Poljoprivrednici će moći da postave pitanja stručnjacima iz Ministarstva poljoprivrede i Delegacije Evropske unije u Srbiji.
Besplatna informativna radionica u vezi sa konkurisanjem za IPARD fondove biće održana u četvrtak (21.3). u Beogradu, a nakon toga i u Nišu i Novom Sadu.
"Imate poljoprivredno gazdinstvo, koje želite da unapredite, a ne znate kako? Dođite na informativnu sesiju o IPARD sredstvima i pitajte sve što vas zanima", poručuju iz Uprave za agrarna plaćanja.
Podrška poljoprivrednicima kroz IPARD III program otpočela je nedavno, otvaranjem poziva za Meru 1 - investicije u fizičku imovinu poljoprivredih gazdinstava. Ovaj program biće otvoren do 24. maja.
"Na predstojećim info sesijama biće reči o tome kome je Mera 1 namenjena, kako se prijaviti, koje su najčešće greške prilikom apliciranja. Odgovore će dati nadležni iz Ministarstva poljoprivrede i Delegacije Evropske unije u Srbiji. Govoriće se i o budućim pozivima i ostalim merama dostupnim kroz program IPARD III".
Termini info sesija su sledeći:
Info sesije trajaće 90 minuta. Učešće je besplatno, ali je potrebno registrovati se na sledećem linku.
Trenutno aktuelni konkurs namenjen je poljoprivrednicima, koji planiraju da ulažu u fizičku imovinu, odnosno izgradnju i opremanje objekata na gazdinstvima, kao i onima koji bi podigli novi, višegodišnji zasad voća ili obnovili postojeći. Obuhvaćeni su sektori mleka, mesa, voća, povrća, žitarica i industrijskog bilja, grožđa, jaja i ribarstva.
"Prema indikativnom planu, očekuje se da naredni javni poziv bude raspisan u aprilu i to za Meru 3 za investicije u fizičku imovinu koje se tiče prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva", kažu u Upravi za agrarna plaćanja.
Za ceo sedmogodišnji ciklus IPARD III (2021 - 2027) EU je opredelila 288 miliona evra. To će, sa doprinosom Republike Srbije, kao i privatnim doprinosom korisnika obezbediti više od 580 miliona evra namenjenih sektoru poljoprivrede i ruralnog razvoja.
IPARD III podrazumeva i Mere 3 i 7, dok su u pripremi i Mere 4, 5, 6. Izuzev toga, Evropska unija je podržala poljoprivredni sektor sa više od 150 miliona evra pre nego što je započeo IPARD II program sa alokacijom od 175 miliona evra podrške. Ciljevi podrške u okviru IPARD-a su povećanje konkurentnosti srpskih poljoprivrednika, očuvanje životne sredine i biodiverziteta, podrška ruralnim preduzećima i zajednicama i razvoj ruralne infrastrukture.
Sve informacije u vezi sa aktuelnim konkursima mogu se dobiti u Upravi za agrarna plaćanja na mejl ipard.info@minpolj.gov.rs ili na broj telefona 011 31 07 013.
Tagovi
Autorka