Posao koji je ovih dana aktuelan je prihrana ozimih kultura, a količina đubriva koja je potrebna zavisi od rezultata analize zemljišta.
U Srbiji se narednih dana očekuje promenljivo i toplije vreme uz smenu sunčanih i oblačnih intervala. Danas (25. februar) i sutra (26. februar) iznad većeg dela zemlje biće suvo, prognozira Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U sredu posle podne i uveče na zapadu i jugozapadu Srbije, kao i na zapadu Vojvodine, a od četvrtka 27. februara ponegde i u ostalim krajevima prognozira se kiša, dok je samo na visokim planinama kratkotrajno moguć i slab sneg.
Maksimalne temperature bi u većini mesta bile od 10 do 17 oC.
Prema prognoziranim vrednostima SPI-1, na većem delu teritorije Srbije preovladavaće normalni uslovi vlažnosti, dok će u delovima severozapadne Srbije biti umerena suša.
Kako se navodi u agrometeorološkom biltenu RHMZ, temperature zemljišta na dubini čvora bokora ozimih žita i krmnih leguminoza su u okviru prosečnih i stanje podzemnih vitalnih organa ovih kultura je dobro.
Tokom proteklih dana bilo je slabih padavina sa ukupnim dospelim količinama najviše do 16 mm. Najviše padavina zabeleženo je u centralnim delovima zemlje. U tim područjima bilo je i slabih snežnih padavina pri čemu je formiran tanji snežni pokrivač koji služi kao termički izolator i štiti ozime useve od pojave jakih mrazeva.
Zaliha zimske vlage u svim proizvodnim područjima je dobra, ali su neophodne nove padavine kako bi poljoprivredne kulture imale još bolje startne uslove u prvim mesecima nastavka vegetacije.
Posao koji je ovih dana aktuelan je prihrana ozimih kultura, a količina đubriva koja je potrebna zavisi od rezultata analize zemljišta. Najbolje je da se ovaj posao
obavi po suvom ili smrznutom zemljištu. Sa porastom temperature i postepenim odmrzavanjem zemljišta doći će do rastvaranja i unosa azotnih đubriva do zone
korenovog sistema.
U proteklom periodu vremenski uslovi pogodovali su razvoju biljnih bolesti: mrežaste pegavosti u usevima ječma, sive pegavosti lista pšenice i pepelnice strnih žita. Štetni insekti i poljski glodari prisutni su u vrlo malom broju.
Izvori
Tagovi
Autorka