Od subote, 12. oktobra, bilo bi malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima i uz hladna jutra. Dnevna temperatura biće oko i malo iznad proseka za drugu dekadu oktobra.
Suvo vreme zadržaće se u Srbiji do sutra, 9. oktobra, kada se ujutru i pre podne očekuje prolazno naoblačenje, mestimično s kišom i lokalnim pljuskovima koji će tek ponegde biti praćeni grmljavinom, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Posle podne i uveče očekuje se delimično razvedravanje. Četvrtak (10. oktobar) će, nakon jutarnje magle po kotlinama i dolinama reka, biti najtopliji dan u sedmici uz pretežno sunčano vreme i uz maksimalne temperature od 23 do 29°C.
"U donjem Podunavlju i na planinama kratkotrajno pojačanje južnog vetra. U toku noći četvrtak na petak i u petak ujutru novo prolazno naoblačenje s kratkotrajnom kišom i padom temperature. Severozapadni vetar u pojačanju."
Tokom dana u Vojvodini razvedravanje, a uslova za kratkotrajnu kišu biće još u brdsko-planinskim predelima. Od subote, 12. oktobra, bilo bi malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima i uz hladna jutra. Dnevna temperatura biće oko i malo
iznad proseka za drugu dekadu oktobra.
Prema prognoziranim vrednostima SPI-1, u većem delu Srbije preovladavaće normalni uslovi vlažnosti, dok će u delovima
severne i severozapadne Srbije biti umereno vlažni uslovi.
Tokom proteklih dana zabeležene su padavine na celoj teritoriji Srbije. Dospele količine se razlikuju od područja do područja, a ukupne količine su od 5 do 80 mm. Najviše padavina registrovano je u Vojvodini i u jugoistočnim područjima.
Procenat padavina u poslednjih mesec dana je u velikom delu zemlje od 200 do 300%. Dosadašnje količine popravile su stanje zemljišne vlage u površinskom i dubljim slojevima. Obrada i priprema zemljišta za jesenju setvu će sa povoljnijim stanjem vlage biti znatno olakšana. Sa početkom oktobra počinje i optimalni setveni rok za ozima žita. Kad se stabilizuju vremenski uslovi trebalo bi otpočeti setvu.
Tokom proteklih dana uočena je aktivnost insekata. U usevima uljane repice prisutne su odrasle jedinke repičine lisne ose i buvača. U toku je polaganje jaja i početak piljenja pagusenica repičine lisne ose. Pagusenice se hrane na kotiledonima i mladom lišću, a u većoj brojnosti jako brzo mogu da dovedu do golobrsta. Najveće štete nanose u početnim fazama razvoja useva.
U pogledu voćarskih kultura, u pojedinim zasadima jabuke primećeno je prisustvo kolonija krvave vaši. Krvava vaš prezimljava na korenovim žilama, oko korenovog vrata, u pukotinama kore stabla i grana. Štete koje nastaju usled aktivnosti krvave vaši su rak rane na korenu, stablu i granama.
Izvori
Tagovi
Autorka