Zdrava hrana uz pivo Daruvarski ugostitelji odlučili su sa svojom ponudom biti sastavni dio odredišta izvrsnosti zdravstvenog turizma, grada čija gastronomija oslikava povezanost hrvatske i češke gastronomske kulture; grada vrhunskih piva,... Više [+]
Zdrava hrana uz pivo
Daruvarski ugostitelji odlučili su sa svojom ponudom biti sastavni dio odredišta izvrsnosti zdravstvenog turizma, grada čija gastronomija oslikava povezanost hrvatske i češke gastronomske kulture; grada vrhunskih piva, bogate povijesti i najstarijeg ginka na svijetu.
U projektu pod nazivom 6-i elementi koji provodi Turistička zajednica Daruvar Papuk u suradnji s poduzećem Abisal – Klub Gastronaut, okupljeni su daruvarski ugostitelji : Restoran Little ITALY Pub, Restoran Kavana Queen, Pizzeria Kapelica, Restoran TERASA i Restoran TAVERNA Daruvarske toplice, Bistro MOST WANTED, Zdravljak Orijent i Gostionica SRCE.
Prezentacija projekta je održana 01. veljače 2023. Projekt su predstavile direktorica Turističke zajednica Daruvar-Papuk Ivana Plažanin Vuković i voditeljica projekta Karin Mimica (Abisal, Gastronaut). Daruvarski 6-i elementi: vlasnici i voditelji restorana Dražen Leš (Queen), Marko Pilat (Little Italy Pub), Antun Horvat (Kapelica), Adriano Popoušek (Terasa), Dragan Gazibara (Taverna), Aleksandar Šteković (Srce), Faruk Demiri (Orijent) i Sani Bahnik (Most Wanted), prezentirali su delicije koje su uvrstili u ponudu na teme: Jela koja jačaju imunitet i Daruvarski parovi.
Tijekom zimskih mjeseci, na zajedničkom jelovniku 6-i elementi – Jela koja jačaju imunitet, u daruvarskim restoranima se nudi barem jedno jelo zasnovano na nekom od sastojaka koji jača prirodni imunitet – kadulja, češnjak, đumbir, ljuta paprika, kurkuma, hren i med.
Pod jelovnikom Daruvarski parovi, 6-i elementi sljubljuju jela s namirnicama iz okolice Daruvara s točno određenim craft pivama 5th Element te Staročeško pivo ili pak s daruvarskim vinima te prirodnom limunadom i domaćim jogurtom.
Obje teme – i jela koja jačaju imunitet i sljubljivanje jela i piva se prvi puta u Hrvatskoj javljaju na razini odredišta.
U pripremnoj fazi projekta, ugostitelji su se educirali pod vodstvom Gastronaut edukatora Siniše Križanca (marketing i upravljanje, jela koja jačaju imunitet), chefa Dragan Visković (Jela s namirnicama koje jačaju imunitet, suvremeni i zdravi načini pripreme hrane), Gorana Gazdeka (Kreiranje pivske karte i slaganje piva s jelima) te Diane Gluhak Spajić mag. nutricionizma. (Prilagodba gastronomske ponude osobama s različitim potrebama). Podršku edukaciji pružili su i Krešo Marić iz Pivovare Daruvar, Mladen Prević iz Ribnjačarstva Končanica i Milena Kelemin iz Pčelarstva Daruvar.
Nude se sljedeća jela:Restoran QUEENPileći wok s povrćem, đumbirom i čilijem, Sporo pečeni lungić u kremi od đumbira i oyster umaka, Restoran LITTLE ITALY PUB Sporo pečeni lungić u umaku od kadulje i grožđica, Restoran TERASA Krem juha od špinata, Bezglutenska tjestenina sa fileom pilećih prsa, rajčicom i svježom crvenom paprikom, Hladna salata od brokule s limunom i češnjakom, Bistro „Most Wanted“Sporo pečeni juneći ramstek, palenta s kurkumom i salata od celera, mrkve i ljubičastog kupusa, Gostionica SRCE Ljuti Fiš paprikaš s tjesteninom,Pizzeria KAPELICA Lepinja iz krušne peći s vrhnjem i umakom od češnjaka, Zdravljak ORIJENT Domaći jogurt s medom od lipe
Baklava od daruvarskih oraha i domaća limunada Restoran Taverna Krem juha od slanutka i sušenih gljiva, Punjeni pureći file (s miksturom od graha, leće i bučinih sjemenki) od šljiva i maslacem),
umak od hrena, vrhnja i kopra; integralna riža sa brazilskim oraščićima; salata od mrkve, batata i brokule.
Daruvarski parovi u ponudi 6-ih elemenata:Restoran QUEENGulaš od divljači iz daruvarskih šuma s domaćim njokima uz kojeg predlažemo 5th ELEMENT IIPA, jako ale pivo.Restoran je poznat i po roštilju te mesnim platama.
Restoran LITTLE ITALY PUB Biftek u umaku od daruvarskog cabernet sauvignona uz kojeg predlažemo Cabernet sauvignon Horvat.Restoran je inače poznat po steak-ovima, biftecima, pizzama i sjajnoj atmosferi u kojoj dolaze uživati i gosti iz drugih destinacija.
Restoran TERASA Daruvarski parovi: Krem juha od šumskih gljiva,Kuhana svinjska koljenica, knedle s kiselim kupusom;Šufnudle s mljevenim lješnjacima Uz ova jela 5th ELEMENT ABA, American blond ale pivo.Restoran je poznat i po specijalitetima češke kuhinje.
Bistro „Most Wanted“
Burger od junetine s bilogorskih pašnjaka, umak od dimljenog čilija uz kojeg predlažemo pivo 5th ELEMENT Stout 42.Restoran je poznat po kreativnim burgerima i salatama s namirnicama malih dobavljača.
Gostionica SRCE Pijani šaran s ribnjaka Končanica uz kojeg 5th ELEMENT GERWEISS, pšenično ale pivo.
Svježi šaran pohani u pivskom tijestu s krumpir ili grah salatom uz koje predlažemo 5th ELEMENT GERWEISS, pšenično ale pivo.Restoran je poznat po svježoj slatkovodnoj ribi s Ribnjaka Končanica i gablecima.
Pizzeria KAPELICA Tradicionalne krvavice s policama krumpira i kiselim kupusom uz koje predlažemo 5th ELEMENT FES 4.2., jako tamno ale pivo. Restoran je poznat po tradicionalnim gablecima te pizzama i lepinjama iz svoje krušne peći.
Zdravljak ORIJENTBurek od sastojaka koje proizvode lokalni dobavljači s domaćim jogurtom.
Zdravljak je poznat po burecima i jogurtu iz vlastite proizvodnje.
Restoran Taverna Daruvarska juha od krumpira,Punjeni juneći steak (s mozzarellom, feta sirom i špinatom); dizane knedle na pari; karamelizirani umak od luka; miješana salata uz koje predlažemo 5th ELEMENT ABA, American blond ale pivo.Tačkrle s pekmezom (tradicionalno jelo češke kuhinje) uz koje 5th ELEMENT FES 4.2., jako tamno ale pivo.Restoran je u sklopu lječilišnog hotela Termal.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke :Predrag Uskoković, TZ Daruvar- Papuk, Gastronaut
Međimurska Vinska shpitza Vinsku kušaonicu u zagrebačkom diWine Baru posjetilo je šest međimurskih vinara. Najveću pažnju izazvali su autohtoni pušipeli, ali bilo je tu i pjenušaca, sauvignona i muškata. Direktor Turističke zajednice Međimu... Više [+]
Međimurska Vinska shpitza
Vinsku kušaonicu u zagrebačkom diWine Baru posjetilo je šest međimurskih vinara. Najveću pažnju izazvali su autohtoni pušipeli, ali bilo je tu i pjenušaca, sauvignona i muškata.
Direktor Turističke zajednice Međimurja, Rudi Grula, prisutnim je predstavnicima medija predstavio projekt ekomuzeja Međimurje malo, koji prati svjetske trendove kada je riječ o suvremenoj muzeologiji. „Muzeji 'zatvoreni' u zgradama služili su struci, no donosili su vrlo malo koristi lokalnoj zajednici. Suvremena muzeologija nastoji povijest unjeti u svakodnevni život stanovništva. Na takav način štiti se i promovira kulturna i prirodna baština, podiže svijest lokalne zajednice o njenom značaju te se razvija održivi turizam.“ – istaknuo je Grula. Kroz atraktivne multimedijalne i holističke interpretacije na izvornim lokalitetima mogu se doživjeti autentične priče o burnoj povijesti Međimurja, bogatstvu etnografske nematerijalne kulture, tajnama arheološkog blaga, očuvanom prirodnom krajoliku, starim zanatima, sakralnoj baštini, legendama i narodnoj predaji, industrijskoj baštini, životu i djelu dr. Rudolfa Steinera, a neizostavni dio kulturne baštine čini i enogastronomija, koja kroz dugu tradiciju vinarstva i autohtona jela igra itekako važnu ulogu u suvremenom turizmu. Rudi Grula je istaknuo kako je Međimurje kandidat za dobivanje standarda „Green Destination“, svojevrsnog Oskara u kontekstu održivog, zelenog turizma te da se međimurski vinari sve više okreću prema ekološkoj i biodinamičkoj proizvodnji.
Međimurski vinari osvajaju svjetska priznanja, ali i razvijaju međimurski vinski brend– pušipel. Nakon prepoznatljive vinske boce koja je tržištu predstavljena 2018., pušipel je potkraj 2022. godine dobio i svoju čašu, nastalu po uzoru na mađarsku čašu za furmint. U diWine Baru su čašu predstavili vinar Robert Horvat i Ivan Goričanec, kreativni direktor agencije Reci DA! koja sa međimurskim vinarima surađuje na kreiranju jedinstvenog brend identiteta.
Gosti u diWine Baru kušali su osim pušipela i druga vina.
Vinarija Kerman vinarija je koju vode žene, stoga se i u njihovim vinima osjeti taj posebni „ženski dodir“. Dizajn njihovih etiketa inspiriran je međimurskom baštinom i prirodom mjesta Sv. Urban. Među brojnim vinskim naslovima ističe se suhi pjenušac od žutog muškata koji nosi naziv Puca (što kolokvijalno znači djevojka).
Vinarija Horvat, pod vodstvom Roberta Horvata, u posljednjih nekoliko godina najveću pažnju posvetila je kvaliteti pušipela a pažnju prisutnih vinoljubaca privukla je i etiketa „279 Graševina barique“ iz kasne berbe 2018. Brojka 279 upućuje na broj dana proteklih od rezidbe do berbe, kao i na vrijeme dozrijevanja u barriqueu koje je trajalo – pogađate - 279 dana. Ono što sigurno niste pretpostavili je da se čak i vinogradi Horvat nalaze na 279 metara nadmorske visine, a podrum se nalazi na adresi Sveti Urban broj - 279! Čini se kako sretni brojevi ne znače uvijek dobitak na lutriji, već mogu donijeti i uspjeh u svijetu vina.
Vinarija Cmrečnjak prva je međimurska vinarija koja je dobila oznaku geografskog porijekla – još davne 1992. godine kada su plasirali prvu vinsku bocu pod vlastitom etiketom. Od tada, pa sve do danas njihova „lenta vremena“ bilježi brojne uspjehe, poput prve proizvedene ledene berbe i prvih međimurskih Decantera, osvojenih 2016. godine. Vinarija Cmrečnjak danas raspolaže suvremenom tehnologijom za obradu grožđa i vina, zahvaljujući kojoj na tržište plasira 17 vrhunskih etiketa. Rajko Cmrečnjak, osnivač vinarije, svoj je vinski imperij prenio na svog nasljednika, sina Marka, koji je nastavio itekako spretno koračati očevim stopama, te stvara i njeguje vina koja se nalaze na svjetskim vinskim kartama.
