"Nadamo se da će đubrivo biti dostupno za nekih dvadesetak dana na tržištu Srbije, jer su obavljene sve analize, a dobijena je i saglasnost od Ministarstva poljoprivrede", kaže predsednik udruženja Agroprofit Čedomir Keco
Zahvaljujući udruženju Agroprofit iz Novog Sada, kao i stočarskoj zadruzi iz Bujanovca, uskoro bi na tržištu naše zemlje trebalo da se pojavi organsko đubrivo dobijeno preradom ovčije vune sa domaćih farmi. Udruženje se zapravo bavi inovacijama u poljoprivredi, analitikom i cenovnom politikom u agraru, a ideja o proizvodnji ovog đubriva potiče od činjenice da ogromna količina vune propadne ili se vrlo malo iskoristi.
Predsednik udruženja Agroprofit Čedomir Keco ističe da racionalnost u poljoprivredi podrazumeva da se sve iskoristi na najpovoljniji način, počev od ulaganja u proizvodnji, pa sve do plasmana.
"Ustanovili smo da se godišnje u Srbiji delimično iskoristi ili propadne 2 kg vune po ovci, što znači, ako imamo 1, 5 miliona ovaca, po 2 kg, to je tri miliona kilograma vune koja se najčešće baci ili nešto malo iskoristi u zanatstvu i tekstilnoj industriji", kaže on.
U početnim fazama izrade plana imali su dva izbora, da ovčiju vunu pretvore u izolacionu materiju u građevinarstvu ili u organsko đubrivo za biljke. Zbog prevelikog utroška vode prilikom proizvodnje građevinskog materijala odlučili su da ipak našem tržištu ponude nešto inovativno i korisno.
"Nakon mnogo odrađenih analiza ovčije vune u laboratoriji Instituta za ratarstvo i povrtarstvo u Novom Sadu ustanovljeno je da se u vuni nalaze korisni makro i mikro elementi, a naročito azot kao nosilac prinosa kod gotovo svih poljoprivrednih kultura", pojašnjava Keco i dodaje da su pronašli način kako se može adekvatno primeniti u usevima.
"Došli smo do podataka da se peletiranjem i presovanjem dobijaju pelete to jest granule koje se mogu staviti oko biljke. Osim mineralne ishrane, nedavno istraživanje u Sarajevu je pokazalo da vuna prerađena na ovaj način može služiti biljkama u borbi protiv puževa."
Udruženje se neće baviti proizvodnjom, već će stočarska zadruga iz Bujanovca uvesti opremu i materijal iz Češke i krenuti sa proizvodnjom. Analizom grupe stručnjaka iz Agroprofit-a, koje predvodi agroekonomista Jelena Krstić, utvrđeno je da postoji mogućnost za postavljanje 5 centara za otkup i preradu vune u organsko đubrivo u Srbiji, zato što je transport vune izuzetno skup, a ona je sama po sebi kabasta.
Da bi se prevozila mora biti presovana, a ova vrsta prerade ne trpi presovanje, već se pakuje u sintetičke džakove. Takođe, ne sme da bude vlažna, a bitno je i da bude očišćena od mehaničkih primesa.
"Izuzetno je važno da se nikako ne pere", dodaje predsednik udruženja.
Važno je spomenuti da su nedavna istraživanja pokazala da se ovo inovativno, organsko đubrivo dobro pokazalo u proizvodnji voćnih sadnica, cvećarstvu i povrtarstvu, a ima i veliki značaj u stimulaciji rasta rasada.
Prema rečima našeg sagovornika, organsko đubrivo od ovčije vune biće dostupno potrošačima u pakovanjima od 600 grama, pet kilograma i u džambo vrećama, a cena će biti prilagođena prilikama, najmanje 30 odsto niža od evropske.
"Nadamo se da će đubrivo biti dostupno za nekih dvadesetak dana na tržištu Srbije, jer su obavljene sve analize, a dobijena je i saglasnost od Ministarstva poljoprivrede", zaključuje on.
Tagovi
Autorka