Bitno je jedno, hrane pčelama koje držimo u košnicama nikad ne sme nedostajati.
April je ključan mesec u pčelarstvu – priroda se budi, a pčele kreću u intenzivnu aktivnost. Ukoliko zbog lošeg vremena nema većeg unosa hrane, nastavljamo s prihranom pčelinjih zajednica bilo pogačama bilo sirupom.
Bitno je jedno, hrane pčelama koje držimo u košnicama nikad ne sme nedostajati.
Ukoliko smo na vreme, kao i svaki imalo savestan pčelar, postavili higijenske pojilice, pčele su već odavno navikle na stalan izvor čiste vode i počinju da ih redovno posećuju. Ako primetimo li da ih ne posećuju, u jednu ili dve tegle možemo dodati malo razređenog meda ili šećernog sirupa koji smo pripremili za stimulativnu prihranu. Možemo takođe pomešati vodu s malo soka (sirupa ili gotovog gaziranog). To će privući pčele vodarice koje će kasnije stalno posećivati pojilice.
Polako, kako vreme dopušta, posvećujemo se i uzgoju pčelinjih matica, a jedan od načina je tzv. Milerova metoda koju smo opisali u nedavnom članku na ovim stranicama.
Kako biste osigurali prosperitet svog pčelinjaka, evo detaljnog vodiča kroz obavezne radove u aprilu.
Provera stanja zajednica:
Hranjenje: Ako su zalihe male, dajte sirup 1:1 šećer u vodi ili proteinsku hranu - pčelinju pogaču.
Dodavanje satnih osnova: Ako je zajednica jaka, dodajte medne i plodišne okvire kako bi se sprečilo rojenje. Po potrebi, kako zajednica jača, širite na košnicama leto.
Kontrola legla: Projerite ima li dovoljno prostora za polaganje jaja. Puni okviri legla znače da je matica dobra i aktivna. Ako je leglo popunjeno na okvirima, proširite ga da sprečite rojenje.
Praćenje cvetanja: U aprilu cvetaju voćke trešnje, breskve, jabuke, detelina, maslačak i livadsko bilje. Pčele počinju da nose polen i nektar, što je znak da košnicama treba više prostora.
Zaštita od hladnoće: Iako je proleće, noći su još prilično hladne posebno u brdskim delovima u prvoj polovini meseca, pa držite košnice dobro izolovane.
Prevencije radi redovito povećavajte prostor u košnici. Ako pčele počnu graditi matičnjake već ste zakasnili, to je znak da se sprema rojenje. Možete ga odgoditi, no teško i spriječiti.
Ako počinju da se roje pripremite praznu košnicu s ramovima za hvatanje roja. Ako odlete, možete ih privući pčelinjim okvirom ili zamkom za rojeve.
Ako protiv varooe niste tretirali u jesen, primenite organske metode (mlečna kiselina, oksalna kiselina). Pratite razvoj legla – neravnomerno leglo može ukazivati na bolest. Važna je zaštita od predatora, ptice mogu da napadaju pčele, zato postavite fizičke prepreke (mreže).
Evidentirajte snagu zajednica i količinu meda i polena, kao i znakove bolesti ili rojenja.
Ako sve učinite kako treba, ovaj mesec će biti plodan početak pčelarske godine. Pčele su sada pune energije, a uskoro dolazi i glavni medonosni period (maj - jun).
"Dobar april– dobar med!"
Imate li svoje iskustvo s pčelama u aprilu? Podelite savete u komentarima!
Tagovi
Autor