Pretraživanje tekstova
Jedni kradu med, a drugi jedu pčele. Šta je najefikasnije u zaštiti? Jedan sastojak nikako ne smete izostaviti!
U letnjem periodu na pčelinjacima možemo primetiti veći broj osa i stršljenova koji predstavljaju opasnost za pčelinje zajednice.
Ose su lopovi koji pčelama kradu med. Još veća je opasnost potencijalno širenje zaraznih oboljenja.
Stršljenovi mogu biti prava napast na pčelinjaku. Za njih su pčele hrana, love ih i ubijaju. U njihovom napadu može biti uništena trećina pčela u košnici.
Najefikasnijim sredstvom su se pokazale zamke od plastične boce u koju se stavljaju različite materije koje privlače ove štetne insekte, a odbijaju pčele. Cilj je da ih se privuče da uđu u zamku iz koje ne mogu odleteti i tu uginu.
Jedan od načina je da presečemo dve trećine flaše, a deo sa otvorom okrenemo i položimo u unutrašnjost. Na dva mesta sa strane povežemo ova dva dela i provučemo kanap ili žicu kojom ćemo je obesiti na odgovarajuće mesto.
Drugi način je da na praznoj boci napravimo otvore ili rupice odgovarajuće veličine. Kod pravljenja otvora napravi se rez u obliku malog krstića, a dobiveni trougli se utisnu u unutrašnjost. To će omogućiti insektima da uđu, ali neće moći izaći. Flaša mora ostati začepljena, a za deo ispod čepa se veže kanap.
Pre postavljanja u flaše se dodaju materije za privlačenje i sirće. Uloga sirćeta je jako važna jer ono odbija pčele. Za privlačenje se može pomešati malo jabukovog sirćeta i vode.
Efikasne su zamke koje sadrže malo piva, jednu kašiku džema ili šećera i jednu kašika sirćeta. Umesto šećera možemo staviti malo kvasca, a neki pčelari dodaju i komadić ribe.
Mogu se ubaciti i komadi jabuke s malo voćnog soka i sirćeta. Miris fermentisanih materija privlači insekte.
Ne zaboravite redovno prazniti zamke s uginulim jedinkama.
Tagovi
Pčele Pčelinjak Ose Stršljenovi Zamke za ose Zamka za stršljena
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Godina 2023., druga dekada juna. Kukuruz u fazi oko 10. listova. Na porodičnom gazdinstvu Dunđerski u toku je bilo tretiranje kukuruza - ali nesvakidašnje! Ne, ovde se nije primenjivao herbicid ni insekticid, nego regulator rasta na osnovu... Više [+]
Godina 2023., druga dekada juna. Kukuruz u fazi oko 10. listova. Na porodičnom gazdinstvu Dunđerski u toku je bilo tretiranje kukuruza - ali nesvakidašnje! Ne, ovde se nije primenjivao herbicid ni insekticid, nego regulator rasta na osnovu rezultata iz višegodišnjih ogleda. Meni vrlo draga slika, jer smo te godine, zahvaljujući ovom tretiranju, uspeli da sačuvamo kukuruz od poleganja nakon niza superćelijskih oluja i imali najbolji prinos u ataru! #RuralFoto #Proizvodnja