Vinarija Jakopić obiteljska je vinarija smještena na Železnoj Gori koja njeguje umjetnost stvaranja vina. Pečat osobnosti prvom vinu još davne 1908. godine dao je pradjed Filip, a danas ih s puno ljubavi i strasti stvaraju čak tri obiteljska naraštaja. Vinogradi su smješteni na nekoliko odvojenih lokacija, od kojih svaka upravo sortama posađenima na njima, pruža idealne uvjete. Najveću pažnju kušača privukao je pjenušac Terbotz, koji nosi naziv istoimenog i vrlo popularnog obiteljskog restorana, napravljen 100% od pušipela, klasičnom metodom uz dvogodišnje odležavanje na kvascima.
Vinarija Lovrec međimurski su pioniri ekološke proizvodnje, sa tendencijom ka biodinamici, o čemu svjedoči i vrlo strogi certifikat Austria Biogarantie, koji krasi njihove etikete. U vinariji se od trsa do čaše njeguje organski pristup i „zeleni“ lifestyle, a ukoliko se odlučite posjetiti njihovo imanje smješteno u Svetom Urbanu, osim pogleda na prekrasne vinograde u prilici ste obići i povijesni podrum kao i etnografsku zbirku uvrštenu u popis kulturnih dobara RH. Vinariju naslijeđenu od oca, prof. Franje Lovreca, prije petnaest godina preuzeli su sin Krešo i kći Jasna koji se poput istinskih artisana vinarstva, posvećuju njegovanju naslijeđenog srednjoeuropskog sortimenta preporučenog već 1847.god. od njemačkih i austrijskih vinogradarskih stručnjaka.
Iz vinske kuće Dvanajščak-Kozol poručuju kako je „stvaranje vina njihov život“. Čini se da je to zaista više od slogana, jer njihova vina, uistinu pričaju priču o ljubavi, predanosti i strasti. Ukoliko posjetite njihovu vinsku kuću, osim vina dočekat će vas i tradicionalna jela spravljena na pomalo drugačiji način, što cijeloj eno-gastro priči daje poseban touch i stvara jedinstveno iskustvo.
Vina su se kušala uz gitarsku jazz pratnju Darka Gulić Gule.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Željko Novaković
En Primeur Graševine Croatice 2023. U hotelu Esplanade Zagreb, 1. veljače 2023., vinari, okupljeni u udruženju Graševina Croatica, premijerno su predstavili vina berbe 2022. godine, kako bi stručna javnost i vinski entuzijasti mogli kušati... Više [+]
En Primeur Graševine Croatice 2023.
U hotelu Esplanade Zagreb, 1. veljače 2023., vinari, okupljeni u udruženju Graševina Croatica, premijerno su predstavili vina berbe 2022. godine, kako bi stručna javnost i vinski entuzijasti mogli kušati vina koja još nisu ponuđena tržištu i procijeniti njihov potencijal. Festival je okupio 30 vinara, među kojima su bila i najpoznatija imena hrvatske vinske scene.
En Primeur 2023. otvorila je prof. Sandra Zokić, ravnateljica Uprave za poljoprivredno zemljište, biljnu proizvodnju i tržište u Ministarstvu poljoprivrede.
Uzvanicima su se obratili i mr. Josip Pavić, predsjednik udruge Graševina Croatica, prof. dr. Dragan Kovačević, potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za poljoprivredu i prof. dr. Krunoslav Karalić, zamjenik ravnateljice Hrvatske agencije za poljoprivredu .
"Graševina Croatica po proizvodnji je najveća regija u Hrvatskoj. Po kvaliteti proizvodimo između 87-95 % kvalitetnih i vrhunskih vina. Sada je pred nama velik zadatak promocije te kvalitete na našem hrvatskom tržištu i u inozemstvu. Mi smo zamislili da se naša vinarska regija vrati na svoje početke, da to bude regija plemenitaških, povijesnih vinarija," istaknuo je Josip Pavić, predsjednik udruge Graševina Croatica.
"Graševina je gospodarski najznačajnija sorta koju uzgajamo na 25 % ukupnih površina. Od berbe 2022. na tržište je stavljeno oko 66 tisuća hL mladih vina, a pola od toga čine mlada vina graševine. Od 14. do 17. lipnja na području Slavonije održat će se manifestacija GROW s ciljem međunarodne popularizacije graševine, koja se svake godine seli iz države u državu gdje se odvija proizvodnja graševina, a ove godine je Hrvatska domaćin. Želimo konferenciju dovesti u sve slavonske županije odnosno u Kutjevo, Ilok, Orhovicu i Osijek", izjavio je prof. dr. Krunoslav Karalić, zamjenik ravnateljice Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu.
Izvješće o berbi 2022. godine predstavio je dr. Josip Mesić, pročelnik Poljoprivrednog odjela Veleučilišta u Požegi. Rekao je da je to bila uspješna, ali izazovna berba zbog brojnih čimbenika među kojima je i temperatura tijekom godine koja je bila veća u odnosu na prošlogodišnje prosjeke.
Nakon predstavljenog izvještaja, održani su paneli na temu Tržište vina u Hrvatskoj u 2023. godini, Graševina Croatica Nova generacija i Vinska događanja Slavonije i hrvatskog Podunavlja u 2023. godini. Posebna atrakcija bila je En Primeur Flight Selections, predstavljanje odabranih mladih vina graševina od strane eminentnih vinskih stručnjaka. U Smaragdnoj dvorani Esplanade Zagreb kušala su vina Graševine Croatice i poslovni susret s vinarima udruge, distributerima, vlasnicima restorana i brojnim vinoljupcima..
Posjetitelji su također imali priliku upoznati se s novitetima i vinima Slavonije i hrvatskog Podunavlja na vinskim radionicama na temu Vinske medalje visokog sjaja, Graševina Old vs. Young, Nova i neotkrivena vina Slavonije i hrvatskog Podunavlja te FantastičniA svijet pjenušaca na kojima se održalo vertikalno kušanje vina graševina s prikazom potencijala starenja i razvoja aromatike usporedbom berbe 2022. s prijašnjim berbama.
En Primeur 2023. održan je u organizaciji udruge Graševina Croatica te pod pokroviteljstvom Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske. Partneri manifestacije bili su Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu, Hrvatska gospodarska komora, TZ Brodsko-posavske županije, TZ Osječko-baranjske županije, TZ Požeško-slavonske županije, TZ Virovitičko-podravske županije i TZ Vukovarsko-srijemske županije
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić
Snimka 1: Jasna Antunović Turk i Branimir Turk, Vinarija Antunović Dalj
Snimka 2: Ivo Brzica, Vinarija Brzica Erdut
Snimka 3: Vlado Krauthaker, Vinarija Krauthaker Kutjevo
Snimka 4: enolog Samir Nađ i Slavko Kalazić, Vinarija Kalazić Zmajevac
Vincekovo u Svetom Ivanu Zelini U nedjelju, 22. siječnja 2023. u Svetom Ivanu Zelini proslavljen je Dan Svetog Vinka – Vincekovo. Sveti Vinko, đakon i mučenik iz vremena cara Dioklecijana, zaštitnik je vinogradara i vinara, a njegov spomend... Više [+]
Vincekovo u Svetom Ivanu Zelini
U nedjelju, 22. siječnja 2023. u Svetom Ivanu Zelini proslavljen je Dan Svetog Vinka – Vincekovo.
Sveti Vinko, đakon i mučenik iz vremena cara Dioklecijana, zaštitnik je vinogradara i vinara, a njegov spomendan obilježava se u vinogradima diljem kontinentalne Hrvatske kao početak nove vinogradarske godine.
Domaćin proslave Vincekova u Svetom Ivanu Zelini ove godine bila je Klet Ljubekov gaj. Posjetitelji su se okupili ispred Kleti Ljubekov Gaj te se zajedno sa Hrvatskim pjevačkim društvom Zelina uputili u vinograd gdje se održavala glavna ceremonija proslave Vincekova.
Program je vodio Borko Samec, velečasni Vlado Bogdan blagoslovio je vinograd, domaćin Robert Smrndić odrezao je prve rozgve s reznika, gradonačelnik Svetog Ivana Zeline, Hrvoje Koščec, zalijao je trsek dobrom vinskom kapljicom, a direktorica TZG Svetog Ivana Zeline, Marinka Zubčić Mubrin postavila je domaće kobasice kako bi nova vinogradarska godina bila rodna i plodna. HPD Zelina obred rezidbe popratio je pjesmom „Trsek moj zbudi se“ . Svog zaštitnika, Svetog Vinka, vinogradari mole za još bolji urod u ovoj godini i da im čuva vinograd od zime, mraza, kiše, tuče, bolesti, štetnika i svega drugog što vinogradu može naštetiti. Domaćin je pripremio odrezane grančice vinove loze za sve posjetitelje da ih odnesu doma, gdje na toplom propupaju i pojave se sitni ˝grozdići˝ prema kojima vinogradari iskazuju kakva će biti ovogodišnja berba. Za kraj se po običaju otplesao ples rajtek pored vinograda.
Nakon obreda, svi posjetitelji mogli su uživati u pravom zimskom ugođaju u Kleti Ljubekov Gaj i vinskoj okrepi uz kuhano vino, kobasice i špek koje su mogli peći sami na otvorenoj vatri.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: TZ Zelina, Nikola Zoko
Slovenija okrunila kraljicu Vinska kraljica Slovenije, Maja Pečarič predstavljat će u 2023. godini slovensko vinogradarstvo i vina, turizam i kulturnu baštinu na manifestacijama u Sloveniji i u inozemstvu. Kraljicu je odabrala komisija Pomu... Više [+]
Slovenija okrunila kraljicu
Vinska kraljica Slovenije, Maja Pečarič predstavljat će u 2023. godini slovensko vinogradarstvo i vina, turizam i kulturnu baštinu na manifestacijama u Sloveniji i u inozemstvu. Kraljicu je odabrala komisija Pomurskog sejma, nositelja projekta Vinske kraljice Slovenije i Društva Kelih, koje okuplja predstavnike vinske struke. Nova Vinska kraljica Slovenije dolazi iz Kranja a obiteljski vinogradi su u Beloj Krajini. U četvrtak, 12. siječnja 2023. okrunili su je ministrica poljoprivrede, šumarstva i prehrane Irena Šinko, predsjednik Upravnog odbora Pomurskog sejma Janez Erjavec i predsjednica udruge Kelih mag. Tjaša Kos. Svečanost se održala u Toplicama Radenci.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimka: Pomurski sejem
REKORDNI OSMI WINEOS Osmi međunarodni sajam vina, delicija i ugodnog življenja, WineOS održan je u petak 13. i subotu 14. siječnja 2023. u dvorani Gradski vrt u Osijeku. Bio je to najveći WineOS dosad na kojem se predstavio rekordan broj pr... Više [+]
REKORDNI OSMI WINEOS
Osmi međunarodni sajam vina, delicija i ugodnog življenja, WineOS održan je u petak 13. i subotu 14. siječnja 2023. u dvorani Gradski vrt u Osijeku. Bio je to najveći WineOS dosad na kojem se predstavio rekordan broj proizvođača vina, žestokih pića, slastica, suhomesnatih proizvoda i drugih delicija.
Tijekom dva dana održavanja sajma i tri dana radionica kroz dvoranu je prošlo gotovo 3500 ljudi: izlagača, posjetitelja, poslovnih gostiju i svih drugih vinoljubaca. Oba izložbena dana u dvorani na pozornici kulinarsko umijeće demonstrirali su Saša Vojnović iz restorana hotela Lug, Nebojša Rajković iz restorana Čingi Lingi čarda te poznati gastronomski edukator iz Splita Željko Neven Bremec.
