Pretraživanje tekstova
Kišne gliste su pravi pomoćnici u bašti koji se aktivno kreću kroz zemljište i stvaraju brojne kanaliće. Hraneći se organskom masom obogaćuju zemlju i poboljšavaju njegovu plodnost.
Kišne gliste (Lumbricus terrestris) su izuzetni pomoćnici svakom baštovanu. Bez njih nema plodne zemlje. Njihovo člankovito ili valjkasto telo dugačko je oko 30 cm. Kroz zemljište se kreću puzeći, skupljajući i šireći trbušne mišiće.
Možemo ih naći u skoro svim tipovima zemljišta. Veoma često su zastupljene u stajskom đubrivu i u zemlji koja je dovoljno vlažna i bogata organskom materijom. Aktivne su od ranog proleća pa sve do kasne jeseni, a iz zemlje izlaze posle kiše ili tokom noći.
I pored toga što su izuzetno korisne, veliki broj ljudi veruju da su štetočine i da ih treba uništavati. Neznanje i predrasude su od nas napravili najveće neprijatelje ovih korisnih organizama. Ne prave štetu na biljkama niti se hrane njihovim korenjem.
Što im je veći broj u tlu, ono je kvalitetnije i plodnije. Smatra se da plodno zemljište na jedan metar kvadratni treba imati između 200 i 400 kišnih glista koje mogu da prerade dva kilograma organske materije. U toku dana, dovoljna je jedna da stvori šest grama svojih izlučevina koje popravljaju plodnost.
Broj glista pokazuje koliko je zemljište zdravo - privucite ih
Veoma su aktivne u zemlji i kreću se u svim pravcima. Tom prilikom prave kanaliće kroz koje se sleva voda i vrši prozračivanje. Biljke taj prostor koriste za rast korenčića. Svojom aktivnošću gliste regulišu pH reakciju, učestvuju u stvaranju humusa, poboljšavaju strukturu i kvalitet zemlje. U njemu se povećava sadržaj minerala, posebno fosfora, kalcijuma i magnezijuma.
Osim što ga poboljšavaju, kišne gliste takođe vrše dezinfekciju i sterilizaciju. Uz njihovu pomoć smanjuje se i prisustvo prouzrokovača biljnih bolesti.
Mnogi uzgajivači sobnog bilja koriste se jednim trikom. U saksiju sa biljkom stave jednu kišnu glistu. Ona će poboljšati strukturu zemljišta i sprečiće zbijanje supstrata. Osim toga, u posudi neće biti zemljišnih štetočina.
Takođe su veoma osetljivi organizmi. Njihova brojnost je mala na zbijenim terenima, kao i onima koji se stalno oru i često obrađuju, ali i tamo gde se dodaju industrijska đubriva ili se obavljaju tretiranja pesticidima.
Kako bi privukli kišne gliste i osigurali im optimalne uslove, zemlju u bašti treba ili plitko orati ili uzgajati povrće na površinama koje se ne obrađuju. Malčiranje parcele biomaterijalom obezbediće dovoljno organske mase za ishranu glista. Malč, koji prekriva zemljište, zaštitiće ga od prevelikog zagrevanja i isušivanja tokom leta. U vlažnoj zemlji ima više glista. Njihovo telo je osetljivo i potreban je određeni nivo vlage, kako bi se neometano kretale i hranile.
Površine na kojima se primenjuju mineralna đubriva i razni preparati su siromašnija glistama. To je slučaj i sa terenima koji imaju pH iznad 5,5. Ne podnose alkalnu sredinu. Najbolje im odgovaraju ilovasta i blago kisela zemljišta.
Tokom sušnog letnjeg perioda, povlače se u dublje slojeve, ali se tu ne mogu razmnožavati. Zbog toga ih je više u zemlji koja se malčira, zbog povoljnijeg vodno-vazdušnog režima i u takvoj sredini ima ih više nego u zemlji koja je nepokrivena tokom zime i leta.
Tagovi
Kišne gliste Organska materija Plodna zemlja Stajsko đubrivo Malčirati Plitko orati
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Karolina Rastija
pre 18 sati
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 2 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 3 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 3 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.