizvodi koji su danas pali u zaborav.
Jedan od takvih nusproizvoda je i goveđa žuč koja se i danas koristi u hemijskoj industriji i to za pravljenje sapuna koji otklanja tvrdokorne fleke od voćnih sokova i kašica, ali i vina, gulaša, ulja ili od krvi.
Funkcija žuči kod goveda je da pomaže u razgradnji masti koje ulaze u probavni sistem. Upravo su masti i druge nečistoće, koje mogu da se rastvore enzimima u žučnoj tečnosti, glavni izvori tvrdokornih fleka.
Glavna razlika između običnog sapuna za pranje veša i onoga od goveđe žuči je u tome što ovaj drugi sadrži malu količinu ekstrakta goveđe žuči.
Tagovi
Sapun Žuč Sapun od žuči Prirodan sapun Goveđa žuč Masne mrlje Žučni sapun Mrlje na odeći
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Posledice mraza u zasadima kruške, šljive i jabuke u knjaževačkom selu Jakovac.