„Zahvaljujem svima koji su sudjelovali u organizaciji i realizaciji najvećeg siječanjskog javnog događaja u Osijeku; Osječko – baranjskoj županiji, Gradu Osijeku i vinoteci Vinita kao suorganizatorima, turističkim zajednicama Osječko – baranjske županije i Grada Osijeka, Osječkom sajmu kao pokrovitelju te našim partnerima iz Ugostiteljsko – turističke škole.“- rekao je predsjednik Organizacijskog odbora sajma te predsjednik udruge Dekanter Boris Ocić.
„Osam godina nakon održavanja prvog izdanja sajma, WineOS je postao ono što smo željeli – jedan od najvećih vinskih događaja u Hrvatskoj. Osijek je sve više prepoznat kao vinska turistička destinacija, grad hedonizma i dobre hrane te mjesto na koje gosti iz drugih krajeva Hrvatske rado dolaze i sve više se zadržavaju. Svake ćemo godine ponuditi još nešto novo i nećemo spavati na lovorikama. Želimo još više napredovati“- poručio je idejni začetnik i izvršni predsjednik WineOS-a Vinko Ručević.
„Reakcije izlagača i publike, pohvale koje stižu sa svih strana, riječi hvale koje nam upućuju mediji, gosti, uzvanici doista gode. Ipak, najvažnije je što imamo stalne partnere koji su nam od velike pomoći, ali i činjenica da naši izlagači ostvaruju sve bolje poslove upravo zahvaljujući kontaktima ostvarenim na WineOS-u. Želimo nastaviti u tom smjeru te iduće godine svima ponuditi još bolji i atraktivniji WineOS i pružiti priliku izlagačima i poslovnim posjetiteljima da naprave još više posla. A sve to učinit ćemo uz još jedan veliki iskorak koji planiramo za 2024. No, o tomu ćemo više reći za nekoliko mjeseci“, zaključio je izvršni direktor sajma Denis Despot.
Na 1900 četvornih metara dvorane Gradski vrt bilo je smješteno je 97 izlagačkih mjesta na kojima se predstavilo 115 izlagača iz Hrvatske, Slovenije, Srbije te Bosne i Hercegovine. Kroz dvoranu je prošlo više od 2800 gostiju, uzvanika, poslovnih posjetitelja, te novinara, ukupno s organizatorima i izlagačima gotovo 3500 ljudi. Posjetitelji su u gotovo 3000 čaša kušali više od 500 različitih vina i žestokih pića, popijeno je oko 2500 litara vode, potrošena je tona leda, a sudionici radionica imali su prigodu kušati osamdesetak različitih vina.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Dubravka Petrić, Denis Despot
Vedran Stapić
pre 10 meseci
Mnoštvo posjetitelja i puno odličnih vina! Mnoštvo posjetitelja i puno odličnih vina!
KATUNARU MANDAT ZA UPRAVLJANJE UDRUŽENJEM VINA KVARNERA U sjedištu Udruženja vinara Vina Kvarnera ( Kvarner Wines) vinotelu Gospoja u Vrbniku održana je redovita godišnja izborna i izvještajna skupština. Povjerenje za vođenje udruženja u 20... Više [+]
KATUNARU MANDAT ZA UPRAVLJANJE UDRUŽENJEM VINA KVARNERA
U sjedištu Udruženja vinara Vina Kvarnera ( Kvarner Wines) vinotelu Gospoja u Vrbniku održana je redovita godišnja izborna i izvještajna skupština. Povjerenje za vođenje udruženja u 2023. je dobio vrbnički vinar Anton Toni Katunar iz vinarije Estate Winery Katunar, a za tajnike su mu izabrani dosadašnji predsjednik Ivica Dobrinčić i zvonejski vinar Franko Ružić, dok direktor udruženja ostaje doc.dr.sc. Žarko Stilin. Na skupštini je donesen plan rada i financijski plan za 2023. godinu.
Najveći organizacijski angažman u 2023. godini bit će organizacija Međunarodnog eno – gastro festivala WineRi u Rijeci 10.-11.3.2023. Udruženje će sudjelovati na manifestacijama Dani vina Punat, Ružica Vinodola Novi Vinodolski, Ribarski tjedan Crikvenica, Dani vina Vrbnik i Bela nedeja Kastav. Izuzev manifestacija na Kvarneru, Udruženje će nastupiti na svim važnijim festivalima u Hrvatskoj i susjednim zemljama sa zajedničkim izlagačkim projektima a vinari nastupit će pojedinačno (WineOs Osijek, VINART grand tasting Zagreb, Zadar Wine Festival, Pink Day Zagreb, Weekend Food Festival Rovinj, Vinistra Poreč, Dioklecijanovi podrumi Split, Sarajevo Wine Weekend, Regionala Beograd, Slovenski festival vin Ljubljana, Salon pjenušavih vina Zagreb i Ljubljana, Festival pjenušaca Vodnjan).
Na ocjenjivanje vina vinari članovi Kvarner Wines udruženja uz potporu Turističke zajednice Kvarnera svoja vina poslat će na (Decanter, PAR Wine Award International, Vinagora Hungary, International Wine Challenge, IWSC, Asia Wine Throphy, Portugal Wine Throphy, Concours International de Lyon, 50 great White Wines of the World, Vinistra).
Treća komponenta je edukacija konzumenata i posrednika (ugostitelja) i promocija udruženja, vinarija i vina s Kvarnera prvenstveno autohtonih sorti te će se organizirati niz aktivnosti u suradnji s Turističkom zajednicom Kvarnera, na kojima će između ostalog sudjelovati i nositelji tih aktivnosti - Kvarner Wines ambasadori – Jurčić Klaudio, Matić Matešković Ines, Matijević Časlav, Matijević Lucija, Mrkonja Marinela, Neral Monika, Orišković Josip, Pavlešić Tomislav, Stilin Žarko i Škarica Martina.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Kvarner Wines
SVE JE SPREMNO ZA WINEOS WineOS, sajam vina, delicija i ugodnog življenja održat će se 13. i 14. siječnja u dvorani Gradski vrt u Osijeku. Na sajmu će biti 97 izlagačkih mjesta sa 110 vinara. Osim izlagača s istoka Hrvatske, dolaze gosti iz... Više [+]
SVE JE SPREMNO ZA WINEOS
WineOS, sajam vina, delicija i ugodnog življenja održat će se 13. i 14. siječnja u dvorani Gradski vrt u Osijeku.
Na sajmu će biti 97 izlagačkih mjesta sa 110 vinara. Osim izlagača s istoka Hrvatske, dolaze gosti iz ostalih vinskih regija Hrvatske te vinari iz BiH, Mađarske i Srbije.
„Osječko – baranjska županija već godinama podupire WineOS, događaj koji je iznimno prepoznat i izvan granica Osijeka i županije. Veseli me što nam se bliži ovaj veliki događaj uz kojeg ćemo na sjajan način ući u ovogodišnju vinsku priču“, rekao je na konferenciji za novinare zamjenik Osječko – baranjskog župana Mato Lukić.
„WineOS je jedinstvena manifestacija u ovo doba godine i veliki mamac za stanovnike Osijeka te za sve brojnije goste iz drugih krajeva Hrvatske te iz susjednih zemalja. Osobno sam bio na svim dosadašnjim izdanjima sajma i veseli me što grad Osijek od početka stoji uz ovakvu manifestaciju“, izjavio je pročelnik Odjela za gospodarstvo Grada Osijeka Igor Medić.
„WineOS je doista prvoklasna manifestacija, događaj kojim se naša županija može posvuda hvaliti. I ove smo se godine uključili u organizaciju, budući da ovakav sajam apsolutno zaslužuje potporu institucija“, naglasila je pročelnica Upravnog odjela za turizam, kulturu i sport Osječko – baranjske županije Tatjana Turalija.
„Krajem prošle godine prvi smo put išli u izravno oglašavanje najvećih događaja na kraju stare i početku nove godine izvan granica Hrvatske. Tako smo na oglasnim panoima u Mađarskoj zajednički promovirali Advent u Osijeku i WineOS što, već sada možemo reći, rezultira pojačanim interesom gostiju iz susjedne države. Dapače, u prošloj smo godini zabilježili značajan rast mađarskih gostiju“, ističe direktorica Turističke zajednice Osječko – baranjske županije Ivana Jurić.
U radu WineOS-a ponovno će sudjelovati učenici Ugostiteljsko – turističke škole Osijek. „Promocija zanimanja u turizmu sve je važnija i naš Regionalni centar kompetentnosti značajno radi na edukaciji i širenju svijesti građana. Drago mi je što će naši učenici ponovno sudjelovati na WineOS-u na kojem će u praksi moći naučiti mnoge stvari koje će im biti potrebne nakon završetka školovanja“, pojasnila je voditeljica projekta VirtuOS Regionalnog centra kompetentnosti Dorotea Telarović.
„Najviše izložbenih mjesta i izlagača do sada, kao i nezapamćen interes za sudjelovanje na WineOS-u, najbolje govori u prilog tomu da smo na pravom putu. Izlagači i publika uvijek očekuju mnogo od nas i to im svake godine i pružamo. Osmi WineOS bit će sjajna prigoda za promociju lokalnih proizvođača vina, delicija i žestokih pića koji su ponovno u fokusu i zauzet će najveći broj izlagačkih mjesta. Siguran sam da će svi uživati u dva dana hedonizma“, rekao je predsjednik Organizacijskog odbora sajma te predsjednik udruge Dekanter Boris Ocić
Kao i prethodnih godina, zainteresirani će moći pratiti brojne edukativne radionice. Za vinske priče ponovno je zadužen poznati vinski bloger Željko Garmaz, a ukupno jedanaest radionica održat će se 12., 13. i 14. siječnja. U dvorani će se i ovaj put naći pozornica na kojoj će se tijekom oba dana održavati kulinarski show u sklopu kojega će vrhunski lokalni kuhari pripremati primamljive zalogaje te ih sljubljivati s lokalnim vinima. Ulaznice se mogu kupiti u pretprodaji u Vinoteci Vinita te na ulazu u dvoranu Gradski vrt tijekom trajanja sajma. Ulaznica za jedan dan stoji 20 €.
Glavni organizatori ponovno su udruga Dekanter i vinoteka Vinita uz svesrdnu pomoć suorganizatora, Osječko – baranjske županije i Grada Osijeka te turističkih zajednica Osječko – baranjske županije i Grada Osijeka.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Denis Despot
Vinske radionice WinEmotionbyKT U hotelu Ambasador u Opatiji održane su radionice u partnerskoj suradnji Liburnia Hotels & Villas i autorice i vlasnice branda WinEmotionby KT, Karmele Tancabel, na temu “Otkrijte vinsku Hrvatsku”. WinEmotion... Više [+]
Vinske radionice WinEmotionbyKT
U hotelu Ambasador u Opatiji održane su radionice u partnerskoj suradnji Liburnia Hotels & Villas i autorice i vlasnice branda WinEmotionby KT, Karmele Tancabel, na temu “Otkrijte vinsku Hrvatsku”.
WinEmotionbyKT je platforma za afirmaciju vrijednosti hrvatskih vina u ukupnom turističkom proizvodu Hrvatske.
Vina najznačajnijih hrvatskih autohtonih i najrasprostranjenijih svjetskih sorti iz svih vinskih regija Hrvatske osvajaju brojne prestižne nagrade na najutjecajnijim domaćim i međunarodnim ocjenjivanjima vina pa je Karmela Tancabel, nakon više od 20 godina rada i iskustva u vinskom sektoru Hrvatske, osmislila platformu, kroz koju upravo VINA HRVATSKE stavlja u središte pozornosti, kako bi pojačala značenja hrvatskih vina, autohtonih sorti, vinskih regija i impresivnih postignuća svakog vinara ponaosob, u doživljaj Opatije kao mondenog i atraktivnog cjelogodišnjeg turističkog odredišta.
