Pojava nozemoze u pčelinjaku dovodi do gubitaka pčelinjih zajednica, a samim tim i do gubitka prihoda od pčelarstva. Spore nozemoze sposobne su da opstanu duži vremenski period u spoljnoj sredini, što još više doprinosi širenju zaraze.
Nozemoza (nozema) je jedna od najraširenijih bolesti organa za varenje odraslih medonosnih pčela čiji je uzročnik parazit Nosema apis, a u novije vreme i Nosema ceranae. Parazit u zaraženom društvu opstaje tokom cele godine, a maksimalni broj dostiže pred kraj zime i u rano proleće.
Od svih simptoma koji se mogu pojaviti kod zaraze parazitom Nosema apis, najuočljiviji su proliv i puzeće ili paralizovane pčele ispred leta. Obolele pčele izmetom izlučuju veliku količinu uzročnika zaraze koji lako dospeva do još nezaraženih pčela. Kod zaraze sporama Nosema ceranae simptomi se manifestuju na podmukliji način. Nema proliva ili paralize pčela. Obolele pčele stradaju na paši, daleko od košnica, društvo postepeno slabi, a bolest se mnogo teže uočava.
Bez obzira koja vrsta spora je u pitanju, bolest se lako prenosi preko zaraženog pčelarskog pribora, premeštanjem zaraženih okvira iz košnice u košnicu, preko zaražene matice ili pčela koje učestvuju u grabeži nozemozom zahvaćene košnice, prehranom pčela zaraženim medom, preko prirodnih izvora vode ili pojilica koje koriste zaražene pčele. Spore nozemoze sposobne su da opstanu duži vremenski period u spoljnoj sredini, što još više doprinosi širenju zaraze.
Osnovne mere u prevenciji nozemoze su:
Za postavljanje tačne dijagnoze neophodno je laboratorijsko ispitivanje jer, prema rečima stručnjaka, simptomi koji se javljaju kod nozemoze mogu da budu znaci i nekih drugih oboljenja. U tu svrhu potrebno je dati na analizu oko 30 pčela iz svake košnice. Uzimaju se uginule pčele ili one koje pokazuju znake bolesti sa leta košnice i sa vrha nastavka. Analiza nije skupa i obavlja se u veterinarsko-dijagnostičkim institutima.
Na tržištu postoje razni farmaceutski preparati za lečenje nozemze, sa različitom efikasnošću. Većina njih predstavlja potencijalnu opasnost, kako za pčele tako i čoveka pa je neophodno pridržavati se propisanog uputstava za korišćenje leka. Naši pčelari u borbi sa nozemozom koriste i Nozevoj i zadovoljni su postignutim rezultatima nakon njegove primene. Ekstrat je potpuno prirodan, a pčelari ga uglavnom sami prave prema postojećem receptu.
Lečenje obolelih društava vrši se u proleće ili na kraju leta i mora biti propraćeno detaljnom dezinfekcijom kompletne opreme i košnica. Iskustvo, odgovornost i savesnost pčelara su od presudnog uticaja u prevenciji i suzbijanju ove bolesti.
Povezana stočna vrsta
Pčelarstvo je specifična grana ljudske delatnosti te su interes i ljubav prema pčelama rašireni u svim dobnim i obrazovnim slojevima društva. Mesta obitavanja pčela su veliki... Više [+]
Tagovi
Autorka