"Da bi se popravilo stanje vlage u površinskom i dubljim slojevima zemljišta nepohodne su obilne padavine kako bi zemljište bilo dovoljno provlaženo za pripremu i obradu pred ranu jesenju setvu", navode iz RHMZ
Dočekali smo kišu, a sa njom i dugoočekivani pad temperature. U narednim danima očekuje se promenljivo oblačno, svežije vreme sa padavinama, prognozira Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U sredu (11. septembar) na severozapadu Srbije bilo bi suvo uz delimično razvedravanje. U ostalim krajevima, promenljivo oblačno, mestimično s kišom, a obilne padavine se očekuju još ujutro i pre podne na jugoistoku Srbije. U četvrtak (12. septembar) bilo bi pretežno sunčano i osetno toplije sa maksimalnom temperaturom od 26 do 30°C.
"U petak (13. septembar) novo naoblačenje s kišom, pljuskovima, grmljavinom i lokalno obilnim padavinama. Ujutro i pre podne na jugu Banata, u donjem Podunavlju, kao i u Braničevu jak jugoistočni vetar (košava), a više padavina biće posle podne i uveče", navode iz RHMZ.
Od subote (14. septembar) do utorka (17. septembra) prognozira se umereno do potpuno oblačno, hladnije, povremeno s kišom. Prema prognoziranim vrednostima SPI-1, na većem delu teritorije Srbije preovladavaće normalni uslovi vlažnosti, dok će u delovima južne Srbije biti jako vlažni uslovi.
Kako napominju iz RHMZ, nepovoljni agrometeorološki uslovi tokom većeg dela leta ubrzali su procese zrenja jarih useva. Berba kukuruza i žetva soje su u toku, dok je žetva suncokreta pri kraju.
"Kod svih jarih ratarskih useva je umanjen rod. Takođe, ovakvi vremenski uslovi ubrzali su zrenje i berbu jesenjih i zimskih sorti voća, kao i vinove loze."
Zalihe vlage u zemljištu u svim proizvodnim područjima i dalje su veoma male.
"Da bi se popravilo stanje vlage u površinskom i dubljim slojevima zemljišta nepohodne su obilne padavine kako bi zemljište bilo dovoljno provlaženo za pripremu i obradu pred ranu jesenju setvu", kažu u RHMZ.
Dug period toplog i suvog vremena omogućio je razvoj treće generacije podgrizajućih sovica. Mlade gusenice se razvijaju na velikom broju biljaka, ali u slučaju veće brojnosti mogu biti veoma štetne na mrkvi, krompiru, cvekli, šećernoj repi, lucerki, uljanoj repici, svim postrnim usevima, pa čak i na pšenici, ječmu i mladim drvenastim biljkama u rasadnicima.
U usevima paprika i kukuruza šećerca uočeno je prisustvo sveže položenih jaja i jaja pred piljenje kukuruzne/pamukove sovice, kukuruznog plamenca, zelene stenice. S obzirom na to da je većina ratarskih useva na kojima se ove štetne vrste hrane i polažu jaja, požnjevena, trenutno su paprika, paradajz, kukuruz šećerac i postrni usevi i usevi koji su u navodnjavanju jedini domaćini navedenih štetočina.
Izvori
Tagovi
Autorka