Na prvoj radionici predstavljena su vina: Stanzia, pjenušac, Arman Marijan Wines, charmat metode od baznog vina sorte Malvazija istarska iz Istre, Pušipel Classic, berba 2021 vinarije Dvanajščak Kozol mirno klasično vino autohtone sorte regije Bregovita Hrvatska ,Graševina Trs No. 5 2021, vinarije Enosphia iz Feričanaca, graševina u klasičnom izričaju sorte i regije Slavonija i hrvatsko Podunavlje,Teran 2021 vinarije Kozlović iz Istre,Frankovka Vrhunska 2019 vinarije Iločki podrumi d.d. iz regije Slavonija i hrvatsko Podunavlje, koja nije autohtona ali se „udomaćila“ u gotovo svim vinogorjima kontinentalne Hrvatske, te Plavac Mali 2017, Syrtis, Vinogradi Volarević, najznačajnija crna autohtona hrvatska sorta . Vino koje predstavlja i potencijal najmlađeg vinogorja Komarna u južnoj Dalmaciji.
Na drugoj radionici, na engleskom, predstavljena su vina: San Marino 2019, klasična metoda, jedino vrhunsko pjenušavo napravljeno od baznog vina najznačajnije autohtone sorte Kvarnera – Žlahtine, , Malvazija Selekcija 2020, vinarije Kozlović, autohtone sorte Malvazija Istarska, Pušipel Prestige 2019, vinarije Dvanajščak Kozol, Graševina Tradition 2017, Vina Antunović iz regije Slavonija i hrvatsko Podunavlje, Plavac Mali Gold Edition 2016, Vinogradi Volarević, te Traminac Principovac 2019. Iločki podrumi.
"Vino jest, može i treba biti snažan element identiteta naše zemlje, na njenom putu ka boljoj afirmaciji njenih vrijednosti kao jedinstvene turističke, ali prije svega raznolike i elitne VINSKE destinacije. Hrvatska vina i vinari s jedne strane ali i svi posjetitelji Opatije i naše zemlje, s druge strane, to zaslužuju.
Vino snažno utječe na emocije, a emocije su glavni element motivacije. Upravo zato WinEmotionby KT stavljajući VINO u centar pozornosti i jest platforma koja kreiranjem doživljaja o i sa vinima i vinarima Hrvatske, osim višejezične sadržajne nadogradnje destinacije zapravo stvara motivaciju i šalje snažnu pozivnicu za ponovni posjet Opatiji kao svojoj omiljenoj destinaciji na novi WinEmotionbyKT doživljaj ili pak pozivnicu u otkrivanje neotkrivenih „dijelova“ hrvatskog vinskog, kulturno-povijesnog i turističkog mozaika."- rekla je Karmela Tancabel.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: WinEmotionby KT
Kotina priča Između pitomog jadranskog mora, opjevane dalmatinske obale i surovih vrhova Velebita s kojih struji čisti i svježi zrak poznate dalmatinske bure, u mirnom ravnokotarskom mjestu Nadin, koje baštini tisućljetnu tradiciju maslinar... Više [+]
Kotina priča
Između pitomog jadranskog mora, opjevane dalmatinske obale i surovih vrhova
Velebita s kojih struji čisti i svježi zrak poznate dalmatinske bure, u mirnom
ravnokotarskom mjestu Nadin, koje baštini tisućljetnu tradiciju maslinarstva od
vremena antičke Liburnije,obitelj Kota posadila je maslinik u kojem, suncem okupani, pod budnim okom i rukama vrijednih proizvođača, rastu plodovi maslina autohtonih hrvatskih sorti, najviše oblice i lastovke i postaju ekstradjevičansko maslinovo ulje iz certificiranog ekološkog uzgoja.
Kota maslinovo ulje je proizvod obiteljske tvrtke Bovan d.o.o. koje dolazi iz maslinika od 10 tisuća stabala. Maslinik je posađen na zemljištu koje do tada nikada nije bilo korišteno u poljoprivredne svrhe, pa takvo zemljište nikada nije bilo tretirano kemijskim sredstvima niti gnojeno mineralnim gnojivima, stoga je bilo idealno za ekološku proizvodnju koja zabranjuje primjenu pesticida, herbicida i umjetnih gnojiva.
Podizanje i uzgoj maslinika napravljen je u suradnji sa stručnjacima s Agronomskog fakulteta u Zagrebu.Zato primjena agrotehničkih mjera odgovara najvišim standardima ekološke proizvodnje u Europskoj uniji. Procese berbe i prerade predvode prehrambeni tehnolozi. Laboratorijskim analizama ploda utvrđuje se vrijeme optimalne zrelosti ploda, a time i termini berbe koji mogu biti različiti ovisno o sortama. Berba se obavlja ručno, a istog dana masline se hladno prešaju u suvremeno opremljenoj uljari.
Ekološka proizvodnja najveće je jamstvo zdravstvene ispravnosti prehrambenog proizvoda uz društveno odgovorno poslovanje, održivi razvoj, zaštitu okoliša i biološku raznolikost. Maslinovo ulje Kota na deklaraciji, uz oznake podrijetla, nosi certifikate i oznake ekološkog proizvoda Europske unije i Republike Hrvatske.
Maslinova ulja Kota ostvarila su iznimne uspjehe u afirmaciji na međunarodnoj sceni kroz nagrade na najvećim svjetskim smotrama i natjecanjima za kvalitetu maslinovog ulja te su jedini predstavnik iz Dalmacije uvršten u novo izdanje svjetskog vodiča maslinovih ulja Flos Olei za 2023. godinu. Maslinova ulja Kota također su u 2022. godini nagrađena brojnim medaljama za kvalitetu, i to na smotrama:
Dubai International Olive Oil Competition 2022 – zlatna medalja
New York World Olive Oil Competition (NYIOOC) 2022 – zlatna medalja
Olive Japan 2022 (Tokyo) – zlatna medalja
EVO IOOC Italy 2022 – zlatna medalja
Berlin Global Olive Oil Awards 2022 – platinum nagrada
London International Olive Oil Competition (LIOOC) – platinum nagrada
Noćnjak 2022. – zlatna medalja
Asortiman proizvoda Kota sastoji se od monosortnih maslinovih ulja tradicionalnih hrvatskih sorti lastovke, bjelice i oblice te višesortnog maslinovog ulja dobivenog kombinacijom tih sorti.
Raznolikost monosortnih ulja je prema izražaju voćnosti, pikantnosti i gorčine.
Maslinovo ulje Kota – Lastovka je od autohtone sorte masline koja je karakteristična za južnu i srednju Dalmaciju. Maslinovo ulje dobiveno od sorte Lastovka krasi voćnost i izraženi okus gorčine.
Maslinovo ulje Bjelica je autohtona sorta masline koju se nalazilo na području Istre i Kvarnera, a danas je rasprostranjena diljem Hrvatske. Maslinovo ulje dobiveno od sorte Bjelica krasi izražena pikantnost i gorčina.
Oblica je najraširenija sorta na Jadranu s podrijetlom iz Dalmacije. Maslinovo ulje dobiveno od sorte Oblica krasi vrlo blaga pikantnost i gorčina sa izraženo slatkastim okusom.
Maslinovo ulje Kota – Blend je višesortno ulje dobiveno miješanjem tri autohtone hrvatske sorte: lastovka, bjelica i oblica i to u omjerima koji jamče spoj voćnosti, pikantnosti, slatkoće i aroma.
Maslinova ulja Kota mogla su se kušati i u Zagrebu u prosincu prošle godine na prvoj međunarodnoj izložba ekoloških, organskih i biodinamičkih vina i maslinovih ulja VinEko.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić, Arhiva Kota
TRI RECEPTA DALMATINSKE ZIMNICE Najvrjednija djedovina obitelji Šare u malostonskom zaljevu je 300 stabala maslina. Maslinici su ostavština djeda koji je na svoje unuke prenio znanje i ljubav prema moru i prema polju, a njegov recept za tuč... Više [+]
TRI RECEPTA DALMATINSKE ZIMNICE
Najvrjednija djedovina obitelji Šare u malostonskom zaljevu je 300 stabala maslina. Maslinici su ostavština djeda koji je na svoje unuke prenio znanje i ljubav prema moru i prema polju, a njegov recept za tučene masline danas se može kušati u Bota Šare restoranima. Branje maslina važan je ritual svake dalmatinske obitelji. Osim što se pripremi godišnja zaliha maslinovog ulja, pojedinci si svojim prinosom tijekom berbe određuju status i priznanje te posebne povlastice cijele obitelji. Branje maslina je obiteljsko okupljanje, gozba i druženje koje povezuju mlade i stare, rodbinu i prijatelje. Prošlogodišnja berba bila je nešto škrtija nego prijašnjih godina, ali sasvim dovoljna da se pripremi ukusna zimnica.
I lignjolov je aktivnost koja se njeguje u jesenskim i zimskim mjesecima, kad se lignje primiču obali iz dubljeg otvorenog mora. Natjecanja u lignjolovu održavaju se u gotovo svakom dalmatinskom malom mistu. Mnogi tvrde da su peškafondo lignje najukusnije. Naime, lignje ulovljene na peškafondo-varalicu za lignjolov koja se sastoji od olova koje ima oblik ribice te se na kraju nalazi krunica od igala, imaju najbolji okus jer se za razliku od koćarske lignje prilikom peškafondo ulova sačuva kvaliteta mesa. Lignje odlično podnose duboko zamrzavanje stoga ih se može pohraniti u zamrzivač i jesti tijekom cijele zime. Lov na lignje posljednih je godina mnogima odmor od modernih tehnologija i užurbanog života. Lagano povlačenje varalice, koje može potrajati satima, ima blagotvoran učinak na smirivanje duha i tijela. Vještina lova na lignje stječe se godinama, a prenosi se s koljena na koljeno. Najbolje pošte za lov čuvaju se kao najveća tajna.
Treća poslastica je marmelada pripremljena od dunja. Dunje nisu samo ukrasno voće, već mogu poslužiti kao ukusan i zdrav desert. Simbol su ljubavi i sreće, plodnosti, pameti, ljepote i neprolaznosti. Marmelada se izvorno pripremala od dunja te je i sam naziv potekao od portugalske riječi za dunju-marmelo. Dunja iako bliski srodnik jabuke i kruške sirova nije pretjerano privlačna zbog svoje trpkosti dok se prilikom termičke obrade oslobađaju bogati okusi i mirisi ovog izuzetnog voća. Narodna medicina tvrdi da je kod dunje ljekovit i plod i list i sjeme te da ima antibakterijska svojstva i jake zalihe c vitamina i da blagotvorno djeluje na probavni sustav.
TUČENE MASLINE
Sastojci:
-zelene masline 1 kg
-sol 5 dkg
-divlji komorač 5 grančica
Priprema:
Ubrane zelene masline natući (lagano svaku udariti drvenim batom da napukne). Potopiti ih u vodu 21 dan, svaki dan mijenjati vodu. Nakon 21 dan masline zapariti (preliti ih prokuhanom vodom u koju ste predhodno dodali sol i cvjetove divljeg komorača). Nakon hlađenja masline skupa sa začinjenom vodom i cvjetovima spremiti u prethodno sterilizirane staklene posude te dobro zatvoriti. Prilikom konzumiranja najbolje ih je začini maslinovim uljem i domaćim vinskim octom.
