Papriku možete puniti jednom ili sa više vrsta povrća, ali i sa sirom. Možete j jednostavno ostaviti da fermentiše ili je ukiseliti uz pomoć sirćeta.
Kisele paprike neizostavna su zimnica koja se intenzivno priprema ovih dana - bilo da se kiseli samostalno, u mešanoj salati ili pak punjena za šta se većinom koristi babura ili paradajz paprika.
Najčešće je punimo naribanim kupusom, ali se može dodati i drugo povrće, po želji.
Najzdravija je ona prirodno fermentisana, za šta je potrebno oko pet kilograma paprika srednje veličine i isto toliko kupusa, voda i so.
Kupus naribajte na sitne trakice, posolite sa oko dve kašike soli, dobro izgnječite i ostavite da stoji oko sat vremena.
Papriku očistite od peteljke i izdubite. Blago posolite unutrašnjost i punite kupusom.
Poređajte u veću teglu ili plastičnu posudu - kantu, burence i sl. Ako vam je ostalo kupusa, poređajte ga između redova paprike. Nikako nemojte ostaviti gore, jer će isplivati na površinu i kvariti se. U gornjem redu neka bude paprika, sa vrhom okrenutim prema gore, a na nju stavite plastičnu rešetku, kamen ili neko drugo opterećenje koje će sadržaj držati ispod tečnosti.
U pet litara vode umešajte 150 grama soli i sve zalijte i poklopite. Zavisno od temperature, fermentisana zimnica će biti dobra za jelo nakon dve nedelje. Nakon toga je držite na hladnom i tamnom mestu.
Osim kupusom, u ovu mešavinu možete dodati naribanu šargarepu, celer, peršun ili sitnije cvetove karfiola, što će joj dati određenu slatkoću. Takođe, dobro će se slagati i s krastavcima, zelenim paradajzom, a za poseban ukus sa strane stavite i pokoji čen belog luka.
Možete dodati list lovora, ruzmarina i zrna bibera.
Osim fermentacijom, ona se može kiseliti sirćetom i pasterizacijom.
Na oko 10 kg povrća (što paprike, što kupusa, šargarepe i dr.), treba vam 700 ml alkoholnog sirćeta, dve litre vode, jedna kašika soli, jedna kašika šećera, po želji biber u zrnu, lovor.
Postupak do slaganja u tegle, koje ste prethodno sterilisali je isti kao i u prethodnom receptu.
U vodu umešajte sirće, so, šećer, biber, lovor i zakuvajte da se šećer i so rastope. Ohladite i prelijte paprike, pa dobro zatvorite čistim poklopcima.
Tegle stavite u rernu na 100°C (rernu uključite nakon što ste u nju stavili tegle), a kada dostigne tu temperaturu, držite ih još 20-ak minuta. Ugasite i ostavite da se ohlade u rerni, najbolje tokom noći.
Možete ih pasterizovati i u loncu s vodom, tako da doseže ne više od 3/4 visine tegle. Nakon što voda provri, stišajte vatru i kuvajte još 10-15 minuta. Takođe ostavite tegle da se ohlade zajedno sa vodom.
Za ovu vrstu zimnice se koriste manje babure, paradajzerice ili male slatke ili ljute paprike. Od sireva najčešće feta, sveži ili kombinacija. Od začina se najbolje slažu beli luk, peršun, mirođija ili mlevena crvena paprika. Povrh svega, potrebni su sirće, voda i so.
Vrlo je nezahvalno govoriti o odnosu i količinama jer sve zavisi od veličine paprike koju koristite, ali za 1 kg malih slatkih paprika će vam trebati oko 300-400 g sira, 250 ml sirćeta, 750 ml vode, 1-1,5 kašika soli, 1-2 kašike šećera.
Papriku očistite, operite i prosušite unutrašnjost.
Sir zgnječite viljuškom, dodajte beli luk i začine po želji. Možete dodati i malo maslinovog ulja ili pavlake, za dodatnu kremastost i napunite paprike.
Poslažite ih u sterilisane tegle i prelijte mešavinom sirćeta, vode, soli i šećera. Čvrsto ih zatvorite i pasterizujte u posudi, kao u prethodnom receptu.
U veganskoj verziji ovog punjenja možete koristiti tofu ili veganski feta sir.
Čime vi punite papriku i kako to radite? Podelite sa nama svoje recepte, u komentaru ispod teksta.
Tagovi
Autorka