To predstavlja novu prekretnicu u globalnim temperaturnim rekordima i priliku za jačanje klimatskih ambicija, izjavila je zamenica direktora Kopernikusove službe za klimatske promene (C3S), Samanta Burges
Sada je skoro sigurno da će 2024. biti najtoplija godina u istoriji merenja, saopštila je Kopernikus služba za klimatske promene Evropske komisije. Da bi se to izbeglo, prosečna temperaturna anomalija do kraja godine morala bi pasti gotovo na nulu, što je malo verovatno.
Budući da je 2023. bila za 1,48 °C toplija od predindustrijskog nivoa prema skupu prikupljenih podataka tzv. ERA5, objašnjavaju da se očekuje da će tu granicu nova godišnja temperatura premašiti za 1,5 °C, sa mogućnošću rasta do 1,55 °C.
"To označava novu prekretnicu u globalnim temperaturnim rekordima i trebala bi poslužiti kao katalizator za podizanje ambicija za predstojeću Konferenciju o klimatskim promenama, COP29", izjavila je zamenica direktora Kopernikusove službe, Samanta Burges.
Kako navode, zabeležen je drugi najtopliji oktobar, odmah iza onog od prošle godine, sa prosečnom površinskom temperaturom vazduha od 15,25 °C. To je 0,80 °C iznad proseka za razdoblje 1991.–2020.
Osim toga, prosečna temperatura površine mora između 60°S i 60°N iznosila je 20,68 °C, što je takođe druga najviša vrednost za oktobar, samo 0,10 °C niža od prošlogodišnje.
Temperature u Evropi odskakale su na gotovo celom kontinentu, posebno iznad središnjeg Grenlanda i Islanda. Prošli oktobar bio je peti najtopliji zabeležen u Evropi, sa prosekom od 10,83 °C, što je 1,23 °C iznad za razdoblje od 1991. do 2020. godine.
Zabeležene su velike količine padavina na Pirinejskom poluostrvu, u Francuskoj, severnoj Italiji, Norveškoj, severnoj Švedskoj i istočno od Crnog mora, što je izazvalo velike bujične poplave u Valensiji u Španiji, sa više od 200 smrtnih slučajeva. Nasuprot tome, padavine i vlažnost zemljišta bile su niske u većini istočne Evrope, uključujući zapadnu Rusiju, Grčku i zapadnu Tursku.
Izvan Europe, temperature su najviše odstupale u severnoj Kanadi, središnjim i zapadnim Sedinjenim Državama, severnom Tibetu, Japanu i Australiji. Vlažniji od proseka bili su južna i istočna Kina, Tajvan, Florida (SAD), delovi zapadne Australije i najjužniji Brazil. Sa druge strane, sušnije vreme zabeleženo je u većem delu Sjedinjenih Država, središnjim nizijama Australije, južnoj Africi, Madagaskaru i delovima Argentine i Čilea.
Protekli oktobar, 15. je mesec u 16-mesečnom periodu u kojem je globalna prosečna površinska temperatura vazduha premašila 1,5 °C odnosno bila je 1,65 °C iznad predindustrijskog nivoa.
Dalje, u proteklih 12 meseci, globalna prosečna temperatura bila je 0,74 °C iznad projeka za razdoblje 1991. do 2020., te verovatno 1,62 °C iznad onog predindustrijskog, stoji u saopštenju.
Tagovi
Autor