PODUŠENE LIGNJE
Sastojci:
-lignje 1kg
-maslinovo ulje 0.5 dcl
-luk 20 dkg
-2 režnja češnjaka
-Riblja juha 3 dcl
-stonska sol po želji
-papar po želji
-lovor 1 list
-vrisak grančica
-plavac mali Pelješki 1.5 dcl
-grožđe 10 dkg
-tučene masline 10 dkg
Priprema:
Luk narezati na ploške te propirjati na ulju. Kada je luk dobio zlatno žutu boju dodati češnjak, zatim posoliti i dodati primorski vrisak, lovor, papar te zaliti crnim vinom i ribljom juhom, dodati prethodno očišćene lignje i kuhati pola sata. Pred kraj dodati grožđe i masline.
MARMELADA OD DUNJA
Sastojci:
-očišćene dunje 1 kg
-sok 1 limuna
-šećer 0.5 kg
-voda 0,5 l
Priprema:
Dunje dobro oprati i narezati na komadiće, staviti kuhati u vodu te dodati šećer i limunov sok. Kad uzavre kuhati još 1 sat na laganoj vatri, zatim propasirati te vratiti kuhati još pola sata. Tegle i poklopce sterilizirati, zatim napuniti marmeladom i dobro zatvoriti.
Pripremio: Tomislav Radić
Foto by Bota
Priča o uspjehu Nedaleko Opatije, u srcu Matulja, s prekrasnim pogledom na Kvarnerski zaljev, nalazi se „Suza Croatian Craft Distillery“ , u vlasništvu Borjana i Tina Suzića koja priča priču o predanom radu, domišljatim idejama i njegovanju... Više [+]
Priča o uspjehu
Nedaleko Opatije, u srcu Matulja, s prekrasnim pogledom na Kvarnerski zaljev, nalazi se „Suza Croatian Craft Distillery“ , u vlasništvu Borjana i Tina Suzića koja priča priču o predanom radu, domišljatim idejama i njegovanju obiteljske proizvodnje! Na 22.Smotri domaćih rakija Istre, održanoj u najmanjem gradu u Hrvatske Humu, Suza Croatian Spirit sudjelovala je sa osam uzoraka, koji su okrunjeni sa čak pet zlata (Teraneo, Medica,Viljamovka,Brusnica, Barrique Šljivovica) dva srebra (Gin i Biska) te jednom bronzom (Borovička). Najveća zvijezda, ujedno i nositeljica Velike zlatne povelje je Barrique šljivovica.
Kako je počela priča o uspjehu? Kad se ima djedovinu, obiteljsku tradiciju, vrijedi je njegovati i nastaviti, pogotovo u današnje doba kada se sve više ljudi vraća zemlji, kada se domaći proizvodi, uzgojeni s ljubavlju i strašću, u suradnji s prirodom, sve više cijene. Priča o obitelji Suzić vraća u osamdesete godine prošlog stoljeća koju danas nastavljaju braća, blizanci Borjan i Tino. Tada je tata Slavko, u ono doba profesionalni vatrogasac, iz hobija u njihovoj kući u Bregima počeo peći rakiju. Kupovalo se grožđe u Istri, radili su vino, a potom pekli rakiju. Priroda kojom su i dan danas okruženi, jer destilerija i kušaonica Suza nalazi se na istom mjestu, u Bregima na adresi Anđeli 40, uz sam rub Parka prirode Učka, nadahnula je Slavka Suzića da se počne baviti pčelarstvom, a nakon što je nekoliko godina kasnije od gospođe Bauer sa Sušaka dobio recept za medicu, potražnja za tim alkoholnim pićem počela je rasti i posao se počeo širiti. Slavko Suzić vjeran svom vatrogasnom poslu nije mogao „na dvije strane“, pa su posao odlučili preuzeti sinovi Borjan i Tino.
U početku su radili preko očevog OPG-a, a potom su 2006. godine otvorili firmu Suza T.B. paralelno radeći i svoj, stalni posao. Ali, kako se kaže da ne valja „sjediti na dva stolca“, jer se ne možeš do kraja, iskreno posvetiti poslu, braća su shvatila da se nalaze na prekretnici, odnosno da moraju birati: ili jedno ili drugo. Odluka je pala na destileriju pa tako danas nude 23 proizvoda, rakija i likera spravljenih prema vlastitim, originalnim recepturama, od domaćih, što vlastitih sastojaka ili iz otkupa, ali provjerenih hrvatskih uzgajivača i proizvođača. Zadivljuje da su postigli i zaokruženu cjelinu. Naime, u vlasništvu Borjana i njegovog partnera i kuma Igora nalaze se desetak godina i četiri ugostiteljska objekta.
Na Korzu u centru grada, restoran Štorija koji nudi i veganska jela a odnedavno i veganski, vegetarijanski, riblji i mesni megapopularni Poke Bowl. Bistro Paris je na Šetalištu Joakima Rakovca s pizzama i steakovima te u Matuljima – "Marijana" s marendama, pizzama, domaćom tjesteninom, a od nedavno s bogatom ponudom Poke Bowlova te Pivnica Cont koja je najstarija kavana-slastičarna od 1888.u Rijeci i koja još uvijek posluje. Na ovoj se adresi mogu kušati različite vrste piva, marenda, zasladiti kultnom Riječkom kremšnitom te čuti zanimljivosti u muzeju gulaša koji se nalazi u sklopu pivnice.
Braća su nedavno u Bregima otvorili shop i kušaonu „Suza Croatian Craft Distillery“ u koju, uz najavu mogu doći grupe od 10 do 30 osoba. Najprije će svakog gosta oduševiti predivan pogled na Kvarnerski zaljev te otoke Cres i Krk, a potom, rustikalno uređena kušaonica jer Borjan je i strastveni kolekcionar starina koje su povezane s povijesti Rijeke i okolnih krajeva. Na policama i zidovima nalaze se ne samo
„oldtimeri“ alkoholnih pića, nego i stare slike,soda boce opatijskih i riječkih hotela, ručni radovi, gobleni, zidni satovi, Candy perilica i sušilica rublja stara sedamdesetak godina – koja još uvijek radi, sedamdeset dvije godina stari američki hladnjak whitenhouse koji i dalje hladi.
U kušaoni se mogu degustirati svi nagrađivani likeri, rakije te ostala pića, razgledati destileriju uz priču o povijesnom vremeplovu Rijeke i okolice, kreirati i kotlati gin (te ga ponijeti kući), te kušati domaće proizvode lokalnih proizvođača. Svakako, ne treba zaboraviti i spritzeve od likera Fiuman i Fiumanka koji kao i sve u obitelji Suzić imaju svoju priču. Naime, na etiketama su stare slike Borjanovih i Tinovih predaka. Nonić je bio pravi gospar iz Dubrovnika, a baka Fiumanka. Ljubav je bila vrlo burna, pa naglo prekinuta, ali njihovi likovi i dalje žive na etiketama likera.
Svaki detalj u kušaoni, na etiketama boca i malom muzeju starina u prizemlju obiteljske kuće pričaju priču o prošlim vremenima povijesti Rijeke , obitelji Suzić koja cijeni tradiciju ali i stremi ka novim vremenima koja će jednog dana ostati Leanu i Leni, zasad školarcima, djeci Borjana i supruge Alenke koja mu pruža potporu u sve razgranatijim i uspješnijim poslovima.
Pripremio: Tomislav Radić
Foto: Nikola Zoko
30. godina pjenušaca Misal Vinarija Misal u wine baru DiWine u Zagrebu proslavila je 30. godina postojanja i uspjeha svojih pjenušavih vina. Prijatelji, poslovni partneri, predstavnici medija i članice Udruge Žene i vino (WOW), koja je bila... Više [+]
30. godina pjenušaca Misal
Vinarija Misal u wine baru DiWine u Zagrebu proslavila je 30. godina postojanja i uspjeha svojih pjenušavih vina.
Prijatelji, poslovni partneri, predstavnici medija i članice Udruge Žene i vino (WOW), koja je bila i
suorganizator događaja, uz ugodnu glazbu uživali su cijelu večer u njihovim najnagrađivanijim
pjenušcima u proteklim godinama. Vlasnice vinarije sestre Peršurić na početku večeri predstavile su pjenušava vina kojima se posebno ponose.
Počelo je uz njihov najpoznatiji pjenušac Misal Millennium brut koji se točio iz 6-litarske
boce zvane Metuzalem. Pjenušac na bazi Malvazije istarske dobio je brojne nagrade, a
možda najveća je ona trofejna iz 2021. sa Glass of Bubbly natjecanja. Kušalo se i dva vrlo popularna pjenušca Misal Prestige extra brut i Misal Blanc de noirs brut, ali i dva ovogodišnja trofejna pjenušca sa natjecanja u Londonu. Oba pjenušca su ružičasta i to sestre posebno veseli, jer su tako visoko nagrađeni pjenušci koji se inače smatraju usputnim pićima u ljetnim večerima. No njihov Misal Royal brut proizveden iz Pinota crnoga i Misal Rouge demi sec proizveden na bazi Terana uz Muškat ružu porečku i Malvaziju istarsku, nisu usputna pića već pravi užitak. Na kraju su vlasnice vinarije Katarina i Ana, okupljenima predstavile prvi put u Zagrebu njihovog Mistera.
To je pjenušac koji se servira uz razno voće a proizveden je u povodu proslave 30. godišnjice.
Kombinacija je to Pinota crnog i Malvazije istarske uz dodatak Teranina. Prvotno je bio zamišljen kao pjenušac kojim će se vinarija Misal približiti novim mladim punoljetnim potrošačima koji tek ulaze u vinski svijet upravo kroz razne koktele na bazi pjenušaca i vina. No kako je za njime vrlo brzo krenula potražnja sestre su odlučile da ovaj pjenušac bude njihov 12. u paleti te zbog ograničene proizvodnje odabiru mjesta na čijim će se vinskim kartama taj pjenušac naći.
Da paze na svaki detalj i da su i najsitnije stvari bitne, dokazale su sestre Peršurić i s
izborom slastica. Moglo se kušati keksiće Miscotti koji nose naziv Mister
upravo po njihovom pjenušcu, a koje su kreirale zajedno sa Mirtom Atilijom vlasnicom
Miscottija. Miscotti keksi postali su nezaobilazni dio njihovih degustacija u slanim i slatkim
varijantama.
Da su znanje i znanost sastavni dio njihovih pjenušaca to uvijek ponosno ističu, a Misal team ima opet jednog dr.sc. u svojim redovima. Doktorica Ana Peršurić Palčić svoja istraživanja posvetila je tom malom dijelu vinskog svijeta jer je prva osoba koja je doktorirala na temu pjenušavih vina na Agronomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: R. Karaman, Arhiva WOW
Poletti Xmas Crno vino ukusnije je ako ga pijete uz glazbu Jimija Hendrixa ili Rolling Stonesa a i bijelo ima svoje glazbene miljenike, pokazalo je istraživanje škotskih znanstvenika na Sveučilištu Edinburgh. Stručnjaci su otkrili da okus c... Više [+]
Poletti Xmas
Crno vino ukusnije je ako ga pijete uz glazbu Jimija Hendrixa ili Rolling Stonesa a i bijelo ima svoje glazbene miljenike, pokazalo je istraživanje škotskih znanstvenika na Sveučilištu Edinburgh. Stručnjaci su otkrili da okus cabernet sauvignona jača kad se pije uz "jaku i tešku glazbu" a chardonnay bolje prija uz "poletne i osvježavajuće" melodije.
Na temu sljubljivanja vina i glazbe diWine Bar odlučio je provesti istraživanje uz pomoć renomiranog istarskog vinara Petera Polettija – najboljeg DJ-a među vinarima i najboljeg vinara među DJ-ima, koji već godinama prakticira spajanje vina i glazbe.
Večer pod nazivom Poletti Xmas sastojalo se od radionice sljubljivanja vina, hrane i glazbe namijenjene predstavnicima medija i vinskim profesionalcima, te od druženja namijenjenog ljubiteljima vina koji su uz Poletti malvaziju, teran i ukusne plate uživali u zvucima biranih vinila koje je Poletti puštao tijekom večeri.
