Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Vremenska prognoza
  • 01.10.2024. 10:30

Kiša popravila stanje vlage u zemljištu. Kada će opet padati?

Protekla sedmica obeležena je toplim i u većem delu perioda suvim vremenom koje je omogućavalo izvođenje poljoprivrednih radova na otvorenom.

Foto: Shutterstock/maxim ibragimov
  • 77
  • 14
  • 0

U Srbiji se do sutra (2. oktobra) očekuju hladna jutra, a tokom dana malo i umereno oblačno i toplije vreme, prognozira Republički hidrometeolrološki zavod (RHMZ). Nakon toga, bilo bi pretežno oblačno, mestimično sa kišom i lokalnim pljuskovima sa grmljavinom.

"U petak i subotu (4. i 5. oktobar) lokalno mogu biti i obilniji. Od ponedeljka, 7. oktobra, prognozira se stabilizacija vremena."

Prema prognoziranim vrednostima SPI-1 na većem delu teritorije Srbije preovladavaće umereno i jako vlažni uslovi. U delovima severne, zapadne i severozapadnoj ekstremno vlažni uslovi, dok će u delovima istočne Srbije biti normalni uslovi vlažnosti.

Povoljni uslovi za pripremu zemljišta

Protekla sedmica obeležena je toplim i u većem delu perioda suvim vremenom koje je omogućavalo izvođenje poljoprivrednih radova na otvorenom.

Kako navode iz RHMZ, dosadašnje količine padavina popravile su stanje zemljišne vlage u površinskom i dubljim slojevima.

"Obrada i priprema zemljišta za jesenju setvu će sa povoljnijim stanjem vlage biti olakšana."

Glodari prave štete

Tokom proteklih dana uočena je aktivnost insekata. Na izniklim usevima uljane repice uočeno je prisustvo jaja i tek ispiljenih pagusenica repičine lisne ose. U narednom periodu se očekuje intenziviranje piljenja pagusenica i postizanje praga štetnosti.

Pored insekata, pregledom višegodišnjih zasada, useva kukuruza, kao i neobrađenih repišta, strništa i lucerišta, uočeno je prisustvo aktivnih rupa od poljskih glodara, poljskog miša i poljske voluharice, u niskoj kategoriji brojnosti.

Poljski miševi i voluharice prave probleme u voćnjacima. Koje mere preduzeti?

Do povećanja brojnosti poljskih glodara dolazi u uslovima blagih zima, dugog sušnog i toplog perioda bez padavina, kao i ukoliko su prisutni lako dostupni izvori hrane u poljima. Do štete može doći u usevima čija setva predstoji u jesenjem delu (strna žita i uljana repica), na koje će glodari migrirati po nicanju biljaka.

Takođe su ugroženi i mladi višegodišnji zasadi, gde glodari svojom ishranom oštećuju koren voćaka, što može dovesti do slabljenja i sušenja mladih stabala.


Izvori

Republički hidrometeorološki zavod Srbije


Tagovi

Vremenska prognoza RHMZ Kiša Lokalni pljuskovi Vlagau zemlji Glodari


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".