Pretraživanje tekstova
Za lepši oblik, dugotrajnost i bolje cvetanje obavite rezidbu dok je vreme još uvek toplo.
Sada je vreme rezidbe biljaka lavande kako bi i sledećih godina ukrašavale vaša dvorišta i terase. Najveći neprijatelj ove vrste je voda. Kako potiče sa područja Mediterana najbolje joj odgovaraju osunčane lokacije sa rastresitom i poroznom zemljom. Ne sadite je tamo gde dolazi do stagnacije vode.
U slučaju da je sadite u posude, uklonte podmetač, jer on može zadržavati vodu. Suviše vlage dovodi do propadanja korena i na kraju same biljke.
Jesenju rezidbu obavite dok je vreme još toplo. Ova vrsta ne podnosi mrazeve i niske temperature, a pravljenjem rezova stvaramo stres biljkama koje lakše izmrzavaju. U slučaju da niste uklonili precvetale grančice, uradite to sada. Tako ćete da sprečite formiranje debljih grana, gubljenje oblika i slabije cvetanje sledeće godine. Napravite rez oko dva centimetra iznad osnove cvetne grane.
Prilikom rezidbe pokušajte da žbunu date zaobljenu formu, nalik lopti.
U slučaju da režete deblje grane, koristite kalemarski vosak da zatvorite nastale rezne rane, jer su one vrata za napad štetočina i pojavu bolesti. Na stabljikama ostavite barem četiri pupoljka iz kojih će se u narednoj sezoni razviti novi prirasti.
Tokom zime ne obavlja se rezidba. Sačekajte proleće i toplije vreme, ali nemojte ovaj posao da ostavite za period cvetanja. Tada je veoma osetljiva i može da se osuši.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Lavanda Rezidba ukrasnog bilja Rezidba lavande Jesenja rezidba Kalemarski vosak Cvetanje lavande
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Crni orah, pelin i karanfilić u fitoterapiji – zašto su važne prave količine U tradicionalnoj fitoterapiji, pojedine biljke imaju dug istorijat primene u podršci organizmu. Među najčešće pominjanim biljkama u tom kontekstu nalaze se crni or... Više [+]
Crni orah, pelin i karanfilić u fitoterapiji – zašto su važne prave količine
U tradicionalnoj fitoterapiji, pojedine biljke imaju dug istorijat primene u podršci organizmu. Među najčešće pominjanim biljkama u tom kontekstu nalaze se crni orah, pelin i karanfilić, koji se vekovima koriste u različitim kulturama kao deo biljnih formulacija.
Iako su ove biljke danas dostupne u različitim oblicima, razlike među preparatima često nisu u samim biljkama, već u količinama, koncentraciji i načinu kombinovanja.
Značaj količine i kontinuiteta u biljnoj primeni
U praksi se često sreću preparati koji sadrže minimalne količine aktivnih biljnih sastojaka, što nije u skladu sa tradicionalnim principima fitoterapije. Na primer, tinktura crnog oraha se u mnogim slučajevima nudi u zapreminama od 30 do 50 ml, dok se u ozbiljnijim biljnim formulacijama koriste znatno veće količine.
Slična situacija je i sa pelinom i karanfilićem, biljkama koje se tradicionalno koriste u jasno definisanim dozama i kroz duži vremenski period. Preparati koji sadrže 40–60 kapsula često ne omogućavaju punu primenu u okviru jednog biljnog ciklusa.
Zbog toga se u savremenoj praksi sve više pažnje posvećuje kompletnim biljnim formulacijama, koje obezbeđuju dovoljne količine svakog sastojka za celovit pristup.
Jedan od primera ovakvog pristupa u Srbiji je Vidar antiparazitni program, koji se zasniva na kombinaciji crnog oraha, pelina i karanfilića u jasno definisanim količinama. Ovakva struktura omogućava primenu biljnih sastojaka bez prekida i kompromisa u doziranju, što je u skladu sa principima tradicionalne fitoterapije.👉 antiparazitni program
Prilikom izbora biljnih preparata, važno je obratiti pažnju ne samo na naziv biljke, već i na njeno poreklo, koncentraciju, količinu i način kombinovanja sa drugim sastojcima. Upravo ovi faktori često čine razliku između simbolične primene i ozbiljno osmišljene biljne formulacije.
Goran Stamenković
pre 4 nedelje
Ako nekoga zanima kako izgleda kompletna formulacija sa jasno definisanim količinama i trajanjem biljnog ciklusa, detaljnije sam opisao ovde: Više [+] https://antiparazitniprogram.rs/ U praksi se pokazalo da jasno definisan antiparazitni program, poput VIDAR formulacije, daje stabilnije rezultate od parcijalnih biljnih preparata koji se nude u simboličnim količinama.
Julijana Nešić
pre 2 godine
Ja sam kod svoje skinula suve grančice :)
Djuka Palatinus
pre 2 godine
A šta je sa mladim biljkama koje su u saksiji i imaju samo 2-3 stabljike?