Toplije dane viših dnevnih temperatura bez vetra možemo iskoristiti za kontrolu i dopunu zaliha hrane ukoliko smatramo da u ih u određenoj košnici nedostaje. No, ne samo to.
Tokom drugog meseca godine padavine su uglavnom u obliku snega, a ponekad u pojedinim krajevima temperature za vreme sunčanih dana mogu biti prilično visoke, posebno kako se bliži kraj tog meseca.
Te toplije dane viših dnevnih temperatura (iznad 15°C) bez vetra možemo iskoristiti za kontrolu i dopunu zaliha hrane ukoliko smatramo da u ih u određenoj košnici nedostaje.
Stvari koje bi trebalo odraditi u februaru:
Matica već u januaru počinje laganim polaganjem jajašca tako da u slučaju potrebe za eventualnim otvaranjem košnice to treba takođe imati stalno na umu. Bespotrebno ili dugotrajno otvaranje košnice u februaru može u najboljem slučaju izazvati prehladu vašeg novog legla, a to ne želite svojim pčelama. U nekim krajevima kako su zime sve toplije matica ni ne prestaje sa zaleganjem već samo smanjuje intenzitet.
Iako mnogi pčelari to rade u februaru, još je rano ocenjivati eventualne zimske gubitke pčelinjih zajednica. Taj deo odradićemo od sredine do kraja marta. Međutim sad je vreme da počnemo s ozbiljnijim pripremama za radove u sledećem mesecu.
Nastavljamo sa užičavanjem okvira i ukoliko to obavimo u februaru nećemo nimalo pogrešiti. Krajem meseca možemo početi i sa uređenjem te postavljanjem prvih higijenskih pojilica. Njih na pravom pčelinjaku nikad ne sme nedostajati, a previše ih nema nigde. Dakle kod pojilica važi pravilo: Više je bolje.
Možemo takođe početi sa pripremom rezervnih podnjača i nastavaka ukoliko pčelarimo sa LR košnicama. Zamena podnjača i dodavanje novih nastavaka u martu, kad obično te poslove u pčelinjaku obavljamo, ići će mnogo brže.
Tagovi
Autor