Vinistra organizirala ljetni Decanter Vinistra organizirala luksuzni ljetni Decanter party na plaži u Savudriji Vinistra - Decanter 2025 Winners Showcase by Vinistra održan je, na privatnoj plaži Kempinski Hotela Adriatic u Savudriji. U kuš... Više [+]
Vinistra organizirala ljetni Decanter
Vinistra organizirala luksuzni ljetni Decanter party na plaži u Savudriji
Vinistra - Decanter 2025 Winners Showcase by Vinistra održan je, na privatnoj plaži Kempinski Hotela Adriatic u Savudriji.
U kušanju dvjestotinjak vinskih profesionalaca i uzvanika uživalo je u vinima koja su na ovogodišnjem ocjenjivanju Decanter World Wine Awards (DWWA) dobila najmanje 90 bodova, odnosno srebrnu, zlatnu i platinastu medalju.
Hrvatska je na ovogodišnjem Decanteru osvojila 386 medalja te se time na londonskom ocjenjivanju svrstala na osmo mjesto u svijetu.
„Istarski vinari postigli su i ove godine sjajan uspjeh, a malvazija je postala najnagrađivanija i najprepoznatljivija hrvatska sorta. U Londonu je zlatom ovjenčano pet malvazija, dok je platinu osvojilo desertno vino San Salvatore Benvenuti iz 2021. Još smo jednom potvrdili neospornu kvalitetu naših vina, no ona nije dovoljna da biste bili u vrhu. Potrebna je dobra promocija, a na tome naša udruga intenzivno radi te hrabrost da se natječete s najboljima na svijetu“, istaknuo Luka Rossi, predsjednik Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre.
„Želim istaknuti kako dobro vino nije kao svako drugo piće. Snažno je povezano s mjestom i izravan je proizvod krajobraza, klime, vremenskih uvjeta i tla. Ali i više od toga, jer važne su i kultura, povijest i tradicija, kao i ljudi koji su oblikovali vina. I sve se to spaja u čaši“, rekla je Caroline Gilby, Master of Wine i regionalna predsjednica DWWA za Balkan, Srednju i Istočnu Europu, Hrvatsku i Sloveniju.
Događaju je prisustvovala i supredsjednica Decanter World Wine Awards, Beth Willard koja je naglasila da je Hrvatska iznimno važna vinska zemlja. Vina su svake godine sve interesantnija i kvaliteta je sve bolja i bolja.
Da dogodine na Decanteru osvojimo i 400 medalja, poželjela je Sandra Zokić iz Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
„Osvajamo najbolje nagrade i pozicioniramo se među prvih deset zemalja u svijetu. Ministarstvo će kao i dosad biti vaš partner jer je zapravo cijela priča postala ozbiljna donošenjem Zakona o vinu i osnivanjem četiri regionalne organizacije vinara u Hrvatskoj, a pritom smo prepisali istarski know how na cijelu Hrvatsku“, kazala je Zokić.
Sjajni rezultat istarskih vinara, prema riječima zamjenice istarskog župana Jessice Aquavite, posljedica je ciljanih politika Istarske županije i potpora institucija vinskom sektoru.
„Čaša vina predstavlja posvećenost i naporan rad onih koji su ovdje u Istri godinama ulagali svoje vrijeme i resurse kako bi istarsko vino i sama Istra postalo brend“, istaknula je Aquavita.
Polaskan što je Vinistra drugu godinu zaredom odabrala Umag i Savudriju za domaćine ovakvog prestižnog događanja, direktor Turističke zajednice Umaga, Milovan Popović čestitao je svim osvajačima medalja te zahvalio stranim gostima na promociji Istre.
Večer za pamćenje
„Kako je Robert Louis Stevenson rekao, vino je poezija u boci pa smo tako na plaži hotela Kempinski Adriatic imali prilike ugostiti vrhunsku večer "tekuće poezije" i priuštiti našim nepcima osebujne užitke koje su nam omogućili neki od najboljih hrvatskih vinara. Ovom prilikom bi se zahvalio Decanteru i Vinistri na tome da su organizirali te da smo imali čast ugostiti ovaj prestižni događaj kod nas“, rekao je nakon prekrasne večeri Ninoslav Vidović, generalni direktor Kempinski Hotela Adriatic.
Istarska i hrvatska vina kontinuirano potvrđuju kvalitetu, a udruga Vinistra još se jednom pokazala kao sjajan organizator prestižnih vinskih događanja poput Decanter 2025 Winners Showcase by Vinistra.
Promenadnom kušanju na plaži u Savudriji prethodio je masterclass koji je vodila Caroline Gilby i obilasci istarskih vinarija, primjera dobre prakse.
Ovaj događaj organiziran je uz podršku Hrvatske turističke zajednice, Turističke zajednice Istarske županije, Turističke zajednice grada Umaga i Kempinski Hotela Adriatic.
Pripremio: Tomislav Radić
Foto Merlo de Graia
Vinski grad u Puli Na ljetnom festivalu vina i dobre atmosfere kušat će se vina sa 250 vinskih etiketa Vinski grad održat će se u Pulu od 11. srpnja do 3. kolovoza, a sve posjetitelje svakoga dana od 19:30 do 01:00 sat iza ponoći očekuje sj... Više [+]
Vinski grad u Puli
Na ljetnom festivalu vina i dobre atmosfere kušat će se vina sa 250 vinskih etiketa
Vinski grad održat će se u Pulu od 11. srpnja do 3. kolovoza, a sve posjetitelje svakoga dana od 19:30 do 01:00 sat iza ponoći očekuje sjajna atmsofera pod lampicama, bogata vinska ponuda, ali i ona gastronomska.
Izbor etiketa je iz svih dijelova Hrvatske, uz nekoliko pažljivo biranih međunarodnih gostiju. Vinsku kartu ove godine sačinjavju istarske vinarije, AB Vina (Vina Brčić), Benvenuti, Cattunar, Cinderella, Damijanić Distillery, Deklić, Fakin, Marčeta, Medea, Pilato, Rossi destilerija, Tomaz, Trapan i Valenta, a poseban dio ponude čine vina iz udruge IQ – Istrian Quality. Uz istarske vinarije, posjetiteljima će se predstaviti i odabrane vinarije iz kontinentalne Hrvatske – Galić, Vinarija Kutjevo, Matić i Štampar, zatim Tikveš iz Sjeverne Makedonije te talijanska Astoria u sklopu kućice “Sparkling House”.
Bit će tu i kokteli iz kućice Cocktails by Roto te rashlađeno pšenično pivo Erdinger. Važan dio doživljaja čini i gastronomska ponuda. Za gurmanske zalogaje zaduženi su Mrav Burger, Matić delicije s ponudom pršuta, President Cheese Bar sa selekcijom vrhunskih sireva i Međimursko pile koje donosi autentične okuse sjevera.
Uz bogatu eno-gastro ponudu posjetitelji će uživati u laganim večernjim ritmovima Laganini FM-a, a petkom i subotom dodatno će ih rasplesati DJ Alex od 21 h.
Na ulazu posjetitelji mogu iznajmiti staklenu vinsku čašu uz kauciju od 5 eura. Kako bi se lakše snašli među desecima etiketa, svi posjetitelji moći će putem QR koda pristupiti digitalnoj vinskoj karti s pregledom svih vinara, ponude i programa festivala.
Vinski grad besplatan je za sve posjetitelje, a plaćanje je isključivo karticama. Sve važne informacije o festivalu na
https://www.instagram.com/vinart_croatia?igsh=MXg4MGk1ZXhpb2Q3ag%3D%3D&utm_source=qr
i Facebooku
https://www.facebook.com/vinartcroatia
Pripremio: Tomislav Radić
Doručak u Srijemu Volimo lijepi Srijem, divno je doručkovat u njem Hedonističko druženje uz srijemske pjenušce, domaće specijalitete, glazbu pod stoljetnim orahom privuklo je stotinjak gostiju koji su stigli na pjenušavi srijemski doručak u... Više [+]
Doručak u Srijemu
Volimo lijepi Srijem, divno je doručkovat u njem
Hedonističko druženje uz srijemske pjenušce, domaće specijalitete, glazbu pod stoljetnim orahom privuklo je stotinjak gostiju koji su stigli na pjenušavi srijemski doručak u subotu, 28. lipnja 2025.! Doručak je održan kod Vina Papak Ilok, na najistočnijem vinogradarskom položaju Radoš, u organizaciji TZ Vukovarsko-srijemske županije i Salona pjenušavih vina Zagreb.
