Nove oznake na pakovanju će sadržavati listu svih zemalja iz kojih je došao med prema odnosu udela s jasno istaknutom oznakom na deklaraciji, istakla je evroparlamentarka Biljana Borzan.
Nakon što je u septembru ove godine izašao podatak da je 88 odsto analiziranog meda na tržištu falsifikovano, odnosno da od 25 uzoraka, 22 nije prošlo test autentičnosti, Savez pčelarskih udruženja Srbije objavilo je listu prodajnih objekata i imena firmi navodno lažnog meda.
Među njima bio je i cvetni, lipov i bagremov med firme Medino, Krnjevac (Cmana) čiju je analizu sprovela pančevačka privatna laboratorija.
Međutim, rezultati vanredne inspekcije meda u Srbiji, a koju je naložilo Ministarstvo poljoprivrede pokazali su da je med Krnjevac proverenog kvaliteta i da njihovi proizvodi na policama širom zemlje ne sadrže dodate šećere, navodi se u saopštenju poslato redakciji Agrokluba. Veterinarska inspekcija poslala je uzorke meda na detaljnu analizu u sertifikovanu austrijsku laboratoriju "Imprint Analitycs" koji su pokazali da je Krnjevac med izuzetno visokog kvaliteta.
"Od starta smo znali da je naš med proveren i zato smo odmah javno istupili jer verujemo da potrošači imaju pravo da znaju šta kupuju i da niko ne treba da ih obmanjuje. Naša firma je najveći izvoznik konvencionalnog i organskog meda iz Srbije, sa učešćem većim od 50 odsto ukupno izvezenog meda iz zemlje i za nas je vrhunski kvalitet imperativ", istakao je direktor kompanije Cmana doo, ogranak Medino Ivan Grujić i naglasio da se isti sadržaj pakuje i za domaće i za strano tržište.
Kako se i sama Evropa bori sa falsifikovanim medom, na današnjoj plenarnoj sednici Euđvropskog parlamenta u Strazburu usvojena je Direktiva o medu.
"Dosadašnji sistem, odnosno oznaka "mešavina EU/ne-EU meda", se godinama zloupotrebljavao kako bi se uvozio i prodavao lažni. Nove oznake na pakovanju će sadržavati listu svih zemalja iz kojih je došao prema odnosu udela sa jasno istaknutom oznakom na deklaraciji", istakla je evroparlamentarka Biljana Borzan koja se za to dugo zalagala.
Pčelari tvrde da falsifikati meda u trgovinama nemaju nikakve veze sa njima
Takođe, navodi kako su, od 123 stranih kompanija koje ga izvoze na tržište EU, proizvodi njih 70 sadržavali šećerni sirup. Najviše tih uvoznika, njih 20, je iz Kine, dok su ostali iz Ukrajine, Argentine, Brazila, Meksika i Turske.
Tagovi
Autorka