Na radionici predstavljena su četiri vina, koja su udruženim snagama prezentirali otac Piero i sin Matteo Poletti, nasljednik ugledne vinarije koja je ove godine proslavila 180 godina postojanja. Piero Poletti, je objasnio temeljne principe sljubljivanja vina i glazbe: „Kada biram glazbu uz neko vino, to vino zamislim kao osobu. Zapitam se je li staro ili mlado, je li muško ili žensko, kako izgleda, je li nježno i elegantno ili pak snažno i robusno. Tada mi spontano u glavi dolaze ideje za pjesme koje bi takva osoba slušala, odnosno koje odgovaraju s određenim vinom.“
Prvo vino, Malvazija 2021 sljubljena je sa zalogajima od mozarelle u umaku od vrhnja i jogurta sa koricom limete, uz koje se slušalo Fresh od Cool And The Gang i klasik Tea For Two od Nat King Colea. Nešto ozbiljnija, odležana Malvazija Classica i brie sljubljeni su sa pjesmom Bee Geesa How Deep Is your Love. "Merlot 1842.", kupaža iste sorte iz dvije različite godine (2016. i 2018.) sljubljen s paštetom od tune, spojen je s pjesmom Misty Arethe Franklin i s Wild Horses od Rolling Stonesa. . Posljednje vino, Cabernet sauvignon sljubljen je uz Barry Whitea i pjesmu Baby Blues.
U nastavku večeri, gosti diWine Bara popunjenog do zadnjeg mjesta uživali su u biranim pjesmama od 1920-tih do 1980-tih, te u duhovitim Pierovim anegdotama iz vremena kada je radio kao DJ.
Vinarija Poletti uzgaja vinovu lozu na devet ha vlastitih vinograda i ima sedam vinskih etiketa. "Ako želiš raditi vino, neka bude onakvo kakvo bi i sam želio piti." - prisjeća se Piero Poletti riječi svoga oca, koji ga je u ranoj dobi uveo u svijet vinarstva. Upravo su te riječi bile glavna motivacija Peteru Polettiju u vrijeme socijalizma kada je vinarstvo Istre patilo od nametnutog sindroma visokih prinosa i niske kvalitete. Jedan je od prvih vinara koji se odvažio proizvoditi kvalitetno vino po visokoj cijeni, što je u početku dočekano sa podsmijehom od strane kolega i prekupaca, a sama obitelj pretrpjela je financijski vrlo izazovno razdoblje. Zato si danas vinarija Poletti može priuštiti da, primjerice, njihov Cabernet sauvignon odležava pet godina u podrumu, a zatim bude nagrađen na svjetskom natjecanju The Global Cabernet Sauvignon Masters 2020 kao peti najbolji Cabernet Sauvignon u svijetu. Osim ka ekološkom vinarstvu, obitelj se sve više okreće prema vinskom turizmu. Zajedno sa suradnicom Jasnom Matić prije nekoliko godina renovirali su staru kuću u središtu Poreča i pretvorili je u eno-gastro hram pod nazivom Wine & Food Casa Manzolin.
Pripremio: Tomislav Radić
Foto: Irena Lučić
Matići- vinari iz Trebižata Vinarija Matić se nalazi u Trebižatu, nedaleko Čapljine u Hercegovini, koja se posvetila uzgoju sorti svoga kraja: žilavka, blatina i trnjak. Po riječima Ozrenka Matića, na predstavljanju vinarije u Češkom domu u... Više [+]
Matići- vinari iz Trebižata
Vinarija Matić se nalazi u Trebižatu, nedaleko Čapljine u Hercegovini, koja se posvetila uzgoju sorti svoga kraja: žilavka, blatina i trnjak. Po riječima Ozrenka Matića, na predstavljanju vinarije u Češkom domu u Zagrebu, znaju za vrijednosti nekih svjetskih sorti koje imaju zasađene njihovi susjedi, kolege ali vinarija Matić želi svu svoju energiju i trud posvetiti lozama i grožđu koje su generacijama unatrag uzgajali njihovi preci od 1870 godine. Ozrenko Matić je baštinio znanja svojega djeda i oca o vinogradarstvu i podrumarstvu a njegov sin Antonio je završio Agronomski fakultet u Zagrebu i sada kao enolog radi u vlastitoj vinariji. Matići imaju zasađenih 5.5 hektara na dvije lokacije. Na Bodeniku brdima iznad doline rijeke Trebižat (oko 150 metara nad morem) je oko 2 hektara i na Pijanim brdima, sa kojih se nedaleko vidi znameniti Velež, istočno od Čapljine su 3.5 hektara na oko 200 m. nadmorske visine. Godišnja proizvodnja se kreće oko 30-35000 litara. U razdoblju od 2002. do 2007. Matić je krenuo saditi nove loze, povećavati dotadašnje manje porodične zasade i profesionalno se baviti vinarstvom. U to ulazi i brendiranje vina sa oznakama tempa u glazbi. Antonio Matić je rekao da nije samo cijela njegova obitelj muzikalna i svira već i mjesto Trebižat ima znamenitu limenu glazbu.
Na predstavljanju kušalo se sedam vina: Žilavku iz 2021. Con brio , Žilavku barrique 2021 Al fine , Žilavku sur lie 2020 Con spiritoso , Blatinu 2018 Da capo , Trnjak 2018 Con animo , Blatinu barrique 2017 Gran cassa , Trnjak desertni 2020 Con amore. Vina je analizirao sommelier Tomislav Jakopović.
Za Žilavku sur lie 2020., Antonio Matić je rekao da je fermentacija započela u barrique bačvi i završila u njoj. Nakon 10 mjeseci je stavljeno u inox. Enolog nije vjerovao da će na kraju dobiti odličan rezultat kušajući ga tijekom tog razdoblja. Međutim dobijeno je čvrsto i zaokruženo vino sa 14.5% alkohola I 27 grama suhog ekstrakta a uz miris vanilije, osjeti se i blagi utjecaj hrasta ali su sve komponente uravnotežene. Jakopović: "Ovo je vino koje kod mene izaziva nepogrešivu memoriju i pri kušanju sam ga odmah zapamtio" Ozrenko Matića je rekao : "Ja želim uzgajati i proizvoditi žilavku na tradicionalan način. Ona je ozbiljno vino a kada smo na Gastu u Splitu 2017. ponudili žilavku iz 2008. nisu mogli vjerovati da je stara devet godina" Antonio Matić je dodao:"Žilavke iz 2008. ,2010. i 2012. poprimile su kvartarne arome i dobile zlatnu boju."
Blatina 2018. Da capo ima alkohol 13% ali se ne ističe i ne smeta. Vino ima tijela koliko treba, malolaktika je spontano urađena, macerirano je deset dana. Čuvano je u bačvama od 500 litara, mirisi su čisti i bogati. Blatina mora imati udjel svojih oprašivaća pa je u ovom vinu 85% blatina i 15% trnjka i alicante boucheta (domaći izraz kambuša).
Trnjak 2018. Con animo, 14% alkohola, crveno suho vino je najpotentnija hercegovačka crna sorta. Da prije desetak godina nisu krenuli novi nasadi trnjak bi praktički nestao. Sada ga sade svi hercegovački vinari pa su i Matići odlučili na novih četiri hektara planirane sadnje pola dati trnjaku. Antonio Matić je podsjetio da je sorta godinama služila kao oprašivač blatini a sada sama dolazi u prvi plan. Trnjak je "divlja" sorta koju treba znati ukrotiti a onda daje vrhunske rezultate. Dobija sve više prostora i u dalmatinskoj zagori, posebice oko Vrgorca a počeli su ga saditi i u šibenskom i zadarskom zaleđu. Kako su i blatina i trnjak visokorodne sorte za dobar rezultat je obavezna zelena berba. To su uradili i Matići. Nakon maceracije je spremljen u inox a onda u slavonski hrast,koji inače koristi ova vinarija. Antonio Matić je rekao da po njegovom iskustvu trnjak odležavanjem puno gubi kiseline a tartarati se jako talože. Zaključuje da je inox pravo mjesto za ovo izuzetno voćno vino.
Blatina barrique 2017. ima alkohola 13.5%. Za ovo vino se ostavlja najbolje grožđe sa položaja Bodenik. I ovdje su pomiješane prateće sorte u dopuštenom omjeru. Fermentacija je bila u inoxu a poslije je odležalo godinu dana u tanku. Malolaktika je spontano odrađena a nakon inoxa vino su utočili u velike barrique bačve gdje je ostalo godinu i pol. Poslije je išlo u boce i bilo spremno za tržište. Tanini su dobri, nisu jaki i nema zelenih a mirisi su čisti i karakteristični za sortu.
Matići imaju i desertni trnjak iz 2020. Fermentacija se odvijala na divljem kvascu , kao i kod svih vina iz ove vinarije, i kad je doseglo 14% alkohola ostalo je 45 grama neprovrelog šećera. Matići su prvi u Hercegovini napravili desertno vino od trnjka i ne samo zbog toga zaslužuju sve pohvale. Uzgoj i obrada u vinogradima je ekološka, isključuje mineralna gnojiva i herbicide. Upotrebljavaju divlje kvasce a stilistika njihovih vina prati dugogodišnju tradiciju. Kako je rekao enolog Franjo Francem najveći autoritet na ovom predstavljanju: " Katkada tradicija zna imati i loše strane ali vina Matića su čisti uradci, bez zamjerke."
Vina se najviše plasiraju po BiH a izvoze se i u Hrvatsku (Dalmatinska obala) i u Crnu goru.
Pripremio: Tomislav Radić
Fotke: Marko Čolić
Svijet u čaši -30 godina Na Martinje, 11.11.1992. legendarni trojac u sastavu Željko Suhadolnik – Suhi, Mladen Horić – Muha i Marko Čolić zajedničkim su snagama pokrenuli reviju Svijet u čaši. Časopis je uvelike usmjerio i oblikovao eno-gas... Više [+]
Svijet u čaši -30 godina
Na Martinje, 11.11.1992. legendarni trojac u sastavu Željko Suhadolnik – Suhi, Mladen Horić – Muha i Marko Čolić zajedničkim su snagama pokrenuli reviju Svijet u čaši. Časopis je uvelike usmjerio i oblikovao eno-gastro scenu Hrvatske, što su potvrdili brojni vinski velikani okupljeni na obilježavanju 30 godina ove slavne tiskovine.
U ponedjeljak, 19. prosinca 2022. u zagrebačkom diWine Baru održana je konferencija za medije i proslava u povodu tridesetog rođendana Svijeta u čaši, kojoj su nazočili brojni predstavnici eno-gastro i lifestyle medija, ali i vinske veličine koje su zadužile hrvatsko vinarstvo. Tako su se među prisutnim gostima našli vinari Vlado Krauthaker, Velimir Korak, Tomislav Tomac, Marino Markežić iz vinarije Kabola, Ivica Perak, te enolog podruma Belje Marijan Knežević.
„Naša djela govore umjesto nas. Tisuće i tisuće tekstova, reportaža, članaka i intervjua, kao i izbori za vinara i kuhara godine zabilježeni su u Svijetu u čaši, 25 godina u tiskanom izdanju, a zatim u online izdanju“ – obratio se prisutnima Željko Suhadolnik, izrazivši žaljenje što kolega Mladen Horić zbog bolesti nije mogao biti prisutan, ali i prisjetivši se prijatelja-vinara koji više nisu s nama.
