Pretraživanje tekstova
Nakon blage zime, pčelinja društva su prezimela sa minimalnim štetama, pa pčelari očekuju da će ovo biti dobra sezona. Najveći problem su im nesavesni voćari.
Naša zemlja godišnje izveze oko 2.000 tona meda i pčelinjih proizvoda, a to je više od izvoza svinjskog i goveđeg mesa. Prošle godine je izvezeno 2.538.139 kg meda u vrednosti od 9.776.312 dolara, stoji na sajtu SPOS-a. Nakon blage zime, pčelinja društva su prezimela sa minimalnim štetama, pa pčelari očekuju da će ovo biti dobra sezona. To potvrđuju i oni iz apatinskog društva Dunav. Njih više od 170 ima 8.500 košnica.
"Očekujemo da počne vrba ovih dana da radi i da medi. Smrzla nam je kajsija, džanarika i drugo voće, ali se nadamo paši na vrbi i uljanoj repici, kako bi se pčele razvile i pripremile za bagremovu pašu", kaže za RTV predsednik društva Rade Stevanović.
Cilj ovih pčelara je što veći učinak bagremove paše, jer je ovaj med najtraženiji i najskuplji - cena na veliko po kilogramu je pet evra, a na malo od sedam do 10 evra.
Dodaje da najveća opasnost preti od nesavesnih voćara, koji prskaju voće u cvatu, pa pčelinja društva stradaju i oslabe pred glavnu pašu. Apeluje na sve one koji imaju voće da to ne rade, jer, kako kaže, štetu prave i pčelarima i sebi: "Molio bih i zaštitare da ne savetuju da se prska sredstvima opasnim za pčele. Kazne su velike, a mi nismo za kažnjavanje".
Sa njim se slažu i predstavnici Udruženja pčelara Vrbas, koji u svom apelu navode: "Na ovaj način pravi se dvostruka šteta, jer je dokazano da prskanje voća u cvetu ne samo da ne daje nikakve rezultate, već da se na ovaj način uništavaju pčele koji su glavni oprašivači voća. Nasuprot tome, voće oprašeno pčelama ima za 30 do 80 odsto veću rodnost: jabuke za 38 odsto, jagode za 55, višnje za 40, šljive za 72, a maline za čak 80 odsto".
Prema Zakonu o sredstvima za zaštitu bilja, zabranjena je primene sredstava za zaštitu bilja iz vazduhoplova, koja su otrovna za pčele, kao i u vreme cvetanja. Kada se sredstva koriste, organ jedinice lokalne samouprave dužan je da to prijavi odgajivačima pčela ili njihovim udruženjima.
Kazne se kreću se od 700.000 do tri miliona dinara za firme, od 300.000 do 500.000 dinara za preduzetnike, a za fizička lica od 35.000 do 50.000 dinara.
Povezana stočna vrsta
Pčelarstvo je specifična grana ljudske delatnosti te su interes i ljubav prema pčelama rašireni u svim dobnim i obrazovnim slojevima društva. Mesta obitavanja pčela su veliki... Više [+]
Izvori
Tagovi
Pčelarstvo Voćari Prskanje voća Rade Stevanović Dunav Apatin Kazne
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 2 dana
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 2 dana
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 2 dana
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 5 dana
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 6 dana
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.