Kroz IPARD III program podrška potencijalnim korisnicima dostupna je kroz četiri mere, a u narednom periodu očekuje i akreditovanje nove tri mere.
Ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre juče (12. novembar) je simbolično potpisao i predao Sporazum o finansiranju najnovijeg paketa pomoći Evropske unije za poljoprivredni sektor Srbije. Sporazum je vredan 288 miliona evra EU pomoći, a uručen je ministru poljoprivrede Aleksandru Martinoviću i ministarki za evropske integracije Tanji Miščević u Mionici.
Kako je saopštilo Ministarstvo poljoprivrede, ova sredstva biće dostupna za podršku srpskim poljoprivrednicima, agroprerađivačima i za podsticanje ruralnog razvoja.
"U okviru IPARD III programa nova bespovratna sredstva koja Evropska unija opredeljuje Srbiji u sektoru poljoprivrede uvećana su za oko 65 odsto u odnosu na IPARD II program. Ovakva podrška izuzetno je značajna i za našu državu i za naše poljoprivredne proizvođače", istakao je ministar Martinović i dodao da će, uz nacionalno kofinansiranje i privatni doprinos korisnika, podrška kroz IPARD III iznositi skoro 600 miliona evra vrednosti investicija u ruralnim područjima Srbije.
On je dalje naveo da je kroz IPARD III program podrška potencijalnim korisnicima dostupna kroz četiri mere, te posebno naglasio da se u narednom periodu očekuje i akreditovanje nove tri mere.
IPARD III namenjen je direktno poljoprivrednim proizvođačima - pravnim i fizičkim licima u regionima Beograda, Vojvodine, Šumadije, zapadne, južne i istočne Srbije, koji će moći da nabave opremu i mašine, da grade ili obnavljaju poljoprivredne objekte.
Ovaj događaj je ujedno bio povod za obilazak gazdinstva korisnika IPARD II programa Srđana Miletića u selu Tolić kod Mionice. On je naveo da se okviru IPARD programa prijavio za podsticaj za investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava - Šesti javni poziv za Meru 1 sektor meso, te da je ostvario pravo na izgradnju objekta za tov i smeštaj živine, kao i opreme za ventilaciju, hranjenje i napajanje životinja. Time je, kako kaže, unapredio proizvodnju i postao konkurentan.
"Bez podrške IPARD programa u ovom trenutku taj projekat ne bih mogao da realizujem. Ovakva podrška izuzetno je značajna za nas proizvođače i pozivam sve zainteresovane poljoprivrednike da na mom primeru vide da IPARD nije komplikovan, kako mnogi misle, da se mogu vratiti veliki uloženi iznosi i da je ovo najbolji način da unaprede svoju proizvodnju", naveo je Miletić.
Do sada je objavljeno 17 IPARD javnih poziva i potpisano više od 1.400 ugovora, sa više od 1.200 isplata srpskim poljoprivrednicima i proizvođačima hrane.
Izvori
Tagovi
Autorka