„Kao mladi enolog, kada sam tek počeo raditi u Belju, sa nestrpljenjem sam iščekivao svaki novi broj Svijeta u čaši, jer je to tada bio jedini način na koji smo mogli pratiti trendove. Za mene je revija uistinu bila od velikog značaja, te smatram da je odraz svega onoga što se događalo na eno-gastro sceni Hrvatske u posljednjih trideset godina“ – rekao je Marijan Knežević.
Kutjevačka legenda Vlado Krauthaker izjavio je kako je revija, u vrijeme kada je na hrvatskom tržištu veliki problem bila kvaliteta vina, uvelike pomogla etabliranju hrvatskih vina na domaćoj i inozemnoj sceni. Vinari Marino Markežić iz vinarije Kabola, te Tomislav Tomac, prvi proizvođači jantarnih vina u Hrvatskoj, kazali su kako je Svijet u čaši uvelike oblikovao njihov vinski put, te da danas sigurno ne bi bili ovdje gdje jesu da nije bilo velikog vinskog pera, Željka Suhadolnika, i njegovog enormnog vinskog znanja i autoriteta pretočenog u brojne tekstove o vinu. Sa navedenim su se složili i Ivan Perak i Velimir Korak, koji također tvrde da ih je revija Svijet u čaši oblikovala i kao vinare i kao osobe. Izrazili su želju da revija nastavi izlaziti u digitalnom formatu, što je potvrdila i organizatorica medijska konferencije i vlasnica diWine Bara Irena Lučić, izjavivši kako će od iduće godine tekstovi Željka Suhadolnika biti dostupni i na diWine Portalu.
Pripremio: Tomislav Radić
Foto: Marko Čolić
Snimka br 1: Željko Suhadolnik – Suhi, Mladen Horić – Muha i Marko Čolić
Barunov svjetski pjenušac Hrvatska boutique vinarija Barun predstavila je pjenušac 100+ od grožđa iz vinograda starijeg od 100 godina u Dolini kardinala u okolici Krašića. „Zlatne je boje, na granici sa starim zlatom. Mirisom dominira zrela... Više [+]
Barunov svjetski pjenušac
Hrvatska boutique vinarija Barun predstavila je pjenušac 100+ od grožđa iz vinograda starijeg od 100 godina u Dolini kardinala u okolici Krašića.
„Zlatne je boje, na granici sa starim zlatom. Mirisom dominira zrela marelica, a prvi gutljaj podsjeća na najfiniju krušku. Potom se osjete vinogradarska breskva i sočna zrela jabuka pa prekrasni nježni tanini koji iznimno dugo miluju usta. Gust je, gotovo uljnat i lijeno se ljulja u čaši, a prepun je sitnih mjehurića. Pojavljuje se i aroma korice kruha, tipična za zrele pjenušce, a ovaj je doista zreo!“– govori vinski kritičar, ocjenjivač i publicist Ivo Kozarčanin.
Vinograd na položaju Gorice obitelj Barundić kupila je prije 30 godina od osamdesetogodišnjaka koji se nije sjećao kad je sađen. Više od deset sorata raste u njemu, među ostalima štajerska belina, graševina, kraljevina, muškat bijeli, muškat žuti, plavec žuti, plemenka. Tijekom proljetnog druženja u vinogradu s prijateljima, Ivanom Dropuljićem, direktorom Festivala Vino.com, novinarom i vinskim kritičarem Željkom Suhadolnikom te Ivom Kozarčaninom dogovorili su se da će to grožđe izdvojiti i pokušati napraviti posebno vino. Berba je bila u kolovozu 2018., druga fermentacija u boci pokrenuta je u srpnju 2019., a degoržiran je, dakle pripremljen za tržište, u listopadu 2022. Ovom pjenušcu nije dodavan ekspedicijski liker kojim se reguliraju arome i slatkoća pa je sasvim suh. Napunjene su 252 magnum boce ovog ekskluzivnog pjenušca.
Priča o vinima Barun i obitelji Barundić je priča o uspjehu u koji je utkano puno ljubavi i dugogodišnjeg velikog rada. Na nekoliko lokacija u i oko Krašića, u Dolini kardinala, peteročlana obitelj prema vinogradu se odnosi s puno pažnje i ljubavi. Od djedova i baka naučili su osnove koje su bile temelj današnjem uspjehu. Učili su i od drugih vinara i na vlastitim pogreškama.
“Prije 12 godina odlučili smo se ozbiljnije baviti proizvodnjom vina. Prvi pjenušac bio je iz berbe 2013. Moji roditelji uvijek bi iz Francuske donosili pjenušce koje smo s veseljem kušali. Dosta smo putovali po Francuskoj, Italiji, Americi, i drugim vinskim odredištima te smo tako došli na ideju da počnemo proizvoditi pjenušac. Po struci nisam agronom te smo angažirali stručnjaka Gorana Marmilića koji nas je uveo u ekološku proizvodnju. Tu se razvila još veća strast i nastavili smo tim putem!”– govori Josip Barundić.
Ova boutique vinarija godišnje proizvede između 25 i 28 tisuća boca pjenušaca. Za prvi pjenušac 2013. dobili su nagradu za najbolji kontinentalni pjenušac na 47. Izložbi vina kontinentalne Hrvatske.
“Kod nas u obitelji žene su pokretačice svega. Josipova baka bila je veliki radnik kao i mama koja je željela nastaviti tradiciju vinogradarstva u obitelji. Kada postoji srast prema vinu nije problem orezivati trsove danima što smo mi i radile. Ja sam to zavoljela, a da nisam bila niti svjesna. Prije 12 godina Josipovi roditelji su nam prepustili posao, a mi smo ga s veseljem nastavili. Oduvijek se znala ljubav ove obitelji prema vinima i vinogradima!”– ističe Mara Barundić koja je ljubav prema vinogradima prenijela i na njihovu djecu - kćer Anamari te sinove Josipa i Tomislava.
Mara i Josip Barundić sa sinovima Josipom i Tomislavom, predstavili su i Seigneur 2019., prvi chardonnay iz njihova vinograda na položaju Kremenica. Grožđe je macerirano dva tjedna, a vino nakon fermentacije dvije godine njegovano na finom talogu čime se u njemu razviju složenije arome i jedinstvena punoća. Napunili su 2500 butelja ovog vina uz koje su posluženi carpaccio od kozica s kaparima i cvijetom soli te rižoto sa škampima.
Treći novi adut vinarije Barun je Perle noir, crveni pjenušac od crnog pinota iz berbe 2017. Maceracija i fermentacija grožđa trajale su 50 dana, odnjegovan je 150 dana na finom talogu u bačvi i potom je pokrenuta druga fermentacija u boci u kojoj je na finom talogu proveo još 50 mjeseci. Pjenušac je dovoljno svjež za vratinu na roštilju, dovoljno snažan za nježno pečen steak i dovoljno fin za kolač od crne čokolade s borovnicama i čilijem, a zahvaljujući finim taninima ovom je prilikom bio dobro društvo i tatarskom bifteku.
Poker novih vina “zaokružen” je Cardinalom 2016., crnim pinotom iz vinograda posađenog na terenu koji je vlasništvo krašićke Župe presvetog trojstva, a obrađivao ga je i Alojzije Stepinec tijekom boravka u Krašiću. Nakon 50 dana maceracije na niskoj temperaturi, vino je dvije godine odležalo u bačvicama od hrvatskog i francuskog hrasta, a napunjeno je 215 magnum boca. Toliko je 2016. u svijetu bilo kardinala. Uz ovaj zreli, ali iznimno elegantni crnjak uživalo se i u confitu od patke s mlincima te ciklom sa hrenom.
Prezentacija je poslužila i kao svojevrsni enogastro putokaz za predstojeće blagdane, a lijepu je večer posebno začinila i glasovita violončelistica Ana Rucner. Odsvirala je temu iz Carmine burane Carla Orfa te Odu radosti Ludwiga van Bethovena toliko strasno da joj je prvi put u karijeri puknula struna na gudalu. Zbog toga je na kraju ovog vinskog putovanja prekrasno otpjevala romsku himnu Đelem, đelem.
Vina Barun tako su zaokružila broj etiketa na deset. Dosad su imali tri pjenušca, Elegance od manzonija, muškatni i slađi Amoureux te Le Rosé od crnog pinota, kao i tri mirna vina: Graševinu, Manzoni i Marquiz od crnog pinota.
Pjenušac 100+ Pas dosage 2018. obiteljska vinarija Barun iz Krašića predstavila je u najvišem zagrebačkom ugostiteljskom prostoru Rooftop Lateralu.
Danas su vina Barun na vinskim kartama ponajboljih hrvatskih restorana i vinoteka.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić
WOW vinske nagrade Proslavljen 11. WOW rođendan udruge WOW i po deseti puta dodijeljene godišnje WOW vinske nagrade i WOW Grand Prix ŠTO ŽENE ŽELE akcija je koju već desetu godinu organizira udruga WOW. U hrvatskoj inačici one su Žene i vin... Više [+]
WOW vinske nagrade
Proslavljen 11. WOW rođendan udruge WOW i po deseti puta dodijeljene godišnje WOW vinske nagrade i WOW Grand Prix
ŠTO ŽENE ŽELE akcija je koju već desetu godinu organizira udruga WOW. U hrvatskoj inačici one su Žene i vino, grupa žena koju je u kolovozu godine 2011. osnovala novinarka Sanja Muzaferija, pa su proslavile 11. rođendan i jubilarni, deseti rođendan nagrade.
Udruga namijenjena VINArkama, VINOtekarkama, noVINArkama, ENOloginjima, sommelierkama, ali i drugim VINOljubiteljicama, djeluje u cijeloj Hrvatskoj, s ograncima u Splitu i Rijeci sa stotinjak članica. To su žene koje su se udružile radi kušanja vina i promicanja umjerenosti u jelu i pilu i itekako su zamijećene u vinskom društvu koje je u prošlosti pretežito bilo rezervirano za muški svijet. WOW-ice su angažirane na području kulture stola, s posebnim naglaskom na promidžbu ponajprije hrvatskih vina - osobito vinarki - ali su poznate i po stalnim kušanjima, radionicama, izletima i vinskim edukacijama te mnogobrojnim drugim akcijama i aktivnostima. Do sada su organizirale više od 150 događanja.Intenzivno, predano i uspješno rade na tome da izvrsna hrvatska vina postanu zaštitni znak naše zemlje i važan adut u turističkoj promidžbi.
Nagrade su dodjeljene u Business Clubu 5 Sky Officeu u Zagrebu.
Izbor za WOW vina godine zamišljen je tako da jedan vinski „kustos“ (ugledna hrvatska sommelierka ili sommelier) selekcionira vina kušana u prošloj godini, na temelju čega sastavlja svoju autorsku listu vina u pet kategorija: pjenušci, bijela, ružičasta, crvena i „desertna“ (vina s ostatkom šećera). Potom slijedi centralni dio akcije Što žene žele, mogućnost da elektroničkom poštom članice glasuju o svojem izboru. Do sada su izbornici bili Karin Rupene-Perdec, Alena Stuparić, Siniša Lasan, Roka Bekavac, Siniša Lasan, Emil Perdec, Filip Savić, Jelena Šimić-Valentić, Željko Bročilović Carlos i Mario Meštrović a ove je godine selektor bio jedan od naših najtrofejnjih sommeliera Ivan Jug iz restorana Noel, višestruko ovjenčanog Michelinom, Gault-Milleauom i drugim gastro nagradama.