U zelenilu srijemskih vinograda i polja suncokreta počelo se kušanje pjenušavih vina s raskošnim srijemskim doručkom uz glazbu „Dva i pol muškarca“. Na stolu je bilo od domaće pogače i „čvarkaša“, paštete od pačjih prsa i pileće jetrice sa spačvanskim tartufom. od mesnih narezaka kušala se tanka kobasica, debela kobasica, kulin, šunka odležana dvije godine, bilo je raznih sireva i voća – lubenice, breskve, šljive, domaći pekmezi i jogurti, a posebna atrakcija je bio veliki kotao u kojem su se pripremali čvarci!
Na vinskoj radionici „Slatko i plavo“ , naslijepo su se kušala predikatna vina – Traminac Iločkih podruma IBB 2019 i Graševina Papak IBB 2019 uz francuske plave sireve (Roquefort i Bleu d'Auvergne) i jedan poseban istarski s tartufima. U toj su sirnoj kombinaciji ipak su pobijedili Francuzi, iako je bijela čokolada s okusom ruže također bila posebno zanimljiva za nepce uz traminac koji miriše na – ružu.
Tijekom doručka održala se i vođena radionica slikanja Feel good & Paint, a u 13:00 održan je "En primeur Srijem", gdje su vinari predstavili neke nove (ili nedavno nagrađivane) berbe na tržištu (Chardonnay Čobanković, Graševina Lisca Buhač, Frankovka Papak i Cabernet franc Trs).
Više informacija: TZ Vukovarsko srijemske županije, visit@srijem-slavonija.com
Pripremio: Tomislav Radić
Foto: Domagoj Sever i Vedran Čuljak
Ministar Vlajčić u Đakovu Ministar Vlajčić održao radni sastanak u Državnoj ergeli Đakovo – najavljena nova ulaganja u zagrijavališta za konje te izgradnju Posjetiteljskog centra Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ri... Više [+]
Ministar Vlajčić u Đakovu
Ministar Vlajčić održao radni sastanak u Državnoj ergeli Đakovo – najavljena nova ulaganja u zagrijavališta za konje te izgradnju Posjetiteljskog centra
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić, 30. lipnja 2025. godine uz državnog tajnika Marinka Belju, održao je radnik sastanak s ravnateljem Državne ergele Đakovo i Lipik Nikolom Grizeljom, te njegovim suradnicima.
Na sastanku su predstavljeni izvještaji o radu ergela, realiziranim infrastrukturnim projektima te aktivnostima za nadolazeća razdoblja. Osvrnuli su se na protekla ulaganja u razvoj i modernizaciju ergele Lipik, gdje je potkraj 2024. godine završena prva faza izgradnje nove ergele na jezeru Raminac, uključujući tri nove staje, gnojnicu i prateću infrastrukturu u vrijednosti od 2,3 milijuna eura. Trenutno je u tijeku druga faza izgradnje, financirana sredstvima Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva s ukupnom investicijom od gotovo 5 milijuna eura.
„Hrvatska bilježi kontinuirani rast broja konja, a u 2024. godini zabilježen je porast od 1,5 %. S više od 2.300 lipicanaca i više od 800 vlasnika širom zemlje, Hrvatska zauzima drugo mjesto u svijetu po broju uzgojenih lipicanaca. Kako bismo osigurali vrhunske uvjete za uzgoj i očuvanje naše tradicije, nastavljamo daljnja ulaganja u razvoj i modernizaciju Državne ergele Đakovo. Planiramo značajna ulaganja u izgradnju zagrijavališta za konje te očekujemo realizaciju Posjetiteljskog centra ergele, koji će obogatiti turističku ponudu i doprinijeti promociji kulturne baštine Slavonije, Baranje i Srijema“, rekao je ministar Vlajčić.
Projekt „Posjetiteljski centar ergele Đakovo“ obuhvaća uređenje i opremanje prvog i drugog kata zatvorene jahaonice, uz uspostavu prostora za prezentaciju povijesti rada Državne ergele Đakovo i Lipik te nematerijalne kulturne baštine uzgoja lipicanaca u regiji Slavonije, Baranje i Srijema, a ukupna vrijednost investicije je oko 2,24 milijuna eura.
Na sastanku se razgovaralo i o planovima za rekonstrukciju i izgradnju novih objekata na lokaciji Ivandvor te je ministar Vlajčić u pratnji državnog tajnika Marinka Belje obišao lokacije Pastuharna i Ivandvor.
U 2024. godini Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva osiguralo je i 478.000 eura za nabavku novog specijaliziranog kamiona i prikolice za siguran prijevoz konja, čime se dodatno pridonjelo kvaliteti i sigurnosti uzgoja.
Pripremio: Tomislav Radić
Mediteranska poljoprivreda u Splitu Ministar Vlajčić potpisao Sporazum o uređenju i opremanju zgrade za smještaj studija Mediteranska poljoprivreda u Splitu i obišao požarom nastradala područja Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede,... Više [+]
Mediteranska poljoprivreda u Splitu
Ministar Vlajčić potpisao Sporazum o uređenju i opremanju zgrade za smještaj studija Mediteranska poljoprivreda u Splitu i obišao požarom nastradala područja
Potpredsjednik Vlade i ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva David Vlajčić, 27. lipnja 2025. godine boravio je u radnom posjetu Splitsko - dalmatinskoj županiji, gdje je održao sastanak s rektorom Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Draganom Ljutićem i suradnicima te potpisao Sporazum o uređenju i opremanju zgrade za potrebe smještaja samostalnog studija Mediteranska poljoprivreda.
„Današnjim potpisivanjem Sporazuma u vrijednosti 150.000,00 eura, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva osigurava financijska sredstva za uređenje i opremanje zgrade "Skalice" u Splitu, čime će se stvoriti moderna i funkcionalna infrastruktura za studij koji je od iznimnog značenja za našu poljoprivredu i gospodarstvo ovog kraja. Osim infrastrukturnog razvoja, Sveučilište će u sklopu Akcijskog plana provoditi znanstveno-istraživačke aktivnosti s ciljem sprječavanja širenja i suzbijanja sredozemne voćne muhe, čime će se dodatno doprinijeti razvoju ekološki prihvatljivih i inovativnih pristupa u voćarstvu“, rekao je ministar Vlajčić.
Tijekom posjeta županiji, ministar Vlajčić je sa županom Splitsko-dalmatinske županije Blaženkom Bobanom i gradonačelnikom grada Omiša Zvonkom Močićem održao radni sastanak na temu šteta nastalih u poljoprivredi od posljedica požara te obišao pogođena područja, koja je 21. lipnja zahvatio požar na području Grada Omiša. Prema preliminarnim procjenama, požar je uništio nekoliko maslinika, a stradala je i uljara Orgula u Marušićima.
„Ministarstvo kontinuirano provodi programe državne potpore, među kojima i program nadoknade izgubljenog prihoda uslijed elementarnih nepogoda, uključujući i štete uzrokovane požarima. Obišao sam opožarena područja i razgovarali smo o daljnjim koracima te nakon utvrđivanja štete sagledat ćemo sve opcije na koji način ćemo pomoći poljoprivrednicima kroz nacionalna ili europska sredstva “, zaključio je Vlajčić.
Splitsko-dalmatinska županija jedna je od ključnih regija u maslinarskoj proizvodnji Republike Hrvatske sa 2.160 registriranih proizvođača i 2.934 hektara maslinika, što
čini više od 23% nacionalnih maslinarskih površina.
Pripremio: Tomislav Radić
Veliko zlato za Damjanićev Clemente Hrvatskim vinima 22 medalje! Udruga Vinistra slavi još jedan sjajan rezultat istarskih vinara, veliko zlato za Damjanićev Clemente 2020., dvije zlatne i tri srebrne medalje Ovo je sjajna godina za hrvatsk... Više [+]
Veliko zlato za Damjanićev Clemente
Hrvatskim vinima 22 medalje! Udruga Vinistra slavi još jedan sjajan rezultat istarskih vinara, veliko zlato za Damjanićev Clemente 2020., dvije zlatne i tri srebrne medalje
Ovo je sjajna godina za hrvatska vina, poručuju organizatori prestižnog Concours Mondial de Bruxellesa (CMB). Njegovo 32. izdanje za bijela i crna vina održavalo se početkom lipnja u Yinchuanu, u srcu kineske vinske regije Ningxia, a prema upravo objavljenim rezultatima Hrvatska je briljirala. Osvojila je 22 medalje, dvostruko više nego lani, od čega je čak šest medalja stiglo u Istru.
