Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Kalendar radova
  • 11.05.2025. 10:00

Maj u pčelinjaku - vreme intenzivnog rada i pripreme za medenje

Pravilnim i pravovremenim radom osiguravate snažne i zdrave pčelinje zajednice, spremne za iskorišćavanje bogate prolećne paše i davanje kvalitetnog meda.

Maj u pčelinjaku - vreme intenzivnog rada i pripreme za medenje
Foto: Shutterstock/ siekierski.photo
  • 48
  • 36
  • 0

Maj je u pčelinjaku mesec buđenja punog potencijala prirode i pčela. Priroda je u punom cvatu, a pčelinje zajednice doživljavaju svoj najintenzivniji buran razvoj. Ovaj period ključan je za uspešnu pčelarsku godinu, jer se pravilnim radom postavljaju temelji za bogatu mednu berbu i zdrave, snažne pčele.

Pčelari tokom ovog mjseca beleže povećanu aktivnost na pčelinjacima i moraju im posvetiti posebnu pažnju. Poklopi li se vreme, ako su zajednice i okviri spremni za unos, godina bi za njih mogla da bude obećavajuća.

S dolaskom toplijih dana i obiljem nektara i polena u prirodi, matica polaže sve više i više jaja, a broj pčela radilica eksponencijalno raste.

Pazite na rojenje

Tako snažne zajednice, zavisno od vrste košnice, mogu da broje i više od 50.000 pčela. Ovaj nagli porast populacije zahteva dovoljno prostora u košnici kako bi se izbegao rojevni nagon. On je, ako želimo da vrcamo med, iako nekad neizbežan kao pojava, kod pčelara ipak nepoželjan.

Ključni radovi u maju su:

Proširenje prostora: Ovo je jedan od najvažnijih zadataka. Kako se broj pčela povećava, potrebno je dodavati nastavke i/ili okvire s izgrađenim saćem ili satnim osnovama. Nedostatak prostora kao što je već poznato jedan je od glavnih uzroka rojenja. Redovmo pregledajte košnice i procenite potrebu za dodatnim prostorom. Idealno je dodavati nastavke kada pčele počnu da "vise u bradama" ispod okvira u postojećem nastavku.

Suzbijanje rojidbenog nagona: Intenzivnim razvojem pčelinjih zajednica, proporcionalno raste i rizik od rojenja. Pčelari sada treba da redovno pregledaju košnice u potrazi za matičnjacima. Ako se pronađu matičnjaci, potrebno je preduzeti mere za sprečavanje rojenja, poput oduzimanja okvira s leglom, formiranja veštačkih rojeva ili primene drugih metoda za sprečavanje rojenja pčela. Pravovremena reakcija ključna je za održavanje produktivnosti zajednica.

Rojenje pčela - zašto do njega dolazi i kako ga sprečiti?

Priprema za glavnu pašu: Maj je često predvorje glavne medne paše. Pčelari treba da osiguraju da su košnice u optimalnom stanju za prikupljanje nektara. To uključuje osiguravanje dovoljnog broja pčela radilica, praznog saća za smeštaj meda i zdravu maticu.

Kontrola bolesti i štetočina: Iako je proleće vreme bujanja života, ono može doneti i pojačanu aktivnost pčelinjih bolesti i štetčina. Redovni pregledi pomažu u ranom otkrivanju problema poput varoe, nozemoze ili legla. Pravovremena i adekvatna intervencija ključna je za očuvanje zdravlja pčelinjih zajednica. Prilikom tretiranja, uvek se pridržavajte uputstva i koristite dozvoljena sredstva. Ako se pokaže potreba za tretmanom medonosni nastavci se uklanjaju.

Osiguravanje vode: Pčelama je voda neophodna tokom cele godine, a posebno u proleće i leto za regulaciju temperature u košnici i pripremu hrane za larve. Osigurajte stalan izvor čiste vode u blizini pčelinjaka.

Praćenje paše: Pčelari bi trebali da prate razvoj vegetacije i očekivanu medonosnu pašu u svom području. Poznavanje vrsta bilja koje cvetaju i njihove medonosnosti pomaže u planiranju aktivnosti u pčelinjaku. Početkom maja kreće pčelarima omiljena bagremova paša.

Vođenje evidencije: Detaljno vođenje evidencije o svim radovima u pčelinjaku, stanju zajednica, tretmanima i prinosima od izuzetne je važnosti za uspešno pčelarenje.

Saveti za rad u maju

Pre svega, budite strpljivi i pažljivi. Pčele su u ovom periodu vrlo aktivne, zato pristupite radu smireno i izbegavajte nagle pokrete.

Koristite zaštitnu opremu kako biste izbegli ubode. Pratite vremensku prognozu - planirajte radove u pčelinjaku prema povoljnim vremenskim uslovima.

Edukacija je ključna. Kontinuirano se edukujte o najnovijim pčelarskim tehnikama i saznanjima.

Maj je mesec kada se trud pčelara najviše isplati. Pravilnim i pravovremenim radom osiguravate snažne i zdrave pčelinje zajednice, spremne za iskorišćavanje bogate prolećne paše i davanje kvalitetnog meda. Posvetite pažnju svojim pčelama, a one će vam uzvratiti obiljem slatkog blaga.


Tagovi

Kalendar radova Rojenje Proširenje prostora Maj u pčelinjaku


Autor

Antun Karlović

Više [+]

Pčelar praktičar, koji svakodnevno svojim poznanicima uporno dosađuje neprestano pričajući o pčelama i njihovoj korisnosti za životnu sredinu.