Ko god je na ovim prezentacijama probao moju trljanicu uvek je dolazio po 'još', a posle obavezno i po recept, priča Blagica Kostić iz Bujkovca kod Vranjske banje.
Čim zamirišu prve zrele paprike u Vranju vredne domaćice odmah počaste svoje ukućane salatom trljanicom koja se ujedno poslužuje i kao meze uz dobru domaću rakiju. Ovom čuvenom južnjačkom specijalitetu inače ne može da odoli gotovo ni jedan gost koji dođe u ovaj grad zato što ono odlično ide uz pečenje, roštilj, sir, pitu i pogaču.
Ovo tradicionalno vranjsko jelo među starim Vranjancima je poznato i kao sirotinjsko zato što je bazirano samo na paprici. Na ovom jelu je bukvalno odrasla i Blagica Kostić, iz sela Bujkovac kod Vranjske banje, i zato ga sa radošću sprema svojim ukućanima. Ono se uvek nađe i na njenim prezentcijama starih jela koje imala i koje ima na nacionalnim televizijama u zemlji i Manifestaciji "Dani Vranja".
"Ko god je na ovim prezentacijama probao moju trljanicu uvek je dolazio po 'još', a posle obavezno i po recept", priča Kostićeva.
Naša sagovornica ističe da joj se do sada niko nije požalio na recept, ali i da su ga neki već modifikovali prema svom ukusu. Za razliku od njih ona se nikada nije usudila da ga izmeni zato što to jelo više ne bi bila trljanica.
Naša sagovornica ovo jelo tokom leta i jeseni sprema isključivo od sveže ispečene paprike koje je prethodno ubrala iz svoje bašte. Obično ispeče onoliko paprike koliko joj je potrebno za količinu koju je namerila da napravi. Kada želi da ovu salatu napravi za sebe uvek ispeče dvadeset paprika srednje veličine i nekoliko ljutih paprika veznaki.
Kada paprike ispeče obavezno ih prekrije kuhinjskom krpom ili najlon kesom kako bi kasnije mogla da ih dobro oljušti. Za to vreme u zemljanu kalenicu sitno isecka jednu trećinu omanjeg struka praziluka. Čim doda so po ukusu drvenim tučkom istuca praziluk vodeći pri tom računa da ga ne pretvori u pihtijastu masu. U ovako pripremljeni praziluk odmah doda oljuštene i sitno iseckane paprike, a kada to začini uljem i alkoholnim sirćetom po želji ona opet blagim pokretima tučkom promeša kako bi se sjedinili svi neophodni sastojci.
"Ovako pripremljenu trljanicu treba još jednom probati kako bi se utvrdilo da li je ona po ukusu domaćice. Ukoliko se desi da fali još malo soli ili zejtina onda to treba i dodati i na kraju opet sve dobro promešati."
Bez trljanice se u vranjskom kraju ne može zamisliti gotovo ni jedna posna slava, ali i trpeza za Badnje veče koja je uvek posna. Za tu priliku ona obavezno sprema trljanicu od suvih paprika koje leti osuši na niz ispod najsigurnije strehe svoje kuće. A ako joj se paprika ne osuši kako treba ona obavezno kupi po dve veze suvih crvenih paprika, a među kojima se obavezno nađe i dvadesetak ljutih.
Pripremu ovog jela sa suvom paprikom obvezno počne kuvanjem, prethodno dobro opranih paprika na tihoj vatri nekih dvadesetak minuta. Za to vreme ona sitno isecka struk praziluka i potom ga blago tučkom istuca zajedno sa solju.
"Skuvane paprike obavezno treba dobro ohladiti, a potom ih nožem ili rukom oljuštiti. Ovako oljuštene sitno iseckati i dodati u praziluk, a potom dodati dve kašike ulja i jednu kašiku alkoholnog sirćeta, posoliti po ukusu i opet tučkom sve dobro promešati kako bi se svi sastojci sjedinili", kaže Kostićeva.
Ovako pripremljenu trljanicu obavezno treba ostaviti da odstoji bar desetak minuta u frižideru kako bi se paprika dobro ohladila i u potunosti sjedinila sa ostalim sastojcima.
"Trljanicu treba promešati i pre serviranja kako bi dobila fantastičnu boju i odmah privukla gosta da je proba", završava Kostićeva svoju priču o vranjskom delikatesu.
Foto prilog
Tagovi
Autorka