Kozlović Santa Lucia Malvazija 2018. i Medea Assemblage 2022., osvojili su zlatne medalje, Vina Poletti Chardonnay 2024., Agrolaguna Syrah Festigia 2022. i Agrolaguna Castello Festigia 2022., srebrne medalje, a veliko zlato osvojio je Damjanić Clemente 2020.
Damjanić Clemente 2020. vino je iznimne strukture, kompleksnosti i savršene ravnoteže. Riječ je o slojevitom i vrhunski izrađenom vinu koje otkriva intenzivne arome tamnog voća, začina i savršeno integriranog drveta. Na nepcu su tanini čvrsti, ali zreli, pružajući eleganciju bogatom voćnom karakteru bez da ga nadvladaju. Vino je impresioniralo svojom iznimnom postojanošću i skladom, završavajući dugim i elegantnim završetkom. Vrhunsko vino koje spaja dubinu, profinjenost i preciznost.
U udruzi Vinistra, koja je prije dvije godine Concours Mondial de Bruxelles prvi put dovela u Hrvatsku kada je u Poreču organizirala ocjenjivanje bijelih i crnih vina, iznimno su ponosni na hrvatski uspjeh. Njihova četiri člana –Josip Barišić, Marko Krstačić, Ivan Damjanić i direktor Vinistre Ivan Marić, na ocjenjivanju su sudjelovali kao dio hrvatske delegacije ocjenjivača uz Ivanu Ovčina Čagalj, Inu Bednar Jozinović, Tomislava Tuđena, Moniku Prović i Kseniju Matić.
„Ovo je još jedan izniman rezultat za Hrvatsku, a posebno za istarske vinare koji na najcjenjenijim natjecanjima osvajaju medalje i tako potvrđuju vrhunsku kvalitetu. Potvrdilo se to i u Kini na odlično organiziranom 32. izdanju Concours Mondial de Bruxellesa. Sudjelovati u ocjenjivanju kao dio hrvatske delegacije koja je brojila devet ocjenjivača i doživjeti vinsku regiju Ningxia bilo je nezaboravno iskustvo“, ističe Josip Barišić, potpredsjednik Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre.
„Oduševljeni smo snažnim nastupom Hrvatske na CMB 2025 u sesiji crnih i bijelih vina, koji odražava impresivan napredak i sve veću međunarodnu prepoznatljivost njezinih vina. Concours Mondial de Bruxelles nije samo najrigoroznije i najprestižnije vinsko natjecanje, već i snažna promotivna platforma. Ove medalje zasigurno će imati pozitivan učinak na nagrađena vina, dodatno podržan našim brojnim inicijativama na lokalnim tržištima i u maloprodaji — uključujući suradnje s velikim trgovačkim lancima poput CAVAVIN-a i Pam-a. Također, razvoj našeg projekta Wine & Spirits Experience by CMB u zemljama poput Meksika, Južne Koreje i Benina — u kojima se predstavljaju isključivo vina s CMB medaljama — dodatno povećava globalnu vidljivost i prestiž“, izjavio je Quentin Havaux direktor CMB-a.
Tijekom tri dana ovog respektabilnog ocjenjivanja 375 stručnjaka iz 56 zemalja naslijepo je kušalo 7.165 uzoraka iz 49 zemalja. Kao domaćin ovogodišnjeg izdanja, Kina je sudjelovala s rekordna 663 vina, a nagrađeno ih je 280. Kineski vinari osvojili su osam velikih zlatnih medalja, stotinu zlatnih medalja i 122 srebrne medalje.
Pripremio: Tomislav Radić
Foto izvor Concours Mondial de Bruxelles
Dionice Žito Grupe U petak 27. 6. 2025. u 9:00 sati počela je javna ponuda dionica Žito Grupe, vodeće poljoprivredno-prehrambene grupacije u Slavoniji. Riječ je o najvećem domaćem IPO-u kompanije u privatnom vlasništvu u hrvatskoj povijesti... Više [+]
Dionice Žito Grupe
U petak 27. 6. 2025. u 9:00 sati počela je javna ponuda dionica Žito Grupe, vodeće poljoprivredno-prehrambene grupacije u Slavoniji. Riječ je o najvećem domaćem IPO-u kompanije u privatnom vlasništvu u hrvatskoj povijesti.
Javna ponuda odvijat će se do 9. srpnja 2025. i uključuje do najviše 6.651.920 dionica, koje bi u dioničarskoj strukturi nakon IPO-a činile minimalno 25% (+1 dionicu) vlasničkog kapitala društva ŽITO d.d. („Izdavatelj“). Ponuđene dionice mogu se steći u rasponu cijene od 18,50 EUR do 22,00 EUR po jednoj ponuđenoj dionici. Sukladno rasponu cijene, javnom ponudom ciljaju se prikupiti sredstva od približno 118 – 141 milijun eura.
Pravo na sudjelovanje u ponudi imaju radnici, mali ulagatelji i kvalificirani ulagatelji. Pojedinačni interes za stjecanje ponuđenih dionica u slučaju radnika i malih ulagatelja ne može biti manji od 300,00 EUR.
U roku od 2 radna dana od isteka razdoblja ponude, izdavatelj će utvrditi konačnu cijenu, Konačnu količinu i konačnu alokaciju u sklopu konačnih uvjeta koji će biti objavljeni na internetskoj straniciIzdavatelja i Zagrebačke burze d.d.Po završetku javne ponude, za sve dionice izdavatelja bit će zatraženo uvrštenje na Službeno tržište Zagrebačke burze d.d.
Mali ulagatelji mogu podnijeti upisnice za stjecanje ponuđenih dionica u poslovnicama Zagrebačke banke, putem E-RIZNICE i u poslovnicama Erste banke ili putem George Internet bankarstva. Radnici to mogu učiniti u poslovnicama Zagrebačke banke ili putem E-RIZNICE.
Žito Grupa ima oko 1.200 zaposlenika i vodeća je poljoprivredno-prehrambena grupacija u Slavoniji. Najveći je proizvođač jaja, lider u preradi uljarica i drugi najveći proizvođač svinja na domaćem tržištu. Kompanija upravlja s ukupno 17.800 ha obradivih površina, što je čini drugim najvećim obrađivačem poljoprivrednog zemljišta u Hrvatskoj, te otkupljuje urod s dodatnih 60.000 ha koje obrađuje 3.000 kooperanata.
U 2024. godini, Žito Grupa je ostvarila prihode od 335 milijuna EUR, uz rekordnu normaliziranu razinu EBITDA-e od 66,3 milijuna EUR. Grupa je u 2024. ostvarila EBITDA maržu od 19,8%. Uz Hrvatsku, trećina prihoda ostvarena je na inozemnim tržištima (Mađarska, Italija, Srbija, Slovačka, Kosovo, Njemačka, Austrija).
Realizacijom IPO-a prikupljena sredstva bi se koristila prvenstveno za projekte iz najavljenog investicijskog ciklusa te za potencijalne akvizicije. U sljedeće tri godine Žito Grupa planira 125 milijuna eura uložiti za investicije i akvizicije za potrebe organskog i anorganskog rasta. Investicije se namjeravaju rasporediti u sva četiri ključna proizvodna segmenta Žito Grupe: ratarstvo, stočarstvo, industriju te trgovinu i silose. Tijekom proteklih devet godina Žito Grupa je već realizirala više od 200 milijuna eura investicija, a s novim investicijama dodatno namjerava osnažiti svoju tržišnu poziciju i omogućiti daljnji održivi rast i razvoj
Pripremio: Tomislav Radić
Bregovita Hrvatska na Decanteru Središnja bregovita Hrvatska na Decanteru osvojila 113 odličja Vina Središnje bregovite Hrvatske na ovogodišnjem su Decanteru, najvećem svjetskom vinskom natjecanju, osvojila 113 odličja – 25 srebra i 87 bron... Više [+]
Bregovita Hrvatska na Decanteru
Središnja bregovita Hrvatska na Decanteru osvojila 113 odličja
Vina Središnje bregovite Hrvatske na ovogodišnjem su Decanteru, najvećem svjetskom vinskom natjecanju, osvojila 113 odličja – 25 srebra i 87 bronci. To su 22 medalje više nego prošle godine.
