Naglo otopljenje, sa temperaturama i do 16 stepeni, dovelo je do intenzivnog otopljavanja snega. Vodostaji reka su u većem porastu, ali ne prelaze granice redovne odbrane od poplava.
Zasada nema opasnosti od izlivanja reka, rečeno je Večernjim novostima u Republičkom hidrometeorološkom zavodu.
Ipak, RHMZ je izdao upozorenje za područje Srbije, u kojem se navodi da se do 3. februara očekuje intenzivno topljenje snežnog pokrivača u predelima do 1.500 metara nadmorske visine, kao i jak i olujni južni i jugoistočni vetar. Do utorka 5. februara očekuje se porast vodostaja na pojedinim rekama, a hidrološke prilike u regionu uticaće i na nivo reka u Srbiji.
"Stepen upozorenja podignut je tek na prvi nivo, i nema razloga za paniku" kaže, za Novosti, hidrolog Dejan Vladiković iz RHMZ.
Danas i sutra očekuje se veća količina padavina, pa će nivo vode biti u većem porastu na Drini, Limu, Jadru, Kolubari sa pritokama i gornjim tokovima Zapadne i Južne Morave, sa mogućnošću dostizanja upozoravajućih nivoa, dok će na Jasenici, Kubršnici, Crnici, Lepenici, Lugomiru i Resavi vodostaji biti u većem porastu, ali ispod upozoravajućih nivoa.
I pored velikih dotoka vode, Vladiković kaže da se ne očekuju izlivanja reka:
"Imali smo sunčanu jesen, i ostalo je dosta prostora da se rečna korita napune do vrha. Ipak, kontrolišemo situaciju zajedno sa Sektorom za vanredne situacije. Na celom toku Save, do 8. februara, vodostaji će biti u većem porastu, ali će ostati ispod granice redovne odbrane od poplava", rekao je Vladiković.
Zvonimir Kocić iz preduzeća "Srbijavode", je gostujući u Dnevniku RTS-a, naveo da ne očekuju povećanje vodostaja i dostizanje kriterijuma pri kojima se proglašava odbrana od poplava. Na pitanje koliko mogu uticati hidrološke prilike u regionu na našu zemlju, Kocić kaže da se to ne može odraziti na naše područje.
"Sve što se u regionu dešava upravo je posledica otopljenja snega, povremeno ima i nekih kišnih epizoda, međutim to se ne može odraziti nikako na naše područje", dodaje Kocić.
Naglasio je da je podizanje svesti javnosti od velikog značaja pre svega kada je reč o neplanskoj izgradnji ili korišćenju korita vodotoka za bacanje smeća i otpada.
"Građani moraju biti upoznati sa tim da se vodotoci ne koriste na neki način koji sprečava oticanje velikih voda", zaključio je Kocić.
Izvori
Autorka