Slijepo kušanje na kojem se donosi konačna odluka o pobjednicima u svakoj kategoriji i ukupnom pobjedniku, dobitniku WOW Grand Prixa, ove godine je organizirano u opatijskom hotelu „Ambasador“ a finalni stručni žiri ove godine činile su : Predsjednica Danijela Kramarić, sommelierka i vlasnica restorana „Plavi podrum“ , vinarka Ana Peršurić Palčič iz vinarije „Misal“ i vinska poduzetnica s dugogodišnjim iskustvom u svim većim i značajnijim vinarijama Hrvatske, uključujući „Iločke podrume“, a sada vinska konzultantica Karmela Tancabel koja razvija vlastiti brand „Wine Emotion by KT“ . One su između 12 finalista naslijepo odabirale pobjednike u svakoj kategoriji. Zaslugom WOW-a dosada su u francuski Bordeaux otputovali vinari Antonella i Gianfranco Kozlović; u Champagnu je putovao brački vinar Senjković, u španjolski Penedes Moreno Coronica, u Burgundiju Luka Krajančić; u Toscanu predstavnik vinarije Meneghetti; u Mađarsku Marko Fakin; u Austriju Frano Milina Bire a prošlogodišnji pobjednik, predstavnica vinarij Jakob, Valentina Jakobović pridružila se Sanji Muzaferiji na putu u Milano gdje su prisutvovale Forumu žena i vina svijeta, pod dirigentskom palicom Donne del vino Italia i njihove predsjednice Donatelle Cineli Colombini.
Ovog puta, u kategoriji pjenušaca u finale su ušli Pavel, 2018, vinarije Šember i Amfora 2016, vinarije Tomac. U kategoriji bijelih vina tri najbolja su Malvazija Sv.Jakob 2018, Clai; Le Chiffre 2020, vinarije St.Hills i Bela igra 2018, vinarije Domaine Koquelicot. Dva najbolja roséa su Rosé Bastijan i Rosé Galić, oba, naravno iz 2021. Među crvenima izdvojila su se tri vina: Plavac mali majstor, 2016 vinarije Stina, zatim Bas de bas 2017, vinarije Bibich i Gran Teran 2015, Morena Coronice. Od desertnih vina u vrhu su San Salvatore 2013, vinarije Benvenuti i Muškat Momjanski 2020, vinarije Prelac.
Pobjednici su:
Pjenušac Pavel Šember 2018.
Bijela vina St. Hills Le chiffre 2020.
Rosé Bastijan Rose 2021.
Crvena vina Gran Teran Coronica 2015.
Desertna vina Benvenuti San Salvatore 2013.
Tijekom predaje nagrada pila su se vina nagrađenih vinara uz delikatese PIKa Vrbovec i kekse Miscotti, Mirte Atlije autorice slatkih delikatesa.
Pripremio: Tomislav Radić
Fotografije Rene Karaman, Mario Draušnik, arhiva WOW
"Samoborska češnofka" u Europskom registru "Samoborska češnofka", dimljena kobasica, upisana je u Europski registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla, a tim povodom održana je konferencija za medije u... Više [+]
"Samoborska češnofka" u Europskom registru
"Samoborska češnofka", dimljena kobasica, upisana je u Europski registar zaštićenih oznaka izvornosti i zaštićenih oznaka zemljopisnog podrijetla, a tim povodom održana je konferencija za medije u poznatom samoborskom restoranu "Kod špilje".
O značaju ovog projekta govorili su predsjednik udruge "Samoborska češnofka" Igor Runtas, samoborska gradonačelnica Petra Škrobot, pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije Josip Kraljičković i državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak.
Predsjednik Udruge Igor Runtas je govorio o putu od početne ideje do realizacije europske zaštite uz podsjetnik da se Samoborska češnofka spominje još od 1915. godine u samoborskim zapisima. Postupak zaštite naziva Samoborska češnjovka/Samoborska češnofka započeo je u svibnju 2020. godine, kada je Udruga “Samoborska češnofka” Ministarstvu poljoprivrede podnijela zahtjev za zaštitu oznake zemljopisnog podrijetla.
- Mi smo 14. studenog dobili završnu potvrdu da je prozvod zaštićen na razini EU, što znači da je zaštitu dobila Udruga, a svi koji su članovi Udruge ili zadovolje propisanu specifikaciju mogu proizvoditi Samoborsku češnofku. No nije dovoljno samo raditi po nekom receptu, nego postoji kontrolno tijelo od strane nadležnog Ministarstva RH koje jednom do dva put godišnje kod proizvođača kontrolira parametre iz specifikacije. Smatram da je ovo dobar temelj za daljnji razvoj Samobora kao gastrodestinacije te da od ove zaštite koristi mogu imati svi, a ne samo članovi Udruge – poručio je Runtas uz zahvalu svim članovima Udruge te Gradu Samoboru na potpori.
Da će na tu potporu moći računati i u godinama pred nama potvrdila je samoborska gradonačelnica Petra Škrobot.
- Izrazito smo ponosni na ovu zaštitu, s apekta gastronomije i turizma to će puno doprinjeti jer kad imate ovakvu oznaku, drugačije se gleda na sami proizvod. Plan je proširiti priču oko Samoborske češnofke kroz manifestacije, zajedničkim snagama ćemo planirati daljnje aktivnosti – najavila je gradonačelnica Škrobot te podsjetila da je u postupku dobivanja zaštite i samoborski kukuruzni kruh.
Pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, ruralni razvitak i šumarstvo Zagrebačke županije Josip Kraljičković čestitao je vodstvu Udruge na ovom uspjehu te podsjetio da se prije 20 godina započelo s projektima Županijskih robnih marki na čemu su se stekla vrijedna istustva u zaštiti autohtonih proizvoda.
"Ovdje je sve propisano, nema nepoznanica, tko želi ući u proizvodnju ovog proizvoda zna što mora poštivati, ima propisan i nadzor i zato želim svima koji se odluče na proizvodnju Samoborske češnofke da imaju na umu da je najvažnije nadzirati i podizati kvalitetu" - rekao je Kraljičković.
Državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede Tugomir Majdak podsjetio je da je do sad u Hrvatskoj zaštićeno 38 proizvoda EU oznakama, što zemljopisnog podrijetla, što izvornosti.
"Iza ovoga stoji mukotrapn rad članova Udruge, a Ministarstvo poljoprivrede od prvog dana je u tome bilo relevantan partner, dali smo vam potporu kao što dajemo i svima koji žele zaštiti svoj proizvod. Među njih 38, gotovo polovica je suhomesnatih poizvoda, a Samoborska češnofka je jedan od prvih koji je polutrajni poizvoda što ju stavlja na posebno mjesto" – rekao je Tugomir Majdak i dodao da zaštićeni proizvodi za Hrvasku znače prepoznatljivost tradicije i kvalitete lokacije odnosno destinacije te zaštitu recepture kroz specifikacije kojom se svaki od tih proizvoda označava kad ga se stavlja na stol ili nudi u prodaji. Državni tajnik Majdak je istaknuo i da je Hrvatska na 7. mjestu u Europi po broju zaštićenih proizvoda EU kvalitetom, uz najavu da su još tri u proceduri za dobivanje zaštite te podsjetnik da je Rudarska greblica bila jedan od prvih takvih proizvoda.
Uz kušanje Samoborske češnofke i ponudu samoborskih tradicijskih gastro proizvoda koje su pripremile članice Udruge Etno Fletno, zapjevalo se i "Kraj kapele svete Ane" uz Đurđicu Pleše Vujica.
Samoborska češnjovka/Samoborska češnofka je dimljena kobasica za kuhanje proizvedena od usitnjenog svinjskog, goveđeg i/ili junećeg mesa te masnog tkiva svinja uz dodatak uvarka od svježeg češnjaka i suhog bijelog vina. Jedna od posebnosti Samoborske češnjovke/Samoborske češnofke, koja ovisi o vještini majstora, "špajlanje" je, odnosno ručno povezivanje kobasica u par drvenim malim štapićem. Proizvodi se unutar administrativnih granica grada Samobora i okolnih naselja smještenih u sjeverozapadnom dijelu Hrvatske, na istočnim obroncima Samoborskog gorja.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić
Ekologija i biodinamika – budućnost vinarstva i maslinarstva U Zagrebu je održana prva regionalna izložba ekoloških, organskih i biodinamičkih vina i maslinovih ulja pod nazivom VinEko, koja je okupila dvadesetak vinara i maslinara iz Hrvat... Više [+]
Ekologija i biodinamika – budućnost vinarstva i maslinarstva
U Zagrebu je održana prva regionalna izložba ekoloških, organskih i biodinamičkih vina i maslinovih ulja pod nazivom VinEko, koja je okupila dvadesetak vinara i maslinara iz Hrvatske i okolnih zemalja. Izložbu su organizirale tvrtke diWine j,d,o,o, i Indugraf d.o.o.kako bi skrenule pažnju javnosti na sve važniji trend ekološke i biodinamičke proizvodnje u poljoprivredi, naročito u proizvodnji vina i maslinovih ulja. Manifestaciju su posjetili brojni vinski profesionalci, sommelieri, predstavnici HoReCa sektora, ali i velik broj ljubitelja vina.
Da je ekološka i biodinamička proizvodnja važan trend u poljoprivredi najbolje su primjerom pokazali izlagači. Vinari i maslinari Bolfan vinski vrh, Chresno, Eko gospodarstvo Zdolc, Ker-vin, Kosovec, Kota olive oil, M-enostavno dobra vina, Opus vina, Povratak winery, Prvo hrvatsko ekovino Čegec, Santei Natural Wines, Kmetija Šumenjak, Veralda, Vina Glavica, Vina i ulja Šuran, Vina Lunika te Vino Lovrec predstavljanjem svojih visokokvalitetnih proizvoda pokazali su kako prirodno i zdravo itekako može biti ukusno i lijepo.
Na svečanom otvorenju, organizatorica izložbe i direktorica tvrtke diWine j.d.o.o. Irena Lučić kazala je kako se nada da je ova izložba samo prva u nizu, te da vjeruje kako će VinEko dogodine okupiti još više izlagača iz Hrvatske i regije. Ravnatelj narodnog sveučilišta Dubrava Željko Šturlić, dao je podršku ovom projektu kao domaćin izložbe, dok je Dijana Posavec, ravnateljica centra Rudolf Steiner naglasila važnost ove manifestacije s obzirom na sve veći broj ekoloških i biodinamičkih proizvođača vina i maslinovog ulja. Izložbu VinEko otvorio je predsjednik Hrvatske poljoprivredne komore Mladen Jakopović, istaknuvši njen značaj za vinare, maslinare, ali i poljoprivredu Hrvatske u širem smislu, koja ima za cilj do 2030. godine potpuno prijeći na ekološku proizvodnju.
Veliku pažnju posjetitelja privukla su i stručna predavanja. Predavanje pod nazivom „O biodinamičkoj poljoprivrednoj praksi, biodinamičkoj proizvodnji vina te certificiranju Demeter standarda“ zajedno su održali dr.sc. Dijana Posavec, ravnateljica Centra dr. Rudolfa Steinera, Zmago Petrič, direktor Guerila wines & Petrič d.o.o., Slovenija i Sergij Stancich, savjetnik Biodynamic Federation Demeter International. Predavanje „Prirodna vina u ugostiteljstvu i na tržištu - pomodni trend ili održiva budućnost?“, održao je Nenad Trifunović Vinopija, nastojeći odgovoriti na važno pitanje pozicioniranja vina iz ekološke i biodinamičke proizvodnje.
U popratnom programu nastupio je duo Swing That Blues a održana je i nagradna tombola. Tvrtka Letina Inox predstavila je svoj dinamizator – mješalicu za biodinamičke pripravke, koji je razvijen u suradnji s Centrom Rudolf Steiner. Tvrtke Green Cakes i Panonis prisutnima su približile ponudu svojih zdravih kolača i ekoloških suhomesnatih proizvoda.
Posjetitelji su mogli razgledati izložbu Hrvatske udruge kreativnih amatera koja je pokazala svoje radove izrađene na platnu napravljenom od tropa grožđa.
Pripremio Tomislav Radić
Foto:Marko Čolić, Nikola Zoko