Pretraživanje tekstova
Kod voćarskih kultura smena kiše i sunca izuzetno pogoduje razvoju prouzrokovača čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke
U narednih 10 dana u Srbiji se očekuje uobičajeno majsko vreme: promenljivo, uz smenu sunčanih i oblačnih intervala. Biće umereno toplo, sa temperaturama vazduha najčešće oko prosečnih vrednosti za ovo doba godine, najavljuju iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
Za danas (14.maj) prognozirani su kiša i lokalni pljuskovi sa grmljavinom, uglavnom na zapadu i jugu Srbije. Od sutra (15.maj) postepen porast temperature. U košavskom području će duvati umeren i jak jugoistočni vetar, na jugu Banata i u donjem Podunavlju povremeno sa udarima olujne jačine.
Prema prognoziranim vrednostima SPI-1, u delovima severne i južne Srbije preovladavaće umereno i jako vlažni uslovi, dok će u ostalim krajevima zemlje biti normalni uslovi vlažnosti.
Tokom proteklih sedam dana bilo je uslova za razvoj biljnih bolesti. U usevima pšenice, koja je u fazama cvetanja prva kiša može stvoriti povoljne uslove za razvoj prouzrokovača fuzarioze klasa. Kod voćarskih kultura smena kiše i sunca izuzetno pogoduje razvoju prouzrokovača čađave pegavosti lišća i krastavosti plodova jabuke, kao i razvoju infekcije šupljikavosti lišća koštičavog voća i plamenjače šljive.
U pogledu insekata štetočina, u toku je polaganje jaja i piljenje gusenica prve generacije jabukinog i šljivinog smotavca. Kod ratarskih kultura u usevima pšenice su prisutne biljne vaši i larve žitne pijavice. Pregledom useva krompira uočeno je prisustvo imaga, položenih jaja, kao i početak piljenja larvi krompirove zlatice.
Izvori
Republički hidrometeorološki zavod Srbije
Tagovi
RHMZ Porast temperature Uslovi vlažnosti Olujni vetar Košavsko područje Krompirova zlatica Fuzarioza klasa
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Hyalopterus pruni na šljivi! Ukoliko primetite kolonije ovih lisnih vaši primenite neki od registrovanih preparata na bazi acetamiprida, cipermetrina, deltametrina ili flonikamida. Lisne vaši sisaju biljne sokove što uzrokuje hlorozu, kasni... Više [+]
Hyalopterus pruni na šljivi! Ukoliko primetite kolonije ovih lisnih vaši primenite neki od registrovanih preparata na bazi acetamiprida, cipermetrina, deltametrina ili flonikamida. Lisne vaši sisaju biljne sokove što uzrokuje hlorozu, kasnije i nekrozu, posebno na mladim izdancima. Sprečite štete koje ova lisna vaš može da napravi, naročito u mladim zasadima!