Pretraživanje tekstova
Registrovanih opančarskih radnji u Srbiji ima samo 13, a jedna od njih je i u Novom Sadu.
Milan Ilin iz Novog Sada odlučio je da opančarstvo sačuva od zaborava. Zanat je počeo da izučava na interentu, da bi ga usavršio kod opančara Slobodana Miloševića. Na ovu ideju je došao zbog supruge, koja se bavi folklorom. Kaže da je potrebno mnogo ljubavi, vremena, dobre kože i dobrog alata.
"Na primer, koža od goveđeg vrata je dosta jaka, čvrsta. Može da se koristi i druga, ali ja volim da radim opanke od tvrđe kože, jer je to najbolje za folkloraše. Koža koja se koristi odgore je kozja. Može da bude i svinjska i teleća, ali kozja je najbolja, jer se ne tegli, dosta je jaka i podržava kvalitet đona", objašnjava Ilin za RTV.
Svaki opanak nosi obeležje svoj opančara, kroz preplet. Danas ih je manje, pa su i prepleti postali jednostavniji. Nekada, što je bio sitniji rad, što je bilo više prepleta, opanak je bio kvalitetniji, cenjeniji i skuplji. Takve opanke su obično kupovali bogatiji ljudi. Danas su njihovi kupci kulturno-umetnička društva, a najviše ona iz dijaspore. Ilini u spjoj radnji proizvode šumadijske, banatske, šopske i vlaške opanke - od broja 20 do 49. Postupak izrade jednog para je dug.
"Meni za jedan preplet teba dva sata, a za jedan par opanaka treba u proseku pet sati rada. Ta koža treba da se osuši, treba vremena da se iseče, pa tek tada može da se radi preplet", objašnjava supruga Marina, koja je predsednica udruženja "Folklorika".
Ilini ističu da žele da modernizuju opanak, kako bi ga približili mladima, ali i zaštitili od nestanka, jer registrovanih opančarskih radnji u Srbiji ima samo 13.
Izvori
Tagovi
Opanci Opančarska radnja Milan Ilin Novi Sad Marina Ilin Koža za opanak
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!