Zabrinjavajuće je i to što je došao na samo nekoliko kilometara od centra Užica, a meštani sumnjaju da ih ima i više.
Pčelari u užičkom kraju su od početka godine doživeli najmanje pet napada medveda na svoje pčelinjake. Zabrinjavajuće je i to što su medvedi došli na samo nekoliko kilometara od centra Užica.
Pčelar Darko Jevtić iz Stapara, na osam kilometara od Užica, krajem prošlog meseca doživeo je dva upada medveda u pčelinjak.
"Prvi put je uništio jednu košnicu, a posle nekoliko dana još dve. Moja majka živi na 30 metara od pčelinjaka u kojem imam 25 košnica. Nije ništa čula, samo mi je ujutru javila šta je medved uradio u toku noći", priča nam zabrinuto.
Ostali su, kaže, samo tragovi medveda i razbacani ramovi po livadi iz kojih je pojeo saće. Ima čak i nemačkog ovčara u dvorištu, ali medved se izgleda ne plaši ničega.
Nisu samo Jevtići primetili tragove medveda, već i drugi pčelari. Zbog toga užurbano sele košnice da ne bi bilo veće štete. Darko kaže da su lovci upoznati sa postojanjem medveda na ovom području i sumnjaju da ih ima više. On, ali i svi drugi meštani, strahuju da medved ne počne da napada i ljude.
Predsednik Društva pčelara iz Užica Dragan Arsenijević potvrđuje da je medved nova pošast koja ih je snašla.
"Medved je zaštićena vrsta prve kategorije i proširio je svoje teritorije. Kao na sve, i na njega utiču ove klimatske promene, naročito u kasnoj jeseni kada se sprema za zimovnik i u rano proleće kada izlazi napolje", kaže Arsenijević, dodajući da medvedi ne mogu da nađu hranu, pa dolaze na deponije, ali i u pčelinjake, iako ne vole da se sretnu sa čovekom.
Prva sumnju da je medved sišao u naseljena mesta i među ljude bila je u bajinobaštanskim, a zatim i u užičkim selima.
"U Pilici i Solotuši proizvođači su primetili da im nešto jede kukuruz. Prvo su sumnjali na jazavca, ali kada su lovočuvari postavili kamere snimili su medveda. A već su medvedi po selima na Tari napadali košnice."
Kako priča naš sagovornik, onda je prešao i na zapadnu stranu Užica, na Jelovu Goru, sela Biosku, Vrutci, Ponikve, Zlodol, Zaglavak, Cerje, Jakalj, Stapare. I krenuli su prvi napadi na pčelinjake.
Arsenijević kaže da, koliko je njemu poznato, medved je upao u pet pčelinjaka na užičkoj teritoriji.
"Jedan je bio na Konderu u Jelovoj Gori. Sva sreća da je vlasnik dislocirao veći broj košnica na bagrem i ostavio nekoliko. Medved je došao i uništio ih. A poznato je gde jednom dođe, doći će i drugi put", navodi naš sagovornik i dodaje da ove životinje napadaju košnice prvenstveno zbog larvi koje su pune proteina, a voli i med.
"Snimljen je na samo nekoliko kilometara od centra Užica, u Dubokom potoku, kod Rojine kafane".
Alarmantno je i to što je u užičkom selu Gostinici poklao nekoliko ovaca.
U nedostatku domaćih životinja po selima, krenuo je na pčelinjake. Osim ovog na Konderu, medved je ušao u pčelinjak u Jaklju (deo sela pripada Užicu), na Jeloviku od Jelove Gore ka Kadinjači gde je isprevrtao prazne košnice, u Zaglavku je ušao u pčelinjak. Poslednji upad, i to dva puta, bio je u Staparima. Veliki problem je taj što ne postoji odbrana od medveda.
"Nema te ograde za njega. Ni žica sa električnom strujom (čobanica) nije prepreka. Slučaj pčalara iz Dobruna govori o tome. Čovek je ogradio pčelinjak prohromskim cevima i na svakih 10 cm stavio žicu, ali medved je iskopao rupu ispod, iskopao je kubik zemlje, i provukao se", kaže Arsenijević.
Praktično, sada ljudi moraju da sele pčelinjake, ali to će da napravi novi problem.
"Imaćemo problem ako se svi vratimo na obode grada, jer neće biti polenske paše za sve, što će voditi smanjenju pčelinjaka. Zbog toga moramo naći rešenje zajedno sa državom. Štetu će nadoknaditi država, ali to nije rešenje", zabrinut je naš sagovornik.
Kako kaže, pčelari su osnovali program mera i traže zaštitu za sebe, jer će medved njima praviti probleme.
"Ostalo je da definišemo neke stvari. Još veće probleme imaju pčelari na Tari, Zlataru, Priboju, Ivanjici, Zlatiboru. Možda je rešenje da se te životinje dislociraju ili da se prave nova hranilišta za medvede, jer bolje je da država hrani medveda nego da plaća štete."
Inače, Arsenijević napominje da je pčelarstvo u krizi. Za to ima više razloga, kaže, a ključni je promena klime. Ono što su nekada bili sasvim normalni prinosi, sada su zaista retkost. Drugi problem je pretereni uvoz meda, pa zatim problem lažnog meda.
Maloprodajna cena u Zlatiborskom okrugu varira, pa je tako kilogram meda najskuplji od Zlatibora do Prijepolja i Priboja i košta od 1.500 do 2.000 dinara. U Užicu je cena od 800 do 1.500 dinara.
Tagovi
Autorka