Urbana poljoprivreda podrazumeva da se slobodno zemljište od nekoliko kvadratnih metara do nekoliko hektara daje u zakup pojedinicima, civilnim zajednicama za bavljenje poljoprivredom
Urbana poljoprivreda ili urbano baštovanstvo je rastući globalni fenomen. Pelcer svetskog trenda sve više se "prima" u zemljama regiona. U četiri zemlje regiona: Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji, Bugarskoj i Srbiji sprovodi se projekat posvećen pomenutoj poljoprivredi "Urban Farming Education for Sustainable Future" koji finansira Evropska komisija u okviru progama Erasmus plus, prenosi Serbia Organica.
Urbana poljoprivreda otvara novi pristup u rešenjima koja su adekvatni odgovori na aktuelne društvene i ekološke izazove ne samo gradova. Male, ozelenjene parcele za uzgajanje pojoprivrednih kultura u velikim gradovima mogu doprineti ublažavanju loših efekata ekonomske i prehrambene krize. Stanovnici gradova višestruko imaju benefit od rada u baštama ušuškanim između kvartova i na obodima gradova. Iz pasivne uloge isključivo kupca-konzumenta, stanovnici gradova postaju aktivni mikro proizvođači. Proizvedeno voće, povrće, začinsko bilje... koriste za sopstvenu ishranu.
Ovaj koncept podrazumeva da se slobodno zemljište od nekoliko kvadratnih metara do nekoliko hektara daje u zakup pojedinicima, civilnim zajednicama za bavljenje poljoprivredom: povrtarstvom, hotrikulturom, voćarstvom, kompostiranjem, za postavljanje košnica, organsku poljoprivrednu proizvodnju.
Projektom u četiri zemlje SEE predviđeno je širenje znanja i unapređenje veština odraslih u gradovima, njihovo podsticanje da se zainteresuju za zaštitu životne sredine i održivi razvoj, da jačanjem principa urbane poljoprivrede doprinose borbi protiv klimatskih promena. U sve četiri zemlje regiona biće organizovane edukativne aktivnosti odnosno kursevi i obuke, a biće izrađena i studija projekta koja će dati presek stanja za mogućnosti razvoja urbanih bašti u svakoj od ovih zemalja, kao i svojevrsni edukativni paket - od video i infografike, vodiča za početnike, izrade nastavnog plana i programa.
Organizacije partneri na projektu su Forum za strategijska istraživanja i dokumentacije iz Skoplja kao liderska organizacija, Eko Udruga iz Zadra, Asocijacija za politike iz Sofije i Serbia Organika iz Srbije. Projekat će trajati do kraja 2024. godine.
Izvori
Tagovi
Autorka