Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pogled u prošlost
  • 05.01.2025. 14:00

Poljoprivrednici i praznici - ide li to dvoje zajedno?

Prema rasporedu starih običaja, često se u zimske večeri "pogađalo" kakva će biti sledeća godina za rod i plod, razmatrali su se planovi za setvu i podizanje novih zasada u voćnjaku ili vinogradu i popravljan je sav alat koji treba da posluži u novoj sezoni.

Poljoprivrednici i praznici - ide li to dvoje zajedno?
Foto: Shutterstock/Valeriy Karpeev
  • 142
  • 31
  • 0

U zimsko doba, upravo u ovom periodu, "trojiče se sveci". Ovaj izraz znači da je svaki drugi, treći dan, neki praznik, kad "ne sme da se radi". Da li ovo važi i za poljoprivrednike? Nikako. Sve da hoće, pa ne bi mogli.

Valja uraditi sve moguće poslove, da bi se jedan ili dva dana stvarno praznovalo, to jest, provelo sa rodbinom, kumovima i prijateljima. A čak i tada poljoprivrednici redovno hrane, poje i utopljavaju marvu i živinu. Žene u poljoprivrednim domaćinstvima kuvaju, spremaju kuću, dočekuju i ispraćaju pomenute goste, da bi dan završile pranjem omanjeg vagona posuđa ostalog posle služenja ukućana i gostiju sa 100 jela i dve stotine vrsta sitnih kolača.

Kad praznik prođe - ukrasi u kutiju, drvo u peć?

Ko, uostalom, i pravi toliko vrsta kolača, osim žena sa sela: poslastičarski zanat spada u one koji su se najmanje "primili" u seoskim sredinama, jer većina domaćica ume da napravi kolače po receptima svojih majki i baka. Torta od 30 i 40 jaja uglavnom može da se proba na slavama i prazničnim ručkovima kod poljoprivrednika, jer gaje kokoške. A ako imaju i orahe, tu su i kolači u koje staje kilogram očišćenih jezgara, samlevenih ili iseckanih, već kako recept zahteva. 

Sve da zablista - i odeća i konji

Ako bi pao sneg, a podrazumevalo se u ta davna vremena da je padao, onda je valjalo još i počistiti dvorište i napraviti kakav, takav prolaz za ljude i njihova kola ili saonice. Konji su pažljivo timareni "da zablistaju", čak bi im žene oplele grive i ukrasile ih "pantljikama", to jest trakama, za praznik.

Sva odeća, prvenstveno ona svečana, još u toku priprema pregledana je, oprana i očišćena, provetrena na hladnoći, da bi ukućani dobro izgledali prilikom odlaska u crkvu ili u goste. Tepisi, krpare, ćilimi i ostale prostirke u domaćinstvu iznošene su na sneg, gde su "prakerom" izudarane ili dečjim nogama izgažene, da budu čiste i mirisne.

Praznik - povod za celodnevni rad

Ukratko, za poljoprivredno domaćinstvo i praznik bi bio povod za celodnevni rad. Zauzvrat, uz bogato postavljen sto i dosta alkohola, domaćeg vina ili rakije, provodile su se prijatne večeri u prijatnim razgovorima do zore. Žene bi i prilikom okupljanja koristile priliku da nešto ispredu ili izvezu, a muškarci su, onako usput, izrađivali rukotvorine od drveta, kože ili krzna.

Evo saveta kako da vam božićna zvezda potraje i do sledeće godine

Prema rasporedu starih običaja, često se u zimske večeri "pogađalo" kakva će biti sledeća godina za rod i plod, razmatrali su se planovi za setvu i podizanje novih zasada u voćnjaku ili vinogradu i popravljan je sav alat koji treba da posluži u novoj sezoni. U savremeno doba, rezidba voća i vinograda obavlja se upravo sada, a ko reže, smrzava se živ.

Tamo gde su se poljoprivrednici pridružili protestima i blokadama, učesnici će svakako biti snabdeveni hranom i okrepljenjem i imaće snažnu tehničku podršku, jer, sve se menja, pa možda i način proslave zimskih praznika. Najzad, u novu godinu treba ući i sa novim okolnostima za život i rad poljoprivrednika. Ne treba zaboraviti da se jedna od najuspešnijih akcija Matije Gupca i njegove seljačke vojske, tokom bune 1573. godine, odigrala baš u januaru, u vreme kad su feudalci u svojim zamkovima priređivali kostimirane balove, savršeno nesvesni uslova u kojima im žive kmetovi i potpuno nezainteresovani za njih. 


Tagovi

Kolumna Zimski praznici Nova godina Praznici na selu Stari običaji


Autorka

Gordana Perunović Fijat

Više [+]

Diplomirana pravnica, novinarka, autorka tri romana i pesnikinja u ilegali. Sarađivala je sa redakcijama glasila Republika, Helsinška povelja i sa većim brojem portala. Posebno interesovanje pokazuje za život žena na selu. Vodi rubriku "Kikindski nostalgični život" za "Kikindske".

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Erwinia amylovora, prouzrokovač bakterijske plamenjače jabučastih voćnih vrsta u povoljnim uslovima može da nanese 100%-nu štetu, pogotovo u zasadima dunje. Jedna od najvažnijih mera u borbi protiv ovog upornog patogena je obavezno uklanjan... Više [+]