Rutava buba uništava prašnike i tučkove cvetova i za 2-3 dana može potpuno da uništiti rod na stablima jabuke ili kruške. Napada sve cvetnice: voće, povrće, cveće, korove.
Rutava buba (Tropinota hirta) je štetočina koja se poslednjih godina sve češće javlja i pričinjava velike štete. Pripada porodici listorosaca (Scarabaidae). Smatra se da potiče iz Azije.
Imago, odrasli insekt, dostiže dužinu 8-12 mm. Crne je boje, obrastao sivim dlačicama, a na zakrilcima mu se nalaze nepravilne, bele mrlje. Telo larve je belo, dok joj je glava žuta.
Dužina larve je oko 15 mm. Prezimljava kao odrastao insekt u zemljištu. Ima jednu generaciju godišnje. Ženka položi 20-30 jaja u zemlju, na dubinu oko 5 cm. Iz jaja se nakon dve sedmice, u zavisnosti od vremenskih uslova, pojavljuju larve. One žive u površinskom sloju zemljišta. Hrane se biljnim ostacima i ne pričinjavaju štetu. Nakon 2-3 meseca larva se začauri, a kao odrasla jedinka pojavljuje se tokom avgusta. Odrasle jedinke ostaju u zemljištu i tu prezimljavaju.
Na površinu izlaze u martu ili aprilu naredne godine. Intenzivno se hrane, pričinjavaju štetu, a zatim polažu jaja. Minimalna temperatura za njen let je 15°C, a najaktivnija je između 10 i 16 časova. Noću se krije pod zemljom. Odličan je letač. Aktivna je do kraja jula. Do masovnih pojava rutave bube dolazi u godinama sa visokim temperaturama i nedostatkom padavina. Kada je dodirnete ispušta žutu tečnost neprijatnog mirisa.
Štete nanosi odrastao insekt koji se hrani cvetovima i mladim listovima raznih biljnih vrsta. Zbog oštećenja prašnika i tučkova biljka neće doneti plod. Gotovo da ne postoji biljna vrsta koja cveta, a da je ne napada rutava buba. Na njenom meniju se nalaze voćne i povrtarske vrste, korovi, žitarice, cveće. Za ishranu mogu da koriste mlade listove voćaka. Napada i mlado, tek izniklo povrće: blitvu, kupus, kelj, kelerabu, karfiol, raž. Od korova najčešće napada maslačak. U pojedinim godinama mogu za 2-3 dana potpuno da unište cvetove na stablu jabuke ili kruške.
Tokom hladnijih dana ili kada pada kiša rutava buba je neaktivna i krije su u zemlji.
Rutava buba je veoma otporna na različite insekticide. Borba protiv nje upotrebom insekticida ima više štete nego koristi jer su na cvetovima istovremeno prisutne pčele. Insekticidi na rutavu bubu deluju samo u neposrednom kontaktu. Ostaci insekticida na cvetu ne deluju na rutavu bubu, ali izazivaju uginuće pčela.
Da bi naša borba protiv ove opasne štetočine bila uspešna potreban je stalni nadzor useva i pregled cvetova.
Postoje različite mere borbe protiv rutave bube:
Foto: J. Touroult/inpn.mnhn.fr
Tagovi
Autorka
radovan zugic
pre 8 godina
rutave bube sam se resio u vocnjaku postavljajuci plavu plasticnu flasu i sipajuci u nju vodu sa anisom i secerom a moze i samo voda isto se hvataju