Pretraživanje tekstova
Dok su severnu, srednju i istočnu Evropu obeležili topli i suvi uslovi, na Pirinejskom poluostrvu došlo je do bujičnih poplava
Povoljno vreme u većem delu Evrope, sa prosečnim do iznadprosečnim temperaturama i manjkom padavina, ubrzali su setvu i žetvu i osigurali razvoj useva. Ipak, decembarski JRC MARS bilten ističe da su nepovoljni uslovi zabeleženi u delovima Španije, Italije, Rumunije, Bugarske, Turske, Ukrajine i Rusije.
Intenzivne kiše uzrokovane tzv. fenomenom izolovane depresije na velikoj nadmorskoj visini (DANA) pogodile su istočnu Španiju krajem oktobra, što je dovelo do bujičnih poplava u Valensiji i Kataloniji. Kako navode, kumulativne padavine u tim regionima premašile su dugoročni prosek za više od 100 odsto, a lokalno i za više od 150%.
Slično tome, u severnoj Italiji obilne kiše do sredine oktobra uzrokovale su poplave, sprečile žetvu letnjih useva i odložile početak setve zimskih useva za novembar.
Suša na Siciliji, prenosi izveštaj, posledica letnjih sušnih uslova, izaziva ozbiljnu zabrinutost za setvu durum pšenice koja mora biti završena do decembra. Slično, u jugozapadnoj Rumuniji i pojedinim delovima Bugarske suša je negativno uticala na nicanje i početni razvoj uljane repice i zimskih žitarica.
U istočnoj Ukrajini i južnoj evropskoj Rusiji suva zemljišta otežala su setvu, rezultirajući manjim posejanim površinama i slabim stanjem izniklih useva. Na istoku Rusije hladnije vreme napravilo je dodatnu štetu. Kako kažu, u Turskoj su padavine bile među najnižima od 1991., što ugrožava setvu zimskih žitarica.
Sa druge strane, deficit padavina zabeležen je i u većem delu severne, srednje i istočne Evrope. Posebno su pogođeni Irska, Ujedinjeno Kraljevstvo, Belgija, Holandija, južna Skandinavija, baltičke zemlje, jugozapadna Belorusija i delovi Rumunije, Bugarske, Grčke, Turske i Alžira, što je dodatno otežalo poljoprivredne aktivnosti.
Do kraja meseca hladan vazduh nastaviće da se širi većinom Evrope, dok se za Pirenejsko poluostrvo prognoziraju blage temperature. Kiša se očekuje u većem delu Evrope, s najvišim nivoima padavina u planinskim područjima i regionu Crnog mora.
Do januara se očekuju topliji uslovi od proseka, s temperaturama do 3 °C iznad uobičajenih u severoistočnoj Evropi te do 2 °C u većem delu kontinenta. Na Pirenejskom poluostrvu padavine će verojatno biti 0–50 mm ispod proseka, dok se za severnu Evropu predviđa do 50 mm više padavina od proseka.
Tagovi
JRC Mars Suša Poplave Pojačane padavine Deficit padavina Suva zemljišta
Autor
Više [+]
Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Europskom poljoprivredom dominiraju stariji poljoprivrednici - udio žena među mlađim nositeljima gospodarstava tek 32 posto
Europska poljoprivreda suočava se s problemom starenja. Samo 6 % poljoprivrednika u EU-u mlađe je od 35 godina, dok je više od polovice starije od 55 godina. Otprilike tr...
Đuro Japaric
pre 1 nedelju
To je normalan proces ! U Hrvatskoj je stanje još i gore ! Samo su u Hrvatskoj išli na umjetno osnivanje OPG od strane mlađih radi mogućih > potpora Više [+] > za mlade !U Hrvatskoj je zasnovan PREVELIK broj obitelji sa prihodom od obrade zemlje sa malim bruto proizvodom po OPG ! Takvi mali u Slavoniji IZUMIRU od 1945 . U kućama ostaju stari dok ne umru ili ne budu smješteni u domove !