"Bregovita Hrvatska briljirala je s pjenušcima i mirnim vinima od aromatičnih sorata među kojima su sauvignon, pinot sivi i crni, traminac i rajnski rizling, te također s pušipelom i frankovkom. Regija bilježi najveći napredak u pjenušcima i u njima očito ima najveći potencijal. Za pjenušce trebate imati uvjete, u prvom redu klimu, ali i ozbiljno znanje te iskustvo. Znanje se u protekla dva desetljeća steklo i sada vinari Bregovite Hrvatske proizvode pjenušava vina međunarodne klase“, kazao je Saša Špiranec, sudac na Decanteru.
Objasnio je da su nekim vinima zlata izbjegla za dlaku, no da to nije važno jer je količina srebra impresivna. Za srebro se mora osvojiti između 90 i 94 boda što je po međunarodnim kriterijima iznimno zahtjevno. Zato se srebro s DWWA u vinarstvu smatra vrjednijom ocjenom od zlata s nekih drugih natjecanja. Bronca je, pojasnio je Špiranec, također istinsko postignuće jer su vina s broncom Decantera za toplu preporuku, ona koja će i sam kupiti te u kojima će uživati s prijateljima i rođacima.
Najviše bodova u Središnjoj bregovitoj Hrvatskoj, čak 94, osvojila su Dvorska vina Šoškić za jantarno vino Haiku 5.
„Bod nas je dijelio od zlata! Nismo razočarani, ali ta nas je činjenica ipak malo pecnula. Haiku je macerirano orange vino dobiveno drugačijom metodom od naših ostalih vina. Ono je zahvaljujući tome kompleksnije od svega drugoga s našom etiketom. Haiku je monumentalno vino – odraz vinara, grožđa, terroira i iskustva. Uglađeno je, cvjetno i mirisno“, rekao je Siniša Šoškić iz vinarije Dvorska vina Šoškić čije su vina na ovogodišnjem Decanteru osvojila tri medalje.
Visoka 93 boda dobilo je vino Red vinarije Voštinić Klasnić.
„Lani smo za to vino dobili 94 boda, a ove bod manje. Igram se s kreiranjem vina. Dio nasada imam u Moslavini, a dio u Dalmaciji. Iz godine u godinu rastemo kvalitetom. Za desetak godina s crnim vinima želim biti u vrhu. Stvaranje vina je kreativno. Eksperimentiram, među ostalim, s različitim načinima dozrijevanja vina i bačvama od hrasta iz različitih zemalja“, rekao je Tomislav Voštinić iz vinarije Voštinić Klasnić.
„Naši su vinogradi isprepleteni s obiteljskom poviješću. Tata je sadio prvi vinograd kad sam se ja rađala, a moj nećak Toni, prvi unuk u obitelji, rodio se kad smo prije pet godina sadili novi vinograd. Po njemu smo nazvali pjenušac koji je sada na Decanteru ovjenčan srebrom. Svima nam je zlato tajna želja. Nadam se da ću ga osvojiti jednim od idućih pjenušaca. Naš pušipel ima veliki potencijal za dobre pjenušce i to želimo iskoristiti“, kazala je Tatjana Hažić iz Vinske kuće Hažić koja je uz srebro na ovogodišnjem Decanteru osvojila i jednu broncu.
Najviše medalja u Središnjoj bregovitoj Hrvatskoj dobile su vinarije Košćak i Kopjar. Prva je osvojila šest, a druga pet odličja.
Neka od najbolje ocijenjenih vina Bregovite Hrvatske na Decanteru predstavljena su na posebnoj vinskoj radionici u Zagrebu. Riječ je o vinima vinarija Cmrečnjak, Coletti, DeMar, DK Dvanajščak - Kozol, Furjan, Vinska kuća Hažić, Jakopić, Kopjar, Najman, Klet Romić, Dvorska vina Šoškić i Voštinić Klasnić. Radionicu je vodio Saša Špiranec.
Hrvatska je ove godine na Decanteru osvojila 386 medalja što ju je svrstalo na 8. mjesto po broju medalja u svijetu. U natjecanju je sudjelovalo 57 zemalja.
Pripremio: Tomislav Radić
Fotografije: Matej Ščavničar
Decanter Winners Showcase by Vinistra Sjajan uspjeh istarskih vina na najpoznatijem ocjenjivanju! Od ukupno 14 zlata za hrvatska vina, istarski vinari osvojili pet za malvazije i jednu platinu za desertno vino. Decanter u organizaciji Vinis... Više [+]
Decanter Winners Showcase by Vinistra
Sjajan uspjeh istarskih vina na najpoznatijem ocjenjivanju!
Od ukupno 14 zlata za hrvatska vina, istarski vinari osvojili pet za malvazije i jednu platinu za desertno vino. Decanter u organizaciji Vinistre stiže u Istru ni dva tjedna nakon objave rezultata
Hrvatska iz godine u godinu osvaja sve više medalja na Decanter World Wine Awardsu (DWWA), a istarska vina briljiraju. U Londonu su se zlatom okitile Malvazija Vina Bernobić, 2024.; Malvazija Istarska Bruno Ferenac, 2023., Santa Lucia Malvazija Kozlović, 2018.; Korona Malvazija Vina Franković, 2019.; La Prima Malvazija Fakin, 2023., dok je platinu i visokih 97 bodova osvojilo desertno vino San Salvatore Benvenuti, 2021.
Sjajan je to rezultat za istarske vinare i malvaziju koja je postala najnagrađivanija hrvatska sorta. Ni dva tjedna nakon objave rezultata Vinistra u suradnji s Decanterom drugu godinu organizira Decanter 2025 Winners Showcase by Vinistra. Ovaj prestižni događaj za koji je potrebno imati pozivnicu organizira se 2. srpnja u 19 sati na plaži Kempinski Hotela Adriatic Istria Croatia.
Na ovom ekskluzivnom događaju predstavit će se hrvatska vina koja su na ovogodišnjem Decanteru osvojila najmanje 90 bodova, odnosno srebrnu, zlatnu i platinastu medalju. U stilu promenadnog kušanja dvjestotinjak vinskih profesionalaca uživat će u nagrađenim hrvatskim vinima. Uz goste iz regije ovaj će event uveličati i predstavnici Decantera predvođeni s Caroline Gilby i Beth Willard.
„Ovo je sjajna prilika za dodatnu promociju hrvatskih vina i potvrda napretka Hrvatske kao vinske regije. Hrvatska vina danas osvajaju respektabilna priznanja na najvećim svjetskim ocjenjivanjima, a istarska malvazija prednjači po kvaliteti i prepoznatljivosti. Ponosni smo što ponovno imamo priliku u Istri ugostiti ovako važan događaj u suradnji s Decanterom“, istaknuo je Ivan Marić, direktor Vinistre, udruge vinogradara i vinara Istre, koji se nedavno vratio iz Kine s Concours Mondial de Bruxellesa.
Na ovom, na Decanter najcjenjenijem vinskom ocjenjivanju, bio je jedan od ocjenjivača s još tri člana Vinistre – Josipom Barišićem, Markom Krstačićem i Ivanom Damjanićem. Njih četvorica bili su dio hrvatske delegacije koja je brojila devet ocjenjivača.
Da smo ljubiteljima vina sve atraktivnija zemlja potvrđuje i veliki broj osvojenih medalja na ovogodišnjem Decanteru. Hrvatski vinari osvojili su 386 medalja, od čega jednu platinu, 14 zlatnih, 115 srebrnih i 256 brončanih medalja. Po osvojenim medaljama na londonskom ocjenjivanju osma smo zemlja svijeta. U elitnom smo društvu, ispred nas su velike vinske sile - Francuska, Italija, Španjolska, Australija, Portugal, Južnoafrička Republika i Argentina.
O kakvim je vinima riječ pokazat će ekskluzivno kušanje nagrađenih hrvatskih vina u Savudriji, koja se održava uz podršku Hrvatske turističke zajednice, Turističke zajednice Istarske županije, Turističke zajednice grada Umaga i Kempinski Hotela Adriatic Istria Croatia.
Pripremio: Tomislav Radić
Foto Merlo De Graia arhiva 2024.:
Pilato u Vrutku Kušala su se vina Pilato u Vrutaku u Zagrebu, 11. lipanj 2025. Kušalo se : Malvazija 2024. white , Pinot bijeli 2024. white,. Chardonnay 2024. white , Sauvignon blanc 2022. white, Malvazija Sur lie 2020. white, Rose 2024. Re... Više [+]
Pilato u Vrutku
Kušala su se vina Pilato u Vrutaku u Zagrebu, 11. lipanj 2025.
Kušalo se : Malvazija 2024. white , Pinot bijeli 2024. white,. Chardonnay 2024. white , Sauvignon blanc 2022. white, Malvazija Sur lie 2020. white, Rose 2024. Red, Merlot 2021. Red i Grande Cuvee 2018. Red.
Eliđo Pilato je 1994. godine punio prvu butelja vina. Te je godine Malvazija na Vinistri okrunjena zlatnom medaljom, a dodatni vjetar u leđa donijela je zlatna medalja na Vinoviti 2002. kad je Chardonnay proglašen najboljim bijelim vinom u Hrvatskoj.
Od tada, Pilato vina osvajala su zlatne medalje kako na domaćem tako i na inozemnom tržištu. .
Trenutno obitelj uzgaja vinovu lozu na 15 hektara površine.Vinogradi su na više od 250 metara nadmorske visine na crvenici ( terra rossa), zemlji bogatoj boksitom i željezom zahvaljujući kojoj vina krasi mineralnost i određena „slanost“ u okusu. Vinogradi su u Istri na području Kaštelira i Vižinade. Od 2018. godine u vinogradima Pilato koriste se samo ekološka gnojiva, a od 2022. godine i ostali preparati za zaštitu loze i grožđa su ekološki.
Pripremio: Tomislav Radić
Bodren šampion U Svetom Ivanu Zelini održana je 57. Izložba vina kontinentalne Hrvatske, a ovogodišnji šampion je Chardonnay ledena berba 2018. vinarije Bodren. Izložbu je otvorio Tomislav Paškvalin, izaslanik predsjednika Republike Hrvatsk... Više [+]
Bodren šampion
U Svetom Ivanu Zelini održana je 57. Izložba vina kontinentalne Hrvatske, a ovogodišnji šampion je Chardonnay ledena berba 2018. vinarije Bodren.
Izložbu je otvorio Tomislav Paškvalin, izaslanik predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića, nakon čega su najuspješnijim vinarima uručene nagrade u prostoru dvorane „Kraluš”.
Na ovogodišnje ocjenjivanje vina stigla su 302 vinska uzorka koja je procijenila stručna ocjenjivačka komisija pod vodstvom predsjednice, dr. sc. Ivane Alpeze. Osim kvalitete i okusa, posebna pozornost posvećuje se i vizualnom identitetu boca, koji se također ocjenjuje. Komisija za vizualni identitet etikete, na čijem je čelu Saša Špiranec, dodjelila je nagradu „Dragutin Stražimir”.
Dodijelilo se 11 velikih zlatnih, 94 zlatne, 119 srebrnih i 51 brončana diploma te tri priznanja i niz posebnih nagrada. Ovogodišnji je šampion ocjenjivanja Chardonnay ledena berba 2018. vinarije Bodren, dok je ukupni šampion Zagrebačke županije Traminac, berba 2023., vinarije Žnidarić. Vinarija Žnidarić osvojila je i nagradu „Ljerka Habuzin” za najbolje ocijenjeno vino autohtone sorte kraljevina iz aktualne berbe.
Nagradu „Dragutin Stražimir” za najbolji vizualni identitet boce pjenušavog vina traminac No. 10 osvojili su Iločki podrumi. Posebna priznanja pripala su i vinarijama Žnidarić, Puhelek-Purek, Litterarii, Belje, Thesarium i drugima, što potvrđuje bogatstvo i kvalitetu vina kontinentalne Hrvatske. Cijeli popis nagrađenih dostupan je ovdje.
Izložba se održala u organizaciji Grada Svetog Ivana Zeline i njegove Turističke zajednice, a pod visokim pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske, Ureda predsjednika Republike Hrvatske, Ministarstva turizma i sporta, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i Zagrebačke županije.
Pripremio: Tomislav Radić
VINSKI GRAD Od 24. lipnja do 6. srpnja 2025. na Trgu FranjeTuđmana u Zagrebu moći će se kušati 350 vina. Vinara je ove godine trideset iz Hrvatske i iz inozemstva. Posjetitelji će ove godine imati priliku kušati vina iz Slavonije - Enosophi... Više [+]
VINSKI GRAD
Od 24. lipnja do 6. srpnja 2025. na Trgu FranjeTuđmana u Zagrebu moći će se kušati 350 vina.
Vinara je ove godine trideset iz Hrvatske i iz inozemstva. Posjetitelji će ove godine imati priliku kušati vina iz Slavonije - Enosophia, Galić, Josić, Kast, Markota, Martin Albus, Vinarija Kutjevo, iz Središnje Hrvatske – Iuris Winery, Kopjar, Kostanjevec, Kotolenko, Petrač, Podrum Mladina i Štampar, iz Istre – Benvenuti, Cattunar, Deklić, Fakin, Marčeta, Matić vina, Rossi destilerija i Roxanich te iz Dalmacije– Delmati, Skaramuča i Vislander. Inozemnu ponudu čine slovenske vinarije Radgonske gorice i Simčič – Karol&Igor&Marijan, iz Sjeverne Makedonije vinarija Tikveš te franuski Lillet i talijanska Astoria.
Osim vina, posjetitelje očekuje veliki izbor koktela na kućici Cocktails by Roto te ponuda piva Erdinger. Ponudu vina prati i gastronomska ponuda – Mrav Burger, Međimursko pile, President selekcija sireva te Matić delicije.
Poslijepodneva rezervirana za program kreativnih radionica. Paint&Winebitb bit će izrada keramike, Clay&Wine, oslikavanje vinskih čaša GlassArt&Wine, te oslikavanje torbi i majica, BagArt&Wine i T-shirtArt&wine. Uz svaku radionicu kušat će se i vina jedne od vinarija, a zainteresirani svoje mjesto na radionici mogu osigurati već sada putem linka
https://linkbio.co/Vinskigrad
.
U četvrtak 26. lipnja održat će se i kulinarska radionica Pile&Mile u organizaciji Međimurskog pileta. Za najmlađe posjetitelje osiguran je Dukat junior dječji kutak, koji roditeljima omogućuje bezbrižno uživanje u Roto i Romerquelle lounge zoni.
Večernja druženja u Vinskom gradu donose glazbene programe. U srijedu, 25. lipnja očekuje se Say Cheese party by President, uz nastup DJ Ved Cruza i saksofon live. Petak i subota, 28. i 29. lipnja, rezervirani su za DJ Kancu od 21 sat, petak, 4. srpnja pretvara se u "Pop me a glass" party by DJ Lorenzo, a u subotu 5. srpnja posjetitelje očekuje "Vodi me u Disco" party by Bocca Sofistifunk. Za ljetnu atmosferu svih ostalih dana pobrinut će se playlista Laganini FM radija.
Radno vrijeme Vinskog grada svakog dana je od 17:30 do 00:00, a petkom i subotom do 1 iza ponoći. Ulaz na festival je besplatan, na ulazu je potrebno unajmiti staklenu vinsku čašu za 5 €, a organizatori žele istaknuti da je plaćanje na vinskim kućicama isključivo karticama.
Sve važne informacije dostupne su na Instagramu
https://www.instagram.com/vinart_croatia/?hl=en
i Facebooku agencije Vinart
https://www.facebook.com/vinartcroatia
.
Pripremio: Tomislav Radić
Vina sa Hršak brega Vinarija Petrač gostovala je na radionici "Vrijeme je ZA..." u Zagrebu, koju vodi novinar Vjekoslav Madunić a o vinima su govorili sommelier Darko Lugarić, enolog Franjo Francem i vinski novinar Željko Suhadolnik. Vinari... Više [+]
Vina sa Hršak brega
Vinarija Petrač gostovala je na radionici "Vrijeme je ZA..." u Zagrebu, koju vodi novinar Vjekoslav Madunić a o vinima su govorili sommelier Darko Lugarić, enolog Franjo Francem i vinski novinar Željko Suhadolnik.
Vinarija Petrać je na Hršak breg blizu Krapinskih toplica. To je kultno mjesto zagorskog vinarstva jer na brdu Čret nalazi se vinarija Petrač a sa druge su vinogradi također poznate vinarije Vuglec breg.
Po riječima Igora Horvata dugogodišnjega enologa vinarije Hrvoja Petrača, opredjelili su se za crne sorte u doba kad još nisu bile preporučene ni u Hrvatskom zagorju ni u Međimurju.
Dva desetljeća kasnije pokazalo se da je taj rizičan potez enologa i vlasnika bio pun pogodak. Danas rijetko tko u Hrvatskoj ima čak 25000 trsova cabernet sauvignona od kojega rade dva izuzetna vina Karizma i Enigma. U starim zasadima bilo je još po 5 tisuća trsova graševine i chardonnaya, 4000 merlota , 1000 trsova rajnskog rizlinga. Prošlih godine na još dva hektara povećali su količinu chardonnaya (2024.) za još 5000 loza a 2022. po 500 komada petit verdota i cabernet franca te 3ooo trsova tempranilla. Vinarija se okrenula svjetskim sortama, osim graševine a osim iz vlastitih vinograda, grožđe se kupuje i u Slavoniji.
Danas vinarija ima12 hektara vlastitih površina sa 55 000 trsova i prosječnom godišnjom proizvodnjom oko 60 000 litara kvalitetnog i vrhunskog vina te još toliko graševine u rinfuzi. Vinogradi su na prosjećnoj nadmorskoj visini od oko 300 metara na pjeskovitom tlu i ilovači.
Vinarija je svoja prva velika priznanja dobila još na Vinoviti 2025. za berbu iz 2002. a posebno su ponosni na prošlogodišnji AWC u Beču gdje je pjenušac od Chardonnaya BregH Blancs de blanc osvojio čak 89.9 bodova a Enigma ponos kuće je sa 91.2 boda osvojila zlato!
Prezentacija u Zagreb počela je pjenušcem BregH Blanc de blanc (chardonnay) koji je rađen poput francuskih šampanjaca. Vino je zelenkasto žute boje, lijepo perla a miris je kombinacija voćnosti i lijepe dominacije kvasca. U ustima osjeti se aroma na jabuku i fino bilje. Ima mali ostatak šećera i 13% alkohola. Chardonnay je na kvascima bio između 13 i 14 mjeseci. Gastronomski je preporuka za fritaju sa šparogama ili divljim šampinjonima ili pileća krilca panirana u svinjskoj masti...
Slijedeći pjenušac rose napravljen je od cabernet sauvignona. Također ima 13% alkohola Žive je rozkaste boje koja podsjeća na trešnju a na nosu voćni miris najviše podsjeća na malinu, jagodu, osjeti se diskretno i kvasac. U ustima ima pun osvježavajući okus, dobar balans između šećera i kiseline. Ovaj pjenušac je bio 18 mjeseci na kvascu.
Treće vino bio je chardonnay iz 2023.godine sa 13% alkohola. Na nosu osjeti se orašasto voće. To vino je bilo na sur lie-u. Napravljena je malolaktika. U ustima se osjeti maslačnost, kremoznost,nema visoku kiselinu , osjeti se i hrast bačve ali umjereno. Na kraju pri ispijanju osjete se orašasti plodovi. Enolog nas upoznaje da je pola vina rađeno u barrique-u a pola u inoxu i zatim spojeno. Gastronomska preporuka: svinjski lungić sa umakom od gljiva i pire od batata. Palamida sa roštilja i gulaš od boškarina sa domaćim fužima...
Enigma 2019 14% alkohola sastavljena 50% od CS-a , 25% cabernet franca i 25% merlota. To vino je granatno crvene boje, intezivnog voćnog mirisa, šljiva i crne višnje maraska. Osjete se začinske note poput crnog papra i tamne čokolade. U ustima tanini su još dominantni, skupljaju usta ali ne teško. Osjeti se lagano paljeno drvo i dobra je kiselina. To vino ima još vremena pred sobom za odležavanje. Berba iz 2019. stavljena je u bačvu 2022.godine. Gastronomska preporuka : Janjeća koljenica , istarska blaga kobasica, talijanski T-bone.
Kušalo se još svježu graševinu 2024 sa !3% alkohola i 5.5 kiseline te Karizmu iz 2021 sa 13.5% alkohola sastavljenu podjednako od CS-a i merlota.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Marko Čolić, Zoran Lutz
PJENUŠAVI DORUČAK U VINOGRADU U subotu, 7. lipnja 2025. održao se hedonistički događaj – Pjenušavi doručak u vinogradu. Vinograd Vinske kuće Pavlomir ponovno je postao epicentar užitka, vrhunskih pjenušaca i kvarnerske gostoljubivosti. Mani... Više [+]
PJENUŠAVI DORUČAK U VINOGRADU
U subotu, 7. lipnja 2025. održao se hedonistički događaj – Pjenušavi doručak u vinogradu. Vinograd Vinske kuće Pavlomir ponovno je postao epicentar užitka, vrhunskih pjenušaca i kvarnerske gostoljubivosti.
Manifestacija, okupila je brojne posjetitelje, vinske entuzijaste, turiste i novinare, ali i pomno odabrane izlagače – vinare i proizvođače delicija s Kvarnera i okolice. Posjetitelji su uživali u mjehurićima pjenušaca vinara članova udruženja Kvarner Wines, kojima su se pridružili i Karleuša Wines te gostujuća vinarija Vuglec Breg. Vinari su predstavili svoja pjenušava vina – od elegantnih žlahtina, preko aromatičnih mješavina, pa sve do etiketa koje su poznate i izvan granica Hrvatske.
Za bogat gastro stol pobrinuli su se Buretić Bregi sa svojim suhomesnatim delicijama, Toljanić s pršutom, OPG Trivić i sirana Runolist sa sirevima, Riba Dražin koja je ponudila razne riblje specijalitete te tradicionalni bakarski baškoti i bribirski prisnac. Kavana Toš oduševila je pralinama i čokoladama, Vilma slastice sa poznatom Rapskom tortom i pićem dobrodošlice, dok je OPG Uremović sve zasladio trešnjama.
Pjenušavi doručak otvorili su direktorica TZG Novi Vinodolski Tena Peričić, vlasnik Vinske kuće Pavlomir Miroslav Palinkaš te idejna začetnica projekta Marija Vukelić. Čin otvorenja upotpunio je i enolog Vinske kuće Pavlomir Marinko Vladić otvorivši Palinkaš Geni pjenušac od graševine od 3 litre.
Ove je godine Pjenušavi doručak premješten na novu lokaciju unutar vinograda Vinske kuće Pavlomir, što se pokazalo kao pun pogodak. Prirodni hlad, jedinstveni ambijent vinograda, jazz melodije u izvedbi Sunny Side jazz tria te pomno birana romantična dekoracija za koju je bio zadužen tim Čarolija.detalji čine razliku učinili su ovaj događaj doista nezaboravnim.
U sklopu programa za prijavljene posjetitelje održana je i stručna radionica o jedinstvenosti kvarnerskog škampa. Radionicu je vodila prof. Marija Vukelić, idejna začetnica Pjenušavog doručka, dok je za svježe izlovljene škampe bio zadužen Mladen Komadina, škampar i vlasnik poznate konobe Pod Orajem iz Klenovice. Na radionici se ovaj jadranski delikates kušao na dva načina – sirov te pečen na roštilju, a uz pjenušavu žlahtinu sljubljivao se s vrhunskim maslinovim uljem Oio Vivo iz Istre.
Uslijedio je i En Primeur Kvarner, tijekom kojeg su vinarije predstavile svoja nova mirna vina – bila je to rijetka prilika da se iz prve ruke doživi ono što tek dolazi na tržište.
Pjenušavi doručak je podprojekt Salona pjenušavih vina Zagreb, a organiziran je u suradnji s Turističkom zajednicom Grada Novi Vinodolski, Turističkom zajednicom Kvarnera, Vinskom kućom Pavlomir i udruženjem Vina Kvarnera.
Pripremio: Tomislav Radić
Foto: Matej Paluh
Festival graševine Kutjevo slavi najvažniju vinsku sortu Hrvatske 18. Festival graševine donio vrhunska vina i šampionska priznanja Grad Kutjevo je i ovoga lipnja postao središte vinskoga svijeta kao domaćin 18. izdanja Festivala graševine.... Više [+]
Festival graševine
Kutjevo slavi najvažniju vinsku sortu Hrvatske
18. Festival graševine donio vrhunska vina i šampionska priznanja
Grad Kutjevo je i ovoga lipnja postao središte vinskoga svijeta kao domaćin 18. izdanja Festivala graševine. U organizaciji Udruge Kutjevački vinari tradicionalno mjesto okupljanja vinskih stručnjaka, proizvođača i ljubitelja vina, 6. lipnja privuklo je u Kutjevo brojne posjetitelje koji su uživali u bogatom programu, degustacijama, edukativnim radionicama i svečanoj dodjeli prestižnih vinskih nagrada.
U Dvorcu Kutjevo održan je Salon vina na kojem su uz kušanje i druženje s vinarima, posjetitelji prisustvovali na svečanosti proglašenja dobitnika najbolje ocijenjenih graševina u 2025. godini. Od 104 pristigla uzorka vina graševine na ovogodišnje ocjenjivanje, šampioni su sljedeći:
1. Šampion berbe 2024. za suha vina – Kutjevo d.d. s vinom Vrhunska graševina
2. Šampion berbe 2023. i starija godišta za suha vina – Vina Antunović s vinom Graševina Tradition Grand Selection (berba 2021.)
3. Šampion berbe 2019. i starijih od 5 godina za suha vina – Krauthaker d.o.o. s vinom Graševina Mitrovac (berba 2019.)
4. Šampion u predikatima – Kutjevo d.d. s vinom Graševina Ledeno Vino (berba 2018.)
5. Šampion u pjenušcima – pjenušac Jazz iz vinarije Vitis (Pjenušci i vina Josipović) (berba 2019.)
Velike zlatne diplome osvojila su četiri vina: Graševina Mateo (Vinarija Galić, berba 2018.), Graševina Mitrovac (Krauthaker, berba 2019.), Graševina izbornu berbu prosušenih bobica (Krauthaker, berba 2019.) i Graševina ledeno vino (Kutjevo d.d., berba 2018.). Zlatnu diplomu, kao i srebrnu medalju, osvojilo je 46 vina, dok je pet graševina nagrađeno brončanom medaljom i tri priznanjem. Zlatnim dobitnicima priznanja su uručili Ivan Matijević, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Republike Hrvatske, Dragan Kovačević, potpredsjednik HGK za poljoprivredu i turizam, Ivan Radošić, zamjenik županice Požeško-slavonske županije, Josip Budimir, gradonačelnik Grada Kutjeva te predsjednik Udruge Kutjevački vinari, Josip Mesić.
„Zadovoljstvo je danas sudjelovati na manifestaciji koja odaje počast vinskoj sorti koja je jedan od sinonima kvalitete hrvatskog vinarstva. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva kontinuirano ulaže i pruža predanu podršku našim vinogradarima i vinarima koji su najbolji promotori hrvatske tradicije i kulture, rekao je državni tajnik Matijević.
U restoranu Slavonska kuća Vinkomir održane su dvije stručne vinske radionice. „Graševina i srce: mnogo više od alkohola te PIWI sorte za vinarstvo budućnosti“, naziv je prve radionice koje su vodili prof. dr. sc. Mladen Boban i prof. dr. sc. Jasminka Karoglan Kontić. Pod vodstvom sommelierke Ines Matić Matešković, na drugoj radionici naziva „Prvak s prvacima“, sudionici su imali priliku kušati najbolje ocijenjena vina Festivala graševine.
U restoranu vinarije Galić, tradicionalno se održavaju i Gala večere Festivala graševine. Kušalo se šampionske graševine i vrhunske specijalitete.
Večera za novinare bila je u vinariji Krauthaker na lokaciji Vidim.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Turistička zajednica Grada Kutjeva
Jeruzalem Ormož predlaže užitak uz novo vino s manje alkohola Slovenska vinarija Puklavec Family Wines i brend Jeruzalem Ormož predstavljaju najnoviji proizvod - Jeruzalem Ormož Rumeni Muškat.To vino s tek 6% alkohola poziv je na uživanje u... Više [+]
Jeruzalem Ormož predlaže užitak uz novo vino s manje alkohola
Slovenska vinarija Puklavec Family Wines i brend Jeruzalem Ormož predstavljaju najnoviji proizvod - Jeruzalem Ormož Rumeni Muškat.To vino s tek 6% alkohola poziv je na uživanje u trenucima lagodnosti, svježine i autentičnog okusa.
Posljednjih godina svijet pića prolazi kroz revoluciju. Prema podacima globalnih istraživanja, prodaja bezalkoholnih i niskoalkoholnih pića bilježi značajan porast - samo u 2024. godini tržište bezalkoholnih pića poraslo je za više od 7% na globalnoj razini, dok se očekuje da će do 2030. dosegnuti vrijednost od 500 milijardi dolara.
Veliki svjetski brendovi, od pivovara do vinara, prepoznali su tu promjenu i sve češće lansiraju proizvode s nižim udjelom alkohola ili potpuno bezalkoholne verzije svojih pića. Brend Jeruzalem Ormož pridružuje se globalnom pokretu s inovativnim pristupom, a ovo je vino s bogatim muškatnim notama, prožetim nježnim dodirom limunske trave, citrusnih nijansi, klinčića i sočnih bresaka.
Vinarija Puklavec Family Wines, s ovim vinom nastavlja graditi most između bogate vinograđarske tradicije regije Jeruzalem Ormož i suvremenih potreba potrošača. Vinogradi smješteni na brežuljcima Prlekije, okupani suncem i prožeti stoljetnom poviješću, daju grožđe iznimne kvalitete koje je temelj ovog jedinstvenog vina. Kroz pažljivu vinifikaciju, Puklavec Family Wines uspio je zadržati svu raskoš muškata, smanjujući udio alkohola kako bi stvorio piće koje je u skladu s današnjim životnim ritmom.
Pripremio: Tomislav Radić
Maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato Hrvatsko maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato na najprestižnijem svjetskom natjecanju u New Yorku. Hrvatski proizvođač OPG Trk-Ulja iz Šibenika postigao je izvanredan uspjeh na svom debitantskom nastupu... Više [+]
Maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato
Hrvatsko maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato na najprestižnijem svjetskom natjecanju u New Yorku.
Hrvatski proizvođač OPG Trk-Ulja iz Šibenika postigao je izvanredan uspjeh na svom debitantskom nastupu na najvažnijem svjetskom natjecanju maslinovih ulja – NYIOOC World Olive Oil Competition u New Yorku – osvojivši zlatnu medalju za svoj brend Cultus.
Riječ je o najprestižnijem i najutjecajnijem međunarodnom natjecanju ekstra djevičanskih maslinovih ulja, koje svake godine okuplja najbolje proizvođače iz više od 30 zemalja sa šest kontinenata. U tako snažnoj konkurenciji, hrvatski Cultus – srednje intenzivno monosortno ulje sorte Oblica – zaslužio je najviše priznanje za kvalitetu, aromu i autentičnost.
“Ovo je potvrda da se tradicija, održivost i suvremena tehnologija mogu uspješno spojiti, a aroma naše najstarije dalmatinske sorte, Oblice, sačuvati i dodatno istaknuti.” izjavio je vlasnik Zoran Trkulja, koji je već pri svom prvom sudjelovanju na natjecanju osvojio zlato.
Brend Cultus, što se s latinskog, među ostalim, prevodi kao “briga za Zemlju”, odražava filozofiju održive i prirodne proizvodnje. Ulje se proizvodi u obiteljskom masliniku u blizini Šibenika, s naglaskom na ranu berbu koja počinje već 1. listopada i hladnu preradu unutar samo dva sata od branja. Takav pristup osigurava visok sadržaj polifenola, snažnu antioksidativnu aktivnost i prepoznatljive arome.
Cultus je ulje koje se odlikuje oštrijim, pikantnijim okusom, što ga čini idealnim za svakodnevnu upotrebu, ali i za gurmanske prilike. Za proizvodnju jedne litre ovog visokokvalitetnog ulja potrebno je čak 15 kg maslina, što dodatno potvrđuje njegovu vrijednost i koncentriranu kvalitetu. Arome podsjećaju na svježe pokošenu travu, zelene bademe i artičoke, s pikantnim završetkom.
U izazovnoj 2024. godini, obilježenoj dugotrajnim vrućinama i sušom, Trkulja je očuvao nasade korištenjem ekoloških metoda – poput prihrane morskim algama – bez primjene štetnih kemikalija. Time je proizvedeno ne samo vrhunsko gastronomsko ulje, već i funkcionalna prehrambena namirnica s dokazanom zdravstvenom vrijednošću.
Uz osvajanje zlatne medalje, ulje Cultus je uvršteno i na službenu listu najboljih maslinovih ulja svijeta za 2025. godinu, čime dodatno potvrđuje svoje mjesto među samim vrhom svjetske produkcije ekstra djevičanskog maslinovog ulja.
Ovaj uspjeh ne predstavlja samo osobno postignuće, već i važan korak za jačanje međunarodne prepoznatljivosti hrvatskih maslinara i kvalitete domaće proizvodnje.
Pripremio: Tomislav Radić
Vugava Podrijetlo je nepoznato. Budući da se prema svim dostupnim podacima ne uzgaja nigdje više u svijetu, smatra se hrvatskom autohtonom sortom. Osim toga, na Visu se uzgaja odavna,a mnogi je dovode u vezu i s prvim spomenom naših vina u... Više [+]
Vugava
Podrijetlo je nepoznato. Budući da se prema svim dostupnim podacima ne uzgaja nigdje više u svijetu, smatra se hrvatskom autohtonom sortom. Osim toga, na Visu se uzgaja odavna,a mnogi je dovode u vezu i s prvim spomenom naših vina u dokumentu Gozba učenjaka, grčkog povjesničara i zemljopisca Agatharida. To bi značilo da je donesena tijekom grčke kolonizacije Jadrana od IV. do VI. stoljeća prije naše ere, ili da je nastala za njihove vladavine. Rasprostranjena je na otoku Visu, a u manjoj mjeri na susjednim otocima i priobalju.
Autori Zelene knjige Hrvatske autohtone sorte vinove loze opisuju vugavu, bugavu, ugavu ili viškulju, kao kvalitativni potencijal sorte.
Marko Vojković, vlasnik vinarije Vislander sa suprugom Marinom i sestrom Sandom okupio je u zagrebačkom restoranu Bon Appetit 40-ak enologa, sommeliera, vinskih trgovaca i novinara. Ponudio je na kušanje sedam vina s Visa iz berbi 2024., 2023, 2022. i 2021. u tri kvalitativne linije: Classic, Premium i Antique.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke: Julio Frangen
Kulinarska elita dolazi u Zagreb Predstavljena suradnja METRO-a, HKS-a i Zagrebačkog Velesajma Na konferenciji za medije održanoj u METRO centru Jankomir u Zagrebu predstavljena je suradnja tvrtke METRO Hrvatska, Hrvatskog kuharskog saveza... Više [+]
Kulinarska elita dolazi u Zagreb
Predstavljena suradnja METRO-a, HKS-a i Zagrebačkog Velesajma
Na konferenciji za medije održanoj u METRO centru Jankomir u Zagrebu predstavljena je suradnja tvrtke METRO Hrvatska, Hrvatskog kuharskog saveza i Zagrebačkog velesajma, kojom se najavljuje bogat međunarodni gastronomski program u sklopu sajma Ambienta , koji će se održati od 25. do 28. rujna 2025. godine.
Zagreb će ove jeseni postati važno okupljalište kulinarskih stručnjaka, natjecatelja i zaljubljenika u gastronomiju. Poseban naglasak programa stavljen je na suradnju s dvjema uglednim međunarodnim organizacijama, Bocuse d'Or i WORLDCHEFS, koje u Hrvatsku dolaze u suradnji s Hrvatskim kuharskim savezom. Bocuse d'Or, jedno od najprestižnijih kulinarskih natjecanja na svijetu, predstavit će svoje revijalno izdanje, dok će WORLDCHEFS, kao krovna svjetska organizacija profesionalnih kuhara, svojim dolaskom potvrditi međunarodnu visoku razinu cijelog događanja.
„METRO je dugogodišnji partner ugostiteljskog sektora i predano radimo na tome da profesionalcima u HORECA industriji omogućimo pristup znanju i međunarodnim trendovima. Naša misija je podržati rast i razvoj poduzetnika u gastronomiji, a upravo ovakva suradnja s Hrvatskim kuharskim savezom i vodećim svjetskim kulinarskim organizacijama poput Bocuse d'Or-a i WORLDCHEFS-a doprinosi jačanju struke i prepoznatljivosti Hrvatske na kulinarskoj karti svijeta“ izjavio je Igor Kotaran, direktor marketinga tvrtke METRO Hrvatska.
Na konferenciji su govorili i Damir Pavlek, koordinator sajmova Zagrebačkog velesajma te Erich Glavica, predsjednik Hrvatskog kuharskog saveza, koji su naglasili važnost suradnje domaćih institucija i svjetskih organizacija u promociji znanja, izvrsnosti i strasti prema kulinarstvu.
„Zadovoljstvo nam je što se HoReCa segment u sklopu sajma Ambienta dodatno razvija i profilira kao središnje mjesto susreta profesionalaca iz gastronomije, turizma i ugostiteljstva. Posebno smo ponosni na suradnju s Hrvatskim kuharskim savezom, koji je u Zagrebačkom velesajmu prepoznao pouzdanog partnera za organizaciju vrhunskih međunarodnih natjecanja. HORECA Ambienta konkretno odgovara na potrebe tržišta, od opremanja i modernizacije objekata do stvaranja novih poslovnih prilika i razmjene znanja. Vjerujemo da će upravo ovakav format postati nezaobilazna točka okupljanja svih dionika hrvatske HoReCa industrije.“, izjavio je Damir Pavlek, koordinator sajmova Zagrebačkog velesajma.
U sklopu sajma AMBIENTA posjetitelje očekuje raznolik i bogat kulinarski program koji uključuje nekoliko vrhunskih natjecanja. Međunarodni karakter sajma potvrđuje Croatian Culinary Cup, na kojem će svoje vještine predstaviti talentirani kuhari iz različitih zemalja. Mladim naraštajima ugostitelja priliku za usavršavanje i afirmaciju pružit će Kamelija kup, natjecanje namijenjeno učenicima srednjih ugostiteljskih škola. Najbolji hrvatski kuhari i slastičari odmjerit će snage na Državnom prvenstvu u kuharstvu i slastičarstvu, dok će ljubitelji tradicionalne kuhinje moći uživati u Heritage natjecanju roštiljanja, koje promiče autohtone metode pripreme hrane na otvorenom uz mogućnost kušanja jela. Ovaj raznovrstan program pridonosi jačanju izvrsnosti i promicanju gastronomije kao važnog segmenta ugostiteljske i turističke ponude Hrvatske.
Pripremio: Tomislav Radić
Snimke; Marko Čolić
U vinogradu u Brodskom Stupniku Zalazak sunca u vinogradu u Brodskom Stupniku uz vrhunska vina i evergrin glazbeni sastav Intermezzo Umjetničko – hedonistička manifestacija održat će se 13. lipnja 2025. godine, u hotelu Stupnički dvori u Br... Više [+]
U vinogradu u Brodskom Stupniku
Zalazak sunca u vinogradu u Brodskom Stupniku uz vrhunska vina i evergrin glazbeni sastav Intermezzo
Umjetničko – hedonistička manifestacija održat će se 13. lipnja 2025. godine, u hotelu Stupnički dvori u Brodskom Stupniku.
To je vinska manifestacija obogaćena umjetnošću, glazbom i slikom. U hedonističkoj atmosferi kušat će se fina lokalna vina u popodnevnim satima kad priroda zadivljuje zalaskom sunca nad vinogradima. Uz kušanje vina i fotografiranje zalaska ove će godine glazbenu podlogu događaju dati sastav INTERMEZZO iz Slavonskoga Broda.
Na početku manifestacije održava se edukativna radionica s lokalnim vinima naziva „Vina Meridiane Slavonice – ponos našega kraja“. Informacije o vinima mogu se pronaći i na štandovima gdje će vinari osobno promovirati svoja vina. Umjetnički trenutak jest foto-natječaj. Organizira se nagradna igra fotgrafiranja najljepšeg zalaska sunca putem Facebook platforme. Po završetku natječaja, stručni žiri odabire najljepši i najautentičniji kadar a autor fotografije dobiva prigodnu nagradu poput noćenja u jednom od objekata na području TZ Meridane Slavonice.
Za dodatni umjetnički ugođaj ove godine će se posjetiteljima ponuditi stvaranje umjetničke zajedničke slike. Uz uživanje u vrhunskim vinima i zalasku sunca, na raspolaganju će svima biti veliko platno i boje i kistovi te će se svi željni umjetničkoga stvaranja moći dodatno izraziti - na platnu.
Pripremio: Tomislav Radić
Foto: Julio Frangen