Maj donosi bujan rast, ali i opasnost od plamenjače koja može da uništi paradajz, krompir i drugo povrće ako se ne reaguje na vreme.
Maj je mesec bujnog rasta, ali i povećanog rizika od pojave plamenjače (Phytophthora infestans) na paradajzu, krompiru i plavom patlidžanu, ali i drugim povrtarskim vrstama. Ova bolest može preko noći uništiti vaš trud, posebno ako se ne reaguje na vreme.
Iako se većina proizvođača povrća s plamenjačom susrela barem jednom, mnogi i dalje ponavljaju greške koje im smanjuju šanse za zdrav i bogat rod. Donosimo najčešćih šest.
Jedna od najčešćih grešaka je čekanje prvih simptoma pre preduzimanja bilo kakvih mera. Plamenjača se širi brzo, pogotovo pri toplom i vlažnom vremenu, zato je preventiva ključna.
Već početkom maja, posebno u kišnim godinama, započnite s redovnim preventivnim tretmanima. Koristite prirodne preparate poput čaja od preslice, mleka razređenog s vodom (1:9) ili ekstrakta belog luka. Tretmane ponavljajte na svakih nedelju do dve, pogotovo nakon kiše.
Sadnja biljaka preblizu, bez provetravanja, stvara idealne uslove za razvoj bolesti jer vlaga ostaje zarobljena među lišćem.
Ostavite barem 60 cm razmaka između biljaka paradajza, a krompir sadite u redove s dovoljno prostora za rast. Redovno uklanjajte donje listove i zaperke kako bi vazduh lakše cirkulisao.
Zalivanje biljaka preko lišća, naročito uveče, ostavlja listove vlažnima i pogoduje razvoju gljivičnih bolesti.
Zalivajte rano ujutru i to isključivo pri tlu, bez kvašenja lišća. Kap na listu može biti "kap previše" kad je reč o plamenjači.
Baštovani često zanemaruju rane znakove bolesti, a svetlosmeđe mrlje na listovima ili lagano uvijanje lišća tumače kao manjak vode ili đubriva.
Pepelnica i plamenjača: Kako ih prepoznati, sprečiti i suzbiti širenje?
Naučite da prepoznate prve znakove bolesti - to su sive ili smeđe mrlje na donjim listovima, često s belim rubom s donje strane. Reagujte odmah odstranjivanjem zaraženih delova i tretiranjem cele biljke.
Vlažno vreme, pogotovo nakon višednevne kiše, izuzetno pogoduje razvoju bolesti. Pratite prognozu - ako dolazi period kiše, preventivno delujte dan-dva pre. Plamenjača se često pojavi upravo nakon takvih dana.
Iako su površine u hobi baštama ograničene, uzgoj istih kultura na istom mjstu svake godine ozbiljno povećava rizik od bolesti. Pridržavajte se plodoreda - krompir i paradajz nemojte saditi na isto mesto najmanje tri godine. Umesto toga, na to mesto posadite mahunarke, luk ili salatu.
Tagovi
Autorka