Uzdignute baštenske gredice su odlične za proizvodnju povrća, začinskog bilja, sitnog voća na malom prostoru, u urbanim sredinama ili na neplodnom i siromašnom tlu.
Uzdignute baštenske gredice odlične su za proizvodnju povrća, začinskog bilja, cveća, sitnog voća na malom prostoru, u urbanim sredinama ili na neplodnom i siromašnom tlu.
Te gredice moguće je napraviti sa okvirom ili bez, ali je preporučljivo opredeliti se za okvir jer se tako sprečava osipanje gredice, a time se štedi vreme, koje bi bilo utrošeno na njeno popravljanje, ali i sprečava uništavanje zasada unutar gredice do čijeg oštećenja može doći osipanjem.
Formirani okviri gredice mogu da budu od drveta, kamena, cigle, bale slame ili drugog priručnog materijala. Najčešće se pravi od drvenih greda ili starih cigala. Gredice kod kojih je okvir od bala slame su jednogodišnje jer se bale brzo razlažu. Prilikom formiranja gredice, posebnu pažnju treba obratiti na njenu lokaciju. Tlo treba da bude što ravnije zbog dobre drenaže suvišne vode, a gredica treba da je lako pristupačna sa svih strana.
Obično su gredice širine do 1,5 metra, da bi se osiguralo da je sredina gredice dostupna sa obe strane. Iako je dužina gredice proizvoljna, idealno bi bilo da njena dužina ne prelazi 4 metra. Visina se kreće od 15 do 100 cm, a zavisi od vrste kulture koja će se sejati ili saditi i od kvaliteta zemljišta na kojem podižemo gredicu.
Prvi korak u gradnji gredice je pravljenje okvira koji je načešće od drvenih dasaka ili greda. Poželjno je korišćenje novog drveta, jer staro i trulo naseljavaju mravi i druge štetočine. Ne preporučuje se ni upotreba reciklirane daske ni greda koje su farbane, jer mogu da sadrže štetne hemikalije.
U unutrašnjost okvira se slaže papir ili karton koji je potrebno dobro zaliti. Svrha kartona je da zaustavi prodiranje svetla do neobrađenog zemljišta i da na taj način zaustavi prodor korova. Najjednostavnije je gredice ispuniti smesom zemlje i komposta. Tako se dobijaju gredice koje su već nakon nedelju dana (sleganja zemlje u gredici) spremne za prvu sadnju. Ovakve gredice služe kao prepreka mnogim štetočinama, a veoma lako je na njih montirati mali plastenik. Lukovi plastenika se postavljaju na visinu 1,5 m. Takvi pomoćni plastenici mogu da posluže i kod proizvodnje rasada.
Održavanje ovakvih gredica je vrlo jednostavno. Svake jeseni ili proleća treba nasuti sveži kompost ili zgorelo stajsko đubrivo. Malčiranjem površine takvih gredica zadržava se vlaga. To je važno jer se ove gredice brže isušuju, a potrebno ih je i redovno zalivati.
Foto: depositphotos.com; withgod
Tagovi
Autorka