Pretraživanje tekstova
Poljoprivreda predstavlja ogromnu pretnju za životnu sredinu. To je dokazano i u opsežnim istraživanjima sprovedenim u Nemačkoj.
Konvencionalna poljoprivreda uzrokuje ogromnu štetu po životnu sredinu u Nemačkoj. Na to upozorava tamošnja Federalna agencija za zaštitu životne sredine, pa je hitno potreban prelazak na organski uzgoj i strože regulative.
Poljoprivreda u Nemačkoj zauzima gotovo 50 % ukupne količine zemljišta te države, što je daleko najviše, odnosno jedan od najvažnijih ekonomskih sektora. Intenzivna poljoprivreda i dalje šteti okolini u velikoj meri. To je potvrđeno u studiji koju je sprovela Federalna agencija za zaštitu životne sredine (UBA). Upotreba pesticida i veštačkih đubriva, kao i izuzetno razvijeno stočarstvo, imaju negativan uticaj na ljude i prirodu, a to dokazuje i 40 stranica tog istraživanja.
"Tokom poslednjih 30 godina inovacija i tehničkog napretka, u velikom broju oblasti došlo je do značajnog uspeha u smanjenju količine materija koje dospevaju u okolinu. Međutim, emisija gasova u poljoprivredi pokazuje samo zanemarljivo mala poboljšanja", tvrde autori istraživanja.
Jedno od najkontroverznijih pitanja tiče se upravo emisije stakleničkih gasova. Prema istraživanjima, korišćenje šikara i krčenje šuma radi obrade zemljišta, kultivacija zemljišta i uzgoj životinja proizvode visok nivo gasova koji negativno utiču na klimu. U 2012. godini, emisija štetnih gasova, u vezi sa poljoprivredom bila je oko 70 miliona tona ekvivalenta CO2 - što je oko 7,5 % ukupnih emisija stakleničkih gasova u jednoj godini. To znači, da je nakon industrije, koja je uzrok 84 % emisije gasova, poljoprivreda drugi najveći zagađivač u Nemačkoj. Prirodnoj bioraznolikosti, takođe, preti, preobimni uzgoj. Poljoprivreda opterećuje okolinu azotom, fosforom i teškim metalima. Pesticidi širokog spektra, ne samo da uništavaju parazite, već ubijaju i druge korisne inseke.
Kao rezultat toga, postoje i negativni učinci na ptice i druge sisare koji gube svoja izvorišta hrane. Umesto ostvarivanja početnog plana o zaustavljanju trendova gubitka vrsta do 2010. godine, sve više vrsta nestaje iz agrarnog krajolika.
Autori pišu da su prekomerna ispuštanja azotnih gasova u atmosferu i dalje zabrinjavajuće visoka, sa 60 % emisija poreklom iz poljoprivrede. Ipak, višak azota stagnira na visokom nivou već godinama. U proseku ga ima 97 kg/ha. To premašuje cilj nemačke vlade u okviru Strategije održivosti i smanjenja na 20 kg/ha. Kao rezultat toga, poljoprivreda ima 57 procentni udeo ispuštanja azota u okolinu i najveći je njegov izvor.
Dok Evropska komisija trenutno radi na direktivi za dalje smanjenje ispuštanja azota u atmosferu, Nemačka još nije zadovoljila odredbe postojeće Nitratne direktive.
Nedavno je, međutim, nemačka vlada objavila da namerava postepeno da smanji nivo azota sa 97 kg/ha na 50 kg/ha, zahvaljujući, delom i pritisku Evropske komisije. To je cilj za koji se predsednica UBA, Marija Krojcberger zauzela već više puta.
Početkom januara, nemačko Savetodavno veće za životnu sredinu (SRU) podiglo je uzbunu s informacijama o enormnom porastu količine azotnih stakleničkih gasova u atmosferi koja mora da se smanji barem za polovinu. Da bi se postigao taj cilj, predlažu se stroge mere. "Snižena stopa PDV-a na meso, jaja i mlečne proizvode treba da bude uklonjena jer skriva stvarne troškove velikih stočarskih sistema", objašnjava SRU. U budućnosti, odgajivači svinja trebali bi da ugrade sisteme ispusnih prečistača u svojim štalama, a ratari bi trebali da plaćaju kazne za prekoračenje najviših nivoa dozvoljenog đubrenja.
"S jedne strane, konvencionalna poljoprivreda treba da prati stroža pravila", tvrde autori. "Moraju da racionalnije koriste azot i fosfor, ograniče viškove hrane, svedu stočarstvo na određene površine i pažljivije distribuiraju đubriva", kako piše veće. Druga preporuka istraživanja je prelazak na organski uzgoj. To bi moglo da donese značajan doprinos smanjenju emisije materija koje zagađuju okolinu. U međuvremenu, Anton Hofrajter, predsednik frakcije Stranke zelenih u Bundestagu, uputio je oštre kritike politici ministra poljoprivrede Kristijana Šmita.
"Ministar poljoprivrede nije ministar prevencije organskog uzgoja jer napušta ekološku poljoprivredu, uprkos rastućoj tražnji", tvrdi Hofrajter. "Nitrat ministar Šmit", rekao je on, "ne vodi računa o kvalitetu podzemnih voda i zdravlju, te finansijskim troškovima njegove nepolitike".
Tagovi
Zemljište PDV Pesticidi Nemačka Kazne Staklenički gasovi Eko uzgoj Emisija Veštačka đubriva Bioraznolikost Velike farme Promena klime Konvencionalna poljoprivreda Intenzivno stočarstvo Zagađenje okoline Nestanak vrsta Kultivacija tla SRU
Autorka
Više [+]
Ivana je urednica na Agroklub portalu. "Vaša uverenja ne čine vas boljom osobom. Delovanje čini."
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 14 sati
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 14 sati
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 14 sati
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 3 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 5 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 6 dana
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 6 dana
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.