Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Svjetski je dan jaja - evo 7 zanimljivosti

Svjetski dan jaja obilježava se 2. petka u 10. mjesecu. 

Evo sedam zanimljivosti o namirnici koju gotovo svaki dan konzumiramo: 

  1. Ljudi konzumiraju jaja tisućama godina. Postoje dokazi da su već stari Egipćani i Kinezi uzgajali kokoši za jaja prije više od 5.000 godina. Stari Rimljani i Grci također su cijenili jaja u svojoj prehrani.
  2. U prirodnim uvjetima, kokoši nesu oko 10-15 jaja godišnje, uglavnom u proljeće i ljeto, zbog prirodnih ciklusa. Industrijski uzgojene kokoši, zahvaljujući selektivnom uzgoju i kontroliranim uvjetima, nesu znatno više jaja, oko 250-320 godišnje. Ova produktivnost postiže se posebnom prehranom i kontroliranjem duljine dana pomoću umjetnog svjetla.
  3. Jaja iz domaćeg uzgoja često imaju bolji nutritivni profil u usporedbi s industrijski proizvedenim. Istraživanja su pokazala da domaća mogu sadržavati više vitamina A, vitamina E, omega-3 masnih kiselina i beta-karotena. Razlog tome je što kokoši iz slobodnog uzgoja imaju pristup prirodnoj prehrani, poput trave i insekata, što doprinosi većem sadržaju hranjivih tvari u njihovim jajima.
  4. Preporuke o dnevnom unosu jaja variraju, ali prema većini nutricionista, konzumacija jednog do tri jaja dnevno smatra se sigurnom za većinu zdravih ljudi. Iako su bogata kolesterolom, istraživanja su pokazala da umjereni unos jaja obično nema negativan utjecaj na razinu kolesterola u krvi kod zdravih osoba.
  5. Boja ljuske jajeta (smeđa ili bijela) nema utjecaja na nutritivnu vrijednost. Razlika u boji je jednostavno rezultat različitih pasmina kokoši. Nutritivni sastav jaja ovisi o hrani koju kokoši konzumiraju, a ne o boji ljuske.
  6. Jaje sadrži gotovo sve esencijalne vitamine i minerale. Posebno su bogata vitaminima B skupine (B12, B2), vitaminom D, kao i željezom, selenom i kolinom. Kolin je važan za zdravlje mozga i jetre.
  7. Kuhana ili pečena jaja su zdravija od sirovih jer su proteini lakše probavljivi nakon kuhanja pa ih organizam bolje apsorbira. Kuhana također smanjuju rizik od infekcija poput Salmonelle, koja može biti prisutna u sirovima. Osim toga, kuhanjem se poboljšava dostupnost nutrijenata, poput biotina, kojeg sirova jaja blokiraju.

Foto: Shutterstock/sergey kolesnikov