Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ruralni razvoj
  • 22.07.2016. 08:30

Udruživanjem do razvoja sela

Poljoprivredni proizvođači još uvek nisu u dovoljnoj meri prepoznali značaj udruživanja. Naš sagovornik ovom prilikom želi da ukaže na neophodnost zajedničkog nastupa i saradnju sa institucijama, kako bi se ostvarili zajednički ciljevi: razvoj sela i poljoprivrede.

Udruživanjem do razvoja sela
1.750
600
0

Poznato je da se udruživanjem mogu lakše dostići određeni ciljevi u ruralnom razvoju i razvoju poljoprivrede. Uprkos tome, nije značajan broj zainteresovanih da svoje ideje stavi u formu jednog udruženja i zajednički se bori.

Da se kroz udruženje može uticati na kreiranje agrarne politike, ali i razvoj, poljoprivredni proizvođač Dragan Fišćag iz Dolova kod Pnačneva odavno je prepoznao, a 2013. godine formirao je udruženje. Cilj je kako kaže ambiciozan - razvoj poljoprivrede i sela u celoj Srbiji, ali za sada pokušava sa svojim kolegama iz udruženja da promoviše organsku proizvodnju i tradicionalne proizvode iz Dolova.

Fišćag naglašava da se razvoj sela i poljoprivrede naslanja na zdrav život i to kroz proizvodnju zdrave hrane, očuvanje životne sredine i sport: "Delatnost Udruženja "AgroLogistika" je promovisanje i pospešivanje proizvodnje zdrave hrane, ekonomsko-kulturni i sportski razvoj sela, ekologija, razvoj seoskog turizma. Imamo misiju da očuvamo selo, ali i prirodu. Cilj je jako selo, čista priroda i bolji život ljudi u njima."

Aktivnosti udruženja

Udruživanje poljoprivrednika
Udruživanjem poljoprivrednika

do boljih rezultata

"Učestvovali smo u donošenju veoma važnih zakona za selo i poljoprivrednike, poput Zakona o zadrugama i Zakona o poljoprivrednom zemljištu (Izmene i dopune zakona), a takođe smo učestvovali u sastancima PKS o socijalnom preduzetništvu. Na poziv Ambasade Poljske prisustvovali smo prezentaciji reformi koje je njihova država uradila za napredak i razvoj sela, ali i na Sajmu socijalnog preduzetništva."

Osim učestvovanje na događajima koji imaju za cilj kreiranje agrarne politike, ovo Udruženje nastoji da organizuje manifestacije i predavanja, koje imaju za cilj da promovišu proizvodnju zdrave hrane i razvoj sela: "Pored navedenog, bili smo jedni od organizatora manifestacije "Ivanjsko cveće" na koju smo pozvali predstavnike PKS i razne investitore kojima smo prezentovali razvojni i turistički potencijal Dolova. Održali smo i predavanje o štetnosti "GMO" hrane pod nazivom GMO hrana - zlo 21 veka!"

Ovo Udruženje ima potpisane Memorandume o saradnji i podršci sa "Akademijom nacionalnog razvoja" Beograd i Institutom "Tamiš" Pančevo, a u planu je da se ostvari saradnja sa još nekoliko institucija.

Sajam zdrave hrane i seoskog turizma

Planovi ovog Udruženja u skorijoj budućnosti vezana su za održavanje Sajama zdrave hrane i seoskog turizma "EcoFood BALKAN" u periodu od 16.-18.9.2016. u Pančevu, čija je ideja da se na jednom mestu okupi preko 100 izlagača sa prostora Balkana. Prema rečima našeg sagovornika cilj manifestacije je da se promoviše zdrava hrana i potencijali razvoje sela kroz hranu i turizam. Pripreme su u punom jeku u saradnji sa partnerima i firmama koje su podržale ovaj projekat.

Poziv poljoprivrednicima da se udruže

"Pozvam poljoprivrednike i one kojima je selo u srcu, da jedina njihova politika budu njihove porodice, selo i poljoprivreda kojom se bave. Moraju shvatiti da ne mogu sami i da se moraju udruživati, jer je ceo svet postalo globalno tržište koje će male poljoprivrednike "progutati" ako se ne udruže. Mi smo tu da pomognemo koliko god možemo jer udruženja tome i služe, kao što kaže naš slogan: Zajedno smo jači!", poručuje na kraju Dragan Fišćag.

Foto:bigstockphotos.com;budabar


Tagovi

Udruživanje Selo Ruralni razvoj Pančevo Dolovo Dragan Fišćag Organska proizvodnja Socijalno preduzetništvo GMO


Autorka

Julijana Radenković

Više [+]

Julijana je master diplomirani agroekonomista. Autor nekoliko naučnih radova. Moto: "Ko hoće nešto da učini, nađe način, a ko ne želi, nađe izgovor".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Nije svaki problem vidljiv golim okom. Nije svaka razlika očigledna. Ali svaka informacija može da unapredi proizvodnju. Na slici je isti atar koji gledamo svaki dan — samo drugim očima — očima multispektralne kamere. #RuralFoto # Proizvodn... Više [+]