Pretraživanje tekstova
Bez oprašivača nema života i to svako od nas treba da ima na umu. Kako privući i zaštititi pčele?
Bez oprašivača nema života i to svako od nas treba da ima na umu. Od oprašivača zavisi uzgoj različitih biljnih vrsta, od borovnica i bundeva do krastavaca i jagoda. Zaštita tih važnih insekata nikada nije bilo ovako važna.
Mnoge, od 4.000 vrsta pčela u Severnoj Americi izumiru najčešće zbog gubitka staništa i izloženosti pesticidima. Stoga pčele i te kako treba čuvati. Da bi u tome uspeli, pročitajte pet načina kako pomoći oprašivačima, piše hobbyfarms.
Umesto sađenja jedne iste biljne vrste u redove, bilo tikvica ili paradajza, među povrće zasadite cveće. Što više cveća - više će oprašivača dolaziti na zasad. Redovi cveća i ukrasnog bilja treba da se smenjuju s redovima povrća, a višegodišnje cveće treba zasaditi oko rubova, u jarcima i uz ogradu.
Čak 70 odsto domaćih pčela roji se u malim rupama na zemljištu, a za razliku od medonosnih pčela i osa žive same, uprkos tome što su neke društvene i formiraju male kolonije. Te domaće pčele neće ulaziti u malčirane površine, njima trebaju neplodna zemljišta posebno u sunčanim područjima i južnim padinama. Premda je tačan tip zemljišta i sunčeve svetlosti specifičan za svaku vrstu pčele, gola izložena zemljišta na pojedinim mestima povećaće šanse za uspešan uzgoj.
Vrste pčela koje žive u zemljištu, gnezde se u tunelima. Ženke grade komore unutar šuplje stabljike, šupljina u drvetu, starim jazbinama glodara kao i u malim tunelima. Da bi ih ohrabrili da stvore legla, posadite biljke sa šupljim stabljikama i grmove, kao što su kupine, zova, matičnjak i druge i obezbedite da biljke imaju lisnu masu tokom cele godine.
Mnoge pčele traže mesto za leglo u kamenju ili hrpama drva. Uzgajivači borovnica, paradajza i brusnica žele da privuku bumbare kao primarne oprašivače. Bumbari su društveni i žive u malim kolonijama ispod zemlje ili u šupljinama, a hrpe četinara i kamenja omogućavaju im stvaranje kolonije.
Pesticidi su velika pretnja za oprašivače. I konvencionalne i organske pesticide treba držati što dalje od oprašivača i njihovih staništa. Izbegavati treba i herbicide. Pesticidi takođe ugrožavaju i druge korisne insekte koji prirodnim putem mogu smanjiti broj štetočina.
Ako morate da korsistite pesticide, koristite ih samo kada oprašivači nisu aktivni i pridržavajte se uputstva za korišćenje. Pesticide ne koristite u vreme cvetanja biljaka. Alternativa za njihovo korišćenje je primena tokom noći kada pčele nisu aktivne, ali na umu treba imati da mnogi pesticidi čak i oni organski, ostaju toksični duže vremena pa oprašivači mogu biti ugroženi satima pa čak i danima nakon prskanja.
Foto: Bigstockphoto/Trevor Mayes
Tagovi
Oprašivači Malčiranje Pesticidi
Autorka
Više [+]
Željka je diplomirani agronom sa dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednik je portala Agroklub i donosi najnovije vesti iz sveta poljoprivrede!
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
pre 1 nedelju
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
pre 1 nedelju
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
pre 2 nedelje
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
pre 2 nedelje
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.