Pretraživanje tekstova
Prilikom pregleda ozimih useva pšenice nije utvrđeno prisustvo štetnih insekata.
Usevi ozime pšenice na području Mačvanskog regiona se u zavisnosti od rokova setve nalaze u različitim fazama razvoja listova, pa do različitih faza bokorenja.
"Vizuelnim pregledom useva pšenice, uočeno je prisustvo simptoma sive pegavosti lista pšenice (Septoria tritici) u niskom intenzitetu napada, na do sedam odsto biljaka", upozoravaju iz Prognozno izveštajne službe zaštite bilja (PIS).
Prilikom pregleda ozimih useva pšenice nije utvrđeno prisustvo štetnih insekata. Prisustvo aktivnih rupa od poljskih glodara, poljskog miša (Apodemus sylvaticus) i poljske voluharice (Microtis arvalis), registruje se u kategoriji vrlo niske brojnosti (do 10 rupa po ha, dok se nešto veće brojnosti uočavaju na ivičnim delovima parcela koje se nalaze u blizini lucerišta i utrina).
"Proizvođačima se preporučuju redovni obilasci parcela i ukoliko se utvrdi brojnost aktivnih rupa u II kategoriji (10-500 rupa po hektaru od poljske voluharice i 10-50 rupa od poljskih miševa), preporučuje se primena registrovanih rodenticida na bazi cink-fosfida, uz obavezno zatrpavanje rupa kako ne bi došlo do trovanja ptica i divljači."
PIS regionalni centar Šabac nastavlja sa redovnim izveštavanjem o zdravstvenom stanju useva pšenice.
Naslovna fotografija: AK grafika/PIS Srbija
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
Ozima pšenica PIS Siva pegavost lista Štetni insekti Glodari Stanje useva
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Na vojvođanskim poljima krenula je setva kukuruza. Ratari su u posao krenuli pre Vaskrsa i posle par dana odmora zbog praznika, setva je nastavljena i ukoliko vreme posluži, računaju da će setvu završiti do 1. maja. Kažu da je vreme idealno... Više [+]
Na vojvođanskim poljima krenula je setva kukuruza. Ratari su u posao krenuli pre Vaskrsa i posle par dana odmora zbog praznika, setva je nastavljena i ukoliko vreme posluži, računaju da će setvu završiti do 1. maja. Kažu da je vreme idealno da se najvažniji posao u godini obavi valjano, ali će rezultate truda i ulaganja znati tek u letnjim mesecima. Ovogodišnja setva biće skuplja nego prošlogodišnja zbog stalnog poskupljenja mineralnih đubriva. I mada nerado pričaju o troškovima, paori smatraju da će ih po hektaru bez arende setva izaći oko 100.000 dinara ali će pravi račun znati tek kada završe posao. Očekuju i subvencije 18.000 din/ha, jer svim poljoprivrednicima nisu još isplaćene. #setvakukuruza