Pretraživanje tekstova
Deluje protiv pepelnice, lisnih vaši i drugih oboljenja i štetočina. Možete pripremiti čaj od svežeg rastavića ili rastvor od izdanaka.
Poljski rastavić Equisetum arvense je na pojedinim lokalitetima veoma prisutan i smatra se korovom. Međutim, ova vrsta je izuzetno vredna. Koristi se u narodnoj medicini, ali i kao sredstvo za zaštitu uzgajanih biljaka. Sadrži do pet odsto silicijumske kiseline.
U narodu je poznat i pod nazivom konjski rep. Treba ga razlikovati od močvarnog rastavića Equisetum palustre koji na vrhu ima "saprofitski cvet".
Njegovo fungicidno delovanje poznato je od davnina, a pozitivno delovanje je dokazano u naučnim istraživnjima.
Koristi se za poboljšanje otpornosti biljaka, a svoju primenu je našao kod zaštite od kovrdžanja breskve, krastavosti jabuke, rđe, pepelnice i raznih štetočina.
Raste na vlažnim staništima, pored puteva, pored šuma, na livadama, pašnjacima, oranicama, voćnjacima, pored železničkih pruga, na neobrađenom zemljištu - svuda gde je zemljište dovoljno vlažno tokom cele godine, ali uspešno osvaja i suva staništa.
Protiv rđe, pepelnice, crvenog voćnog pauka i grinja koristi se čaj za čiju pripremu će nam trebati pola kilograma svežeg rastavića kojeg prelijemo sa pet litara vode i ostavimo 24 h. Nakon toga se prokuva, procedi i razredi vodom u odnosu 1:5. Da bi se delovi biljke bolje prijanjali, dodaje se malo piva ili mleka.
Uzme se 20 dkg osušenih izdanaka rastavića i potopi u 10 litara vode na pola sata, a zatim se kuva 45 minuta. Posle toga hladan odvar procedimo i razblažimo vodom u odnosu 1:10. Dobro se promeša i opet razblažimo dodavanjem vode u odnosu 1:10. Rastvor se primenjuje u roku od 24 sata, jer posle gubi efikasnost.
Primena rastavića jača biljke. Deluje pre otvaranja pupoljaka, ali i na listove koji postaju otporni na infekcije i štetne insekte, kao što su grinje i lisne vaši. Koriste se jednom do dva puta nedeljno, a primenjujemo ih u jutarnjim satima.
Tagovi
Rastavić Konjski rep Equisetum arvense Pepelnica Voćni pauk Recept za fungicid Recept za insekticid Poljski rastavić Rđa biljaka